Uzavřená soustava - dotlakování

Od: Datum: 28.03.14 18:10 odpovědí: 16 změna: 30.03.14 15:21

Zdravím všechny. Žádný problém nemáme, topení funguje, jen se chci poptat, abych byl v "obraze".

Máme uzavřenou topnou soustavu. Mám dojem, že na manometru kdysi býval tlak cca 100 barů. Nyní manometr ukazuje 80 barů, což jak jsem se zde dočel, by mělo být dostačující do výšky soustavy cca 8 m. A teď k otázce. Má cenu tento tlak zvyšovat nebo to nechat, pokud vše funguje?

Mám zušenosti pouze s otevřeným okruhem... Pokud bych chtěl tlak zvýšit, jak se postupuje? Má se ventilkem dofouknout vzduch na tlak 100 barů nebo dopustit vodu, a to se dělá jak? Stačí nasadit hadici (viz obrázek) a opět čekat, až se na manometru ukáže 100 barů?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.03.14 20:47
avatar
80 Barů...100 Barů..
Ještě žijete?
Ze všeho nejdřív si ujasněte fyzikální jednotky..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.14 20:47

Ahoj. Nejdřív by asi bylo nejlepší, kdyby jsi si zašel k nejvýše položenému radiátoru a povolil odvzdušňovací šroubek. Pokud z něho teče-stříká voda, mělo by to napuštění stačit-natlakování stačit. Ještě si taky změř tlak v duši expanze. Mělo by stačit něco přez 1.2 Atm. . Napuštění se provede tou hadicí do ,,toho,, ventilu. Jsou potřeba dva ventily. Který to je ten na fotu,nevím. Napoštěcí, vypouštěcí?

doplněno 28.03.14 23:21:

Sakra, nevím na co koukám. Až teď jsem si všiml, že na tý fotce je zadek kotle a ten ventil je ten von. Jak by bylo krásné, kdyby ta plynová trubka byla celá natřená žlutě.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 28.03.14 20:55
avatar

Na foto je vypouštěcí kohout kotle, který lze zároveň použít k napuštění soustavy ;)

Vodovod na fotce není

doplněno 28.03.14 20:56:

Ale s tím "amatérským testem" přes odvzdušňovák horního radiátoru sohlasím ! *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.14 07:54

Také souhlasím, jen doplném, že test by se měl provést při studeném topném systému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.14 08:21
avatar

mrkněte se na měřící jednotku na manometru. V soustavě máte tlak 80 kPa, přibližně 0,8 baru.

Uzavřenou soustavu není nutné nijak moc tlakovat, protože voda je téměř nestlačitelná a zvýšením tlaku nic nezískáte. Důležité je, aby soustava nebyla zavzdušněná. Proto se obvykle tlakuje tak, jakoby hladina měla vystoupit o nějaký ten metr výš, než je nejvyšší bod topného systému.

1/ spočítejte výšku mezi nejvyšším místem soustavy a manometrem a přidejte jeden nebo dva metry.

2/ vypočítané metry vynásobte deseti a na takové číslo natlakujte váš manometr. Pozor. Toto platí jen pro manometry se stupnicí v kPa!

3/ při tlakování kontrolujte a odvzdušňujte soustavu, aby nikde nebyly vzduchové bubliny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 29.03.14 09:01

Přesně jak doporučuje p. "figurek". Jen bych připoměl, že je velmi důležité, aby při správném tlaku, byla expanzní nádoba naplněna přibližně z poloviny jejího obsahu vodou a z poloviny vzduchen. Má to význam, aby při provozu příliš nekolísal tlak, čož by nepříznivě zatěžovalo celý systém. -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.14 09:16

Dotlakujete to jednoduše,odšroubujte červené kolečka a pumpičkou natlakujete na potřebnou hodnotu.

doplněno 29.03.14 12:48:

není to červené ale modré kolečko

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 29.03.14 13:07

Díky za odpovědi, ale jsem z nich celkem zmatený...

Jestli to chápu dobře, tak jestli při povolení odvzdušňováku u nejvyššího místa začne téct voda, je vše v pořádku .

Pokud se tak nestane, tak jak poznám, jestli je v systému málo vody nebo vzduchu?

Podle odpovědi Figurka a Alecrama bych neměl dopouštět vodu, ale jen podle vypočítáné výšky pumpičkou dotlakovat expanzku na správný tlak? Uvedu příklad. Dejme tomu výška je 6 m, tak při studeném systému pumpičkou natlakuju na 70-80 kPa = 0,7-0,8 bar?

Díky a omlouvám se za ty otázky, ale nikdy jsem se s tím osobně nesetkal...

Datum: 29.03.14 13:39

V podstatě máš pravdu, ale při tom dotlakování expanze je třeba mít systém otevřený. V praxi to uděláš tak, že vypustíš trochu vody ze systému. Pak otevřeš v nejvyšším místě odvzdušňovák a natlačíš expanzku vzduchem, jak píšeš. Pak zavřeš odvzdušňovák, dopustíš vodu, odvzdušníš, znovu dopustíš vodu na potřebný tlak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 29.03.14 14:38

Mám ještě pár nejasností, tak uvedu "můj" postup a prosím o případnou opravu nebo doplnění. Díky, že se mnou máte trpělivost

1) Při studeném okruhu povolím odvzdušňovák na nejvyšším místě soustavy a dejme tomu voda neteče...

2) Vypustím trochu vody (co je trochu?).

3) Pumpičkou natlakuju expanzku na 0,8 barů (při výšce cca 6 metrů).

Dál už tomu přesně nerozumím... Zkusím polopatě popsat, jak bych to udělal.

4) Teď jde o to, kolik vody dopustit. Logicky bych řekl, že nechám otevřený nejvyšší odvzdušňovák a až z něj poteče voda, přestanu dopouštět a zavřu ho.

