1xDružstevní bydlení

Od: Datum: 24.03.14 23:31 odpovědí: 9 změna: 26.03.14 11:40

Pokud si jeden z manželů koupí družstevní byt. Má na něj stejné právo i ten druhý?

Teoretický příklad. Manželé spolu žijí v bytě a najednou si nerozumí. Jeden z manželů si tedy koupí družstevní byt. Má právo na jeho užívání i ten druhý? Když není zapsán jako člen družstva?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: njsw
Datum: 25.03.14 00:26

V této věci bych byl opravdu opatrný, protože jde o to, za jaké (čí) peníze si podíl v družstvu (nikoliv byt) koupí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.14 02:49
avatar

Opatří-li si jeden z manželů za trvání manželství družstevní podíl (družstevní byt si koupit nelze, ten bude dále patřit družstvu), vznikne společné členství manželů v bytovém družstvu, družstvo by mělo nájemní smlouvu napsat na oba.

Většina bytových družstev má na webu stanovy. Zkuste si dohledat stanovy "Vašeho" družstva. Ve stanovách se dočtete více o členství v družstvu i o možnosti případného převodu družstevního bytu do vlastnictví.

doplněno 25.03.14 16:11:

Podle mne je rozhodující okamžik, kdy se jeden z manželů stane členem družstva. Pokud by se stal členem družstva před uzavřením manželství, společné členství by nevzniklo. Z formulace dotazu ale mám pocit, že jeden z manželů uvažuje o převodu členských práv a povinností za úplatu v době trvání manželství ...

Na druha/družku se toto nevztahuje.

doplněno 25.03.14 16:42:

Jsem zvědavá, kdy si zvyknu na NOZ. Předchozí odpověď i doplnění vychází z úpravy platné do 31. 12. 2013.

Od ledna 2014 záleží na tom, zda bude členský podíl, který získá v době tvání manželství jeden z manželů, součástí SJM. Manželé se mohou dohodnout, že družstevní podíl nebude součástí SJM, a že se členem družstva stane pouze jeden z nich.

------- Viz:

NOZ, manželské majetkové právo

Článek ke změnám podle NOZ

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.14 13:57
avatar

Tyka se to i druha? Koupila jsem druztevni byt (za sve penize), ve smlouve jsem pouze ja. Ma na nej pravo i muj pritel, nebo jen me dite z prvniho manzelstvi?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.14 11:34
avatar

Nema, byt je jen Vas. Pravo na nej nema ani to dite, to bude potom dedit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: graf
Datum: 25.03.14 14:20

Tak teď jsem se dočetl v jedněch stanovách že: Společným nájemcem bytu není ve smyslu ustanovení paragr. 703 o.z. manžel. Společné členství manželů podle paragr. 703 ods. 2 o.z. nevzniklo. Byt budou užívat jen členové domácnosti: a výčet... takže to asi jde udělat, ale nevím jak to bude podle nového zákoníku.

Myslím si že asi bude prostě záležet na tom co je ve smlouvě.

Moniko, druh /obzvlášť když není uveden ve smlouvě/ nemá žádný nárok. Klidně ho můžete vyhodit.

O penězích jsem se nechtěl bavit. Je mi jasné že se společnými financemi by se mělo společně hospodařit. Šlo mi jen o ten nárok bydlení a vlastnictví.

Datum: 25.03.14 17:21
avatar

Mohla bych poprosit o odkaz na ty stanovy? Jde už o stanovy upravené podle NOZ?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.14 17:39
avatar

Problematika družstevních bytů je upravena zejména v zákoně o obchodních korporacích (ZOK) č.90/2012 Sb. Občanský zákoník se této oblasti dotýká jen okrajově. Položeného dotazu se týkají tato ustanovení ZOK:

§ 739 (1) Společné členství manželů v bytovém družstvu vzniká, jestliže je družstevní podíl součástí společného jmění manželů. (2) Společné členství manželů zaniká vypořádáním společného jmění manželů nebo marným uplynutím lhůty pro jeho vypořádání podle občanského zákoníku.

§ 745 Je-li s družstevním podílem, který je součástí společného jmění manželů, spojeno právo na uzavření nájemní smlouvy k družstevnímu bytu, jde o právo na uzavření smlouvy o společném nájmu manželů. Je-li s družstevním podílem, který je součástí společného jmění manželů, spojen nájem družstevního bytu, jde o společný nájem manželů.

§ 746 Přeměnilo-li se společné členství manželů na výlučné členství jen jednoho z manželů, nemá tato skutečnost vliv na společné nájemní právo.

§ 747 Je-li jeden z manželů výlučným členem bytového družstva, mají oba manželé společné nájemní právo podle občanského zákoníku odvozené od práva nájmu manžela, který je výlučným členem družstva. Zanikne-li členství manžela, od jehož nájemního práva bylo společné nájemní právo odvozeno, zaniká také nájemní právo druhého manžela.

doplněno 26.03.14 10:54:

Provedu! Jestliže si manželé pořídí družstevní byt, pak členy družstva se stanou oba. To skončí v případě, že si rozdělí společné jmění a družstevní podíl získá pouze jeden z nich. Také v případě, že družstevní podíl je zakoupen jedním z manželů, kteří mají rozděleno SJM, se stane členem jen jeden z nich.

Se společným členstvím manželů v družstvu je automaticky spojen společný nájem bytu. Pokud by se v důsledku rozdělení SJM stal členem družstva pouze jeden z nich, společný nájem bytu trvá dál. Ale kdyby ten vlastník družstevního podílu pozbyl členství, musí opustit byt i manžel, který není členem družstva.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: graf
Datum: 26.03.14 09:09

A teď česky.

Od: graf
Datum: 26.03.14 11:40

Aa co když si ten byt koupí jeden z manželů za peníze, které jsou výlučně jeho (třeba z dědictví či daru)?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.