Podbourání klenby

Od: Datum: 01.04.14 06:10 odpovědí: 6 změna: 19.04.14 01:58

Zdravím,mám dotázek...potřeboval bych ve starém domě ubourat kamenou klenbu a nahradit jí železným nosníkem.Klenba má rozvor cca 3m,na každé straně je zakotvená do 5ocm zdi+má ještě jakési dovyzděné sloupky na svoji šířku,zatížení zezhora prakticky nulové(prázdná půda,prkna...),ale z kolmého směru na její hřeben dosedají s obou stran menší klenby s rozvorem cca 1.5m. Tudíž při podbourání té hlavní klenby se to nebude mít oco opřít.Mnou navržený postup je svařit ze dvou vinglí takové "sáně",které se nasadí těsně podle klenby,kterou chci bourat a podepřou vlastně ty kolmé klenbičky po celé délce-bude to mít stojiny(hevery) na zem,pak tu klenbu shodit,zapravit tam místo ní nosník a ty klenbičky na něj usadit-patky,šalung,zabetonovat,zaarmovat.Máte s tím někdo zkušenost? Já mám právě špatnou,stavěl jsem kdysi průmyslové prádelny(od A do Z),a stalo se mi jednou při prohlubování suterénu (asi 80let stará stavba) a právě rušení kleneb (ale s rozvorem 6 a více m),že se to najednou začalo všechno na úkáčka sypat(právě ten případ,že jedna klenba drží dvě kolmé menší-a to to bylo v kohoutku klenby podepřené),jenže tam byla vpodstatě nadtím již "přetížená" podlaha(ani nezapraskla!),a vtomto případě se to lehce vyřešilo okamžitým příjezdem betonpumpy,injektážního čerpadla,stojin a šalung byl do pár minut hotový... Jenže na to v tomto případě nejsou prostředky,je to můj domeček.Starej,kamenej,hloupej... Dík každému za odpo.,jestli to už někdo prakticky řešil. Max.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 01.04.14 21:57

Pro památkářského zedníka běžná rutina. Probouráte vedle klenby v jejím nejvyšším místě z každé strany jeden otvor. Sloup, který spočívá na klenbě, zbavíte omíky kolem dokola do výšky asi 400 mm. Pak ke sloupu přiložíte ze dvou protilehlých stran z každé strany ůčko 14 tak, aby bylo těsně pod omítkou. Pevně je sešroubujete k sobě šroubovicí M 20. Sloup bude tedy pevně stažen ocelovým rámem, tak, aby ůčka šla naříč přes klenbu a nad probouranými otvory. Na dvou heverech se vztyčí dva vzpěrné trámy, které projdou otvory vedle klenby. Na ně se položí, podélně s klenbou dva trámky tak, aby podložily přesahující ůčka. Nakonec se vzpěrné trámy zajistí proti vychýlení a hevery se začnou zvedat. Sloupek nadzvednu cca 3-5 mm, trhlina znamená, že váha sloupu spočívá na podpěrách. To je jedna z možností řešení, jinak je jich 100 + 1, jak vám řekne někdo, kdo to dělá 40 let. Bohužel neumím vkládat obrázky (zde náčrtek). Snad pouhému popisu porozumíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maxon
Datum: 05.04.14 08:43

Zdravím,díky za odpověď,ale bohužel to nějak nechápu s tím sloupem.Já tam nikde žádný sloup nemám.Nad klenbou je jen podlaha půdy,nějaký navežený bordel a na tom prkna.Do klenby jsou rozepřené z obou stran akorát dvě menší klenby,vlastně strop.Kdybych měl dost "biologického" času,tak to v té místnosti shodím všechno a pak už budu jen svařovat "železobetonovou" elektrodou... Ale nemám po ruce bohužel ani stavební stroj 50 C+L , ani UK 50 (jak jsem míval na stavbách prádelen), tak je všechno na mě,a já jsem elektronik... Do tohoto "vyhnanství" mě přivedla pražská privatizace bytů,kdy jsem přišel o bydlení i el.laboratoř a nebýt kámoše,co mi poskytl tohle přístřeší,jsem pod mostem...A v té místnosti si musím co nejrychleji a nejlevněji udělat aspoň základní sociálku,a o ty klenby bych se mlátil do hlavy do smrti,proto s tím tolik obštrukcí.Dávám sem podrobnější fota napojení kleneb.Kdybych aspoň věděl,jestli je mezi těma malýma klenbama nějaká opora,o kterou jsou vzepřené(ležatý nosník),který by šel podepřít(třeba vrty a výztuhami zkrz hlavní klenbu) a pak tu hlavní shodit...-jenže mě se zdá,že se to opírá přesně o hranu té hlavní klenby,a jen s tím hnu,tak to bude dole všehno(sice nejlepší,ale nemám na to čas).Tak prosím ještě jednou o odbornou radu,vidím,že jste v tom zběhlý. Díky Max.