5) Povolením odvzdušňováku odvzdušním soustavu a je to ne? A není tento krok už zbytečný, když z něj podle bodu 4 poteče voda a tudíž tam není žádný vzduch?

Datum: 29.03.14 19:32

Ahoj. Když ti není něco jasný, klidně se ptej. Od toho tu ta poradna je.V podstatě je to tak, že vodu dopustíš tolik, že všechny radiátory budou pod vodou. Když máš výšku soustavy 6 metrů, klidně si to napust na těch 0.7-0.8 barrů.Ta kontrola napuštění a odvzduěněnní se dělá tak, že se tím odvzdušňovákem jen tak trochu prskne, třeba do hadru. Až zatopíš, tak si to takhle obejdeš všechno a máš hotovo. Jestli není ještě něco úplně jasné, klidně se zeptej. Je konec měsíce a tak si pochytej koncová čísla ze všech domovních měřičů. Vody, plynu a elektriky. Je dobré mít přehled o měsíčních spotřebách. Potom se dá něco s něčím nějak porovnávat. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 29.03.14 20:21

Jasně, takže můj postup do bodu 3 platí a pak po dotlakování expanzky budu napouštět vodu do té doby než voda začne vytékat v odvzdušňováku v nejvyšším bodě. Tím mám zaručeno, že jsou všechny radiátory plné vody. Pak tedy zatopím a odvzdušním všechny radiátory. To by snad nělo být celé .

A když po dotlakování pumpičkou budu mít tlak cca 0,8 barů a pak doplním vodu, tlak zůstane pořád těch 0,8 nebo ještě stoupne?

 

Datum: 29.03.14 13:39

Ahoj. Jo, jak píšou kolezi, to chápeš správně. Když z nejvyššího radiátoru teče, lépe stříká voda, je jí tam dost. To v případě, že jsou všechny radiátory odvzdušněné. V tý expanzi by měl být taky jen správný tlak. Jedni známí tam nabušili 7 atmosfér, a divili se , že jim lítá tlak na soustavě a odpouští pojišťovák. Nemělo se to kam roztahovat a ještě to malé topení krbem silně přetápěli. Tak si to pohlídej a občas skontroluj. Hlavně před topnou sezonou. Vody můžou někam časem mizet a tlaky ubívat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.14 19:42
avatar

Pokud nevíte co Vám uniklo, je nutný tento postup:

1. Musíte si sehnat manometr na měření tlaku vzduchu a zkalibrovat ho s manometrem na straně vody.

2. Otevřete ten ventil co máte zakroužkovaný, a vypustíte veškerou vodu z expanzky. Ventil nechte otevřený!

3. Expanzku natlakujete na 0,8 baru podle přesného a zkalibrovaného manometru.

4. Nyní ventil uzavřete a dopustíte vodu, tak aby manometr na straně vody stoupl na 1bar. (Pokud máte manometry zkalibrované, tak v tuto chvíli ukazují oba stejnou hodnotu - 1 bar.)

5. Nyní můžete soustavu odvzdušnit, ale dopouštějte už jen vodu. Na vzduch už nešahejte.

Jinak v návodu k tlakové nádobě máte přesně posán postup jak správně nádobu tlakovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: miro®
Datum: 30.03.14 10:44

Naplnění a seřízení uzavřené topné soustavy je poměrně náročnější. Správně seřízená a spolehlivě fungující soustava musí splňovat:

1. Správný tlak , stanovený podle výšky vodního sloupce ( na každý 1 metr převýšení, měřeno od tlakoměru soustavy po nejvyšší topné těleso , 0,1 Pa) + max. 0,3 Pascaly přetlaku, kvůli zamezení zavzdušňování.
2 Ne zanedbatelné je, aby v uzavřené expanzní nádobě bylo při správně nastaveném tlaku, dostatečné množství vzduchu. Důvodem je, aby při zahřívání a rozpínání se vody v topení, nestoupal příliš tlak a tím nezatěžoval celý systém. Jak je známo vzduch je stlačitelný, voda ne. Při ohřívání a tím zvětšování se objemu nestlačitelné vody v topení, pokud by toto zvětšení objemu nemělo kam ustoupit, tak by tlak v systému příliš rostl a mohl by i způsobit havárii. K odstranění tohoto nepříznivého faktoru musí zamezit právě dostatečné množství vzduchu v expanzomatu uzavřeného topného systému.

Seřízení a nastavení při studeném či teplém topení nemá až takový významný vliv. Snad jen při teplém systému je nebezpečí poraní se horkou vodou.

Jak postupovat při nastavení a doplnění topného systému vzduchem a vodou.

1. Při vypuštěné vodě, nebo alespoň částečně vypuštěné vodě a otevřeném nejvyšším odvzdušňovacím ventilu, natlakovat expanzomat správným tlakem podle výšky převýšení, jak uvádím v předešlém bodě č.1
2. Doplnit systém vodou až do úrovně unikání vody z nejvýše položeného otevřeného odvzduš.ventilu.Tlak na tlakoměru musí vykazovat stále stejný tlak podle ¨bodu č.1
3. Uzavřít odvzdušnění a doplnit systém vodou na vyšší tlak o 0,2 až 0,3 Pa , něž byl tlak podle předchozích bodů 1 a 2.
4. Odvzdušnit systém a pokud by tlak příliš klesnul pod limit podle bodu 3, doplnit vodou na tlak podle tohoto bodu. Podle potřeby odvzdušnění opakovat podle bodu 3..

Zdravím -miro

Ohodnoceno: 2x
 
Od: peetrs
Datum: 30.03.14 15:21

Díky všem za skvělé odpovědi

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.