Zásuvka a přívod

Od: Datum: 25.03.14 12:50 odpovědí: 11 změna: 26.03.14 22:30

Dobrý den,potřebuji ze zásuvky co mám v místnosti vyvést přívod a z těchto přívodů udělat vypínač na světlo(přívod ze světla mám řešený v liště a tak potřebuji dostat do vypínače proud ze zásuvky.Jde tato operace prakticky provést?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.03.14 12:55

Prakticky to lze provést velice snadno, ale jelikož nemáte ani ponětí o tom, co je elektrika za prevít, nechte to raději elektrikářovi, nebo alespoň na nějakému šikovnějšímu známému.

Myslím to jen v dobrém.

Ohodnoceno: 1x

Od: fuc*
Datum: 25.03.14 13:43

Chtěla jsem jen vědět zda to jde,(nechtěla jsem ze sebe dělat bl...určo se dotoho nebudu pouštět sama.Díky

Datum: 25.03.14 13:26

V podstatě se připojuji ke kolegovi Minstrel.

Jinak je připojení velmi jednoduché,fáze jde ze zásuvky přímo do vypinače.Z vypinače do světla.Nulový vodič jde bez přerušení do světla.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.03.14 15:16

Ahoj. Něco podobného se tu nedávno řešilo. Pořád se musí počítqt s tím, že zásuvkové a světelné obvody mají jinou potřebu jištění. V nějaké nepředvídatelné situaci by to mohlo být nebezpečné. To je to, oč tu běží.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.03.14 17:18

Jelikož jištění zásuvek je větší než světelných okruhů, tak prakticky není potřebné řešit vlastní zátěž. Poku nebudu uvažovat extrémní případ.

doplněno 25.03.14 20:08:

Jelikož ta posloupnost existuje, tak vybaví jistič obvodu, pak je na řadě hlavní jistič, který je pod plombou a pak HDS do ktré má přístup opět distributor. Za posloupnost Hlavního jističe a nožovými pojistkami odpovídá distributor, takže do této části nemá spotřeb itel co povídat a také nesmí. A opět je tu víjimka, pokud nedoložím nesmyslnost projektu.

Datum: 25.03.14 18:35

Ahoj. Extémní případy přináší sám život. Pokud nevystaví o řád větší jistič, může dojít k nějakým neblahým událostem. Rozvody elektřiny by měly mít jakési posloupnosti. Jde jen o bezpečnost.

Datum: 26.03.14 16:48

Chlapi, jako určitě souhlas, ale myslím, že to není potřeba rozpitvávat u vytažení světla ze zásuvky. Nakonec tuto variantu (pro jedno světlo) benevoletně dovoluje i norma.

Kdyby byl na světle zkrat, tak ho vypne stejně rychle šestnáctka jako desítka a kdyby přetížení, tak to ten kablík ke světlu určitě vydrží.

Datum: 26.03.14 17:15

I kdyby natáhnul i ke světlu 2.5 mm2 , pořát je nutné pořídit vypínač na tento proud, protože klasické vypínače ke světlu mívají jm. proud 10A . Ps. kdybych si to dělal doma pro sebe už to mám natáhnuté 1,5mm2 , s klasickým vypínače.

Datum: 26.03.14 19:22

Ahoj. K tomu jištění bych něco malinko přidal. Mám zkušenost, že jsem lítal po chodbách jak šílenej, protože od někud byl citit smrad z páleného plastu. Až jsem narazil na prosvicovaný vypínač, kde se pálila kostka přepínače s izolací. Přepínač byl spečený a neměl žádnou chuť se nechat přepnout. Zhasnulo to, až jsem rozsekl tu přepínací kostku šroubovákem. Jistič evidentně nevystavil. Byl asi 20 metrů daleko, od zahořeného místa. Kam by to asi hořelo, kdyby se na to včas nepřišlo a dlouho se nepřepalovala 1.5 měď?

Datum: 26.03.14 22:19

I když se něco začne pálit, tak to netnamená, že tam musí protéhat vypínací proud- Uvědomte si, že pro jističe platí smluvená nevypínací proud 1,13 násobek jmenovité hodnoty a smluvený vypínací proud je 1,45. Pak vám jističem 10A teče 14A a on nevybaví. Je to v souladu s jeho vypínací charakteristikou. Vytvoří se vám přechodový odpor 23ohmů, teče 10A, vypínač hoří a jistič drží což je v pořádku. Pak je údiv, že je vypájená krabice a jistič nezareagoval. Neměl důvod.

doplněno 26.03.14 22:59:

Většina materiálů se už vyrábí jako nehořlavá. Takže dojde ke spečení, přepálení vodiče a dál ne nic neděje. Jen trochu smradu. To se ale bavíme o nehořlavém podkladu. Problém je však s hořlavým podkladem, kdy se nedodržuje předepsaná technologie montáže a dělá se to lidodomo. Tam už je zaděláno na problém a je možné vyhořet. Jediná rada je doržet několik zásad:

- do nové domovní elektroinstalace použít měděné vodiče, které jsou nepoškozené. Ty zbytky ležící v garáži 20 let jsou trochu nebezpečné.

- dodržovat čistotu (ale není nutné savo). Na dost problémů si zaděláme tím, že nahodíme stěnu, omítka zadělá kontakty nepřipojené zásuvky a do toho dáme kvalitní vodič. Ten jen urychlí zkázu (opětovná zkušenost z minulého týdne). Takže mít veškeré připojovací kontakty čisté. Bohatě stačí, když máme vadnou zástrčku na silný spotřebič. Začne se nám zahřívat kolík a ten zahřeje dutinku v zásuvce. Určitě to znáte, že levá dutinka je trochu očouzená a když odendáte kryt, tak zdířka je začernělá. Opět zaděláno na průšvih.

- hořlavé materiály. Tam být velice opatrný a zaději dvě izolace než vyhořet. Krabice se už vyrábí na hořlavé podklady a jsou označeny písmenem "F". Když pod tu krabici dáte ještě Cemvin, tak s tím nic nezkazíte, akorát dále o 5 korun víc a zachráníte barák za dva milióny.

Když to shrnu - správná montáž - namáhané okruhy si jednou ročně překontrolovat. Problém je v tom, že pro nepodnikající osoby je předepsaná pouze výchozí revize a za dvacet let bez kontroly je na nějaký ten problém nastřádá.

Datum: 26.03.14 22:30

Ahoj. Jasný, asi tý elektrice po technologické stránce rozumíš,, ale spíš by jsi nám tu mohl popsat, jak tu situaci řešit, aby díky tomu nevyčudil barák. Když už to začne čudit a nejsi někde poblíž, abys to mohl řešit.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.