Od: kjanik112*
Datum: 05.04.14 22:36

Teď teprve vidím, jak to vypadá.Já bych v tomto případě vše shodil, a vyzdil znovu, zajištění obou kleneb je velmi pracné, a tedy nákladnější. Každá klenba obsahuje asi 280 cihel. Ty mám za chvíli očištěné. Z polystyrénu síly 20 cm zhotovím ramenát. Ten posunuji po jednoduchém vodorovném lešení, vždy vyzdím 3 šáry cihel do oblouku a posunu ho. Ramenát se podklínuje dřevěnými klíny asi 1 cm výše. Po vyzdění se klíny vytáhnou, šalung klesne, a jde s ním posunout. Není tedy nutný klasický prkenný šalung na celou plochu naráz. Pokud každou cihlu dobře omaltujete a použijete cementovou maltu, bude to pořádně držet. Pokud by se jednalo o památkový objekt, a klenba by se musela-bez ohledu na náklady-zachovat, postupuje se tak, že se na konce klenby přiloží shora i zdola proti sobě ocelový vingl např.70 mm. Ty se co 400 mm provrtají-i přes cihly- a šrouby M 16 se prošroubují. Pak se vezme Roxor 12 a co 400 mm vedle šroubu se zdola vodorovně přiloží a přivaří se k vinglům. Při pohledu z boku je Roxor jako tetiva luku a zachycuje tlakové síly klenby do boků, klenba je samonosný podepřený celek. Pak se vybourá spodní velká klenba a dá se nosník. Když porovnáte pracnost, rozhodně dříve vyzdíte klenbu novou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maxon
Datum: 11.04.14 09:45

Zdravím Vás, děkuji za velice fundovanou odpověď,na základě které jsem se ale rozhodl klenby nechat být a raději změnit topologii sociálky a rozmístění dveří. Kdybych to celé shodil,tak pak už je to jednoduché - košické plechy atd... a již "svařuji železobetonovou elektrodou" (jak já říkám),a už to jede... Ale prostě na to bourání nemám lidi,čas,ani "fyzičku" (jó,mít po ruce stroj UK50,tak do toho jdu)."Poučil" jsem se teď při bourání obrovské pekařské pece,která byla pod klenbami.Myslel jsem,že párkrát zabouchám kangem a mladá mezitím vyvozí pár cihel,a bude to práce na pár hodin...Tak jsem pěkně zabouchal Pionýrem... - a těch cihel bylo přes 1000 a ještě se vysypalo pár tun oblázků - dřeli jsme na tom 10 dní... Takže klenby jsem pěkně vyškrábal ve spárách,nacpal tam plastifikovaný beton a nechal být. Mám na Vás jako na odborníka ale ještě jeden dotaz.V té místnosti s klenbami je ve zdi (60cm) vytvořený komín (docela mě udivilo,že ta pec do něj neměla nikudy odtah-docela by mě zajímalo,kam šel čoud), průřez 50x70cm,který částečně zasahuje do té místnosti,a navíc má v cca 1.5m výšce udělaný jakýsi odskok do místnosti(zvětšený průřez-nevím proč...).A právě ten odskok bych rád zrušil,chtěl bych to zarovnat se zdí,jako je to dole,ale mám strach to ubourat,ten komín je nad tím místem vyzděný na 15ctku a vysoký ještě cca 10m,takže tuny cihel.Po lehkém poklepu do jednoho "čímsi zapatlaného" místa se sice vyvalila díra cca 40x80cm(viz obr.) a nic se nehnulo,po celé výšce komínu žádné trhliny. Také jsem ho dole pod patou "podtuneloval",a také se nic nehnulo,bude tam technologická šachta,asi 40cm široká,dobře vyztužená,do teď tam byl jen písek(asi dřívější malta) a pár šutrů.Ten odskok "drží" na pár plíškách 2-3mm zasunutých mezi spodní cihly,značně zkorodovaných-nenesou asi nic,na poklep uplně volné.Ale dělají mi starost ty cihly v rozích,které to zřejmě celé nesou díky provázání do stěn.Můj plán je takový,že každou lichou(rovnoběžnou se zdí),která vlastně "přečuhuje" a vytváří ten odskok vyrazit,ty "nosné"(co jsou provázané do zdi) tam nechat,jen je zaříznout na půlku diamanťákem(zároveň se zdí),a zbytek normálně dozdít.Myslíte že by to šlo?Ten komín tam nakonec stejně nebude(rozebere se-ale teď není čas),tak jde jen o to,aby se to nesesypalo. Díky předem moc za odpověď. S pozdravem Max.

Od: kjanik112*
Datum: 12.04.14 22:15

Pokud je komín dobře vyzděný, řádně provázaný se zdí, a malta mezi cihlami je tvrdá, je možné ten výstupek odbourat. Ale to to je obecná odpověď při splnění daných podmínek. To bych musel už konkrétně vidět na místě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maxon
Datum: 19.04.14 01:58
Zdravím Vás, děkuji za odpověď,ale než jste ji stačil napsat,musel jsem z časových důvodů "do toho jít". Provedl jsem to dle zde nastíněného postupu,za přísné kontroly prasklin všech spár i omítky po celé výšce komína(negativní),a vyšlo to.Komín už mám vyzděný-tu stranu,co jsem potřeboval OK,ještě jsem si v něm nechal "montážní" otvory pro případné využití jako technologické šachty,nebo dole třeba pro vestavbu vodárny-přesně se mi to hodí.Dávám sem foto z částečné vyzdívky(ještě nejsou zaříznuté cihly a nahoře provázané ty přečnívající),došly mi Batt do foťáku. Ale stejně díky moc za velice fundované odpovědi,já ani nevěděl,že se tímto někdo tak odborně zabývá... S pozdravem Max.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.