Světlo nesvítí

Od: Datum: 24.03.14 13:23 odpovědí: 18 změna: 25.03.14 11:02

Žárovky OK,Jistič OK, tak jsem kouknul na vypínač. Kontakty na vypínači vůbec neukazují žádný proud. Odmontoval jsem vypínač a samotné vodiče taky úplně bez proudu. Prostě to nechápu když barák je starý asi 10 let. Kde ještě hledat chybu? díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zepe®
Datum: 24.03.14 13:29
avatar

vypadlý či povolený kabel v jističi? to že je jistič nahozen neznamena ze je funkční takže varaskou nejdřiv změřit jistič pak kontakty jističe s kabelem pak už jen přerušený kabel

Ohodnoceno: 0x
 
Od: york*
Datum: 24.03.14 13:33

Ten jistič je na víc světel která svítí!

Datum: 24.03.14 13:30
avatar

"Kontakty na vypínači vůbec neukazují žádný proud"

V první řadě by bylo dobré si ujasnit pojmy. Jak a čím jste měřil na vypínači proud? Neměřil jste napětí? Jestli ano, proti čemu jste napětí měřil? Mezi kontakty vypínače, nebo proti nuláku, který vypínačem prochází?

(mimochodem, pokud nedokážete na tyhle otázky odpovědět, doporučuju opatrně vypínač zase zašroubovat a zavolat elektrikáře).

doplněno 24.03.14 13:59:

York - Dobře, takže jste měřil napětí mezi kontakty vypínače. Že jste tam nic nenaměřil, znamená, že je přerušený okruh jistič - vypínač - žárovka - nulový můstek v rozvaděči. Jestli máte zkoušečku s doutnavkou (fázovka ve tvaru šroubováku, tužky či něco podobného), měla by se při doteku na přívodní svorku vypínače rozsvítit. Když vypínač zapnete, měla by svítit na obou svorkách. Pokud používáte tzv. "vadasku" (zkoušečku ZN-1) a měříte oběma hroty mezi svorkami vypnutého vypínače (předpokládám klasickou žárovku), měl byste tam něco naměřit (úmyslně píšu "něco", protože máte v okruhu zařazenou žárovku lustru, takže napětí bude nižší). S našroubovanou úsporkou tahle metoda možná fungovat nebude, ale novější typ zkoušečky by i tak měl něco ukázat. Jestliže tam nic nenaměříte, je závada pravděpodobně v lustru (že je žárovka nová neznamená, že je dobrá). Často bývají vyhřáté a uvolněné dosedací kontakty v objímce žárovky. Takže při vypnutém jističi (radši hlavním) kontakty lehce malým šroubovákem napružte.

doplněno 24.03.14 14:03:

Do rozvodných krabiček ve zdi radši jakožto "neelektrikář" ve vlastním zájmu radši nešťourejte. Může se stát, že v lepším případě Vám nebudou svítit světla, v tom horším se rozsvítíte Vy osobně.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: york*
Datum: 24.03.14 13:40

Dobře , nejsem elektrikář tak se vyjadřuje obecně. Prostě zkoušečkou se dvěma kontakty . Měřím mezi všemi vodiči navzájem a nic.

Datum: 24.03.14 13:56
avatar

Zdravím,
pokud nejde proud do drátů v krabičce vypínače, porozhlídněte se, jestli nad vypínačem někde ve zdi není nějaká rozvodná krabice. Pokud ostatní světla svítí a jen tohle jedno ne, hledal bych problém nejdřív ve vypínači a pak jít po drátech do té krabice (postup směrem od spotřebiče k jističi).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.03.14 14:02
avatar

mezi všemi dvěma vodiči na vypínači? nebo je jich tam více? měřil jste před rozebráním vypínače napětí na kontaktech v objímce pro žárovku?

ale stejně je to práce pro znalého!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: york*
Datum: 24.03.14 14:15

Pro Magdona!

Prostě když kompletně odšroubuji vypínač a ze zdi mi už jen trčí jen tří vodiče -zem, fáze a nulák a já k nim přiložím vadasku a nic to neukáže tak nemá snad cenu hovořit už o závadě v lustru ne? O to tu jde!

Od: pest®
Datum: 24.03.14 15:04
avatar

Nejsem elektrikář, ale už z principu proč by ve vypínači byla zem a nulák? Do vypínače jde přeci fáze od jističe, která se vypínačem sepne a dále jde do světla ne? Ze světla pak jde nulák někam do krabice a vlastní světlo může být uzemněno... Být Vámi, neštoural bych se v tom a nebo bych sem alespon nahrál fotku tak jak ten vypínač byl zapojen, pak by se dalo poradit, co jak proměřit a kde může být problém...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.03.14 15:08
avatar

Nove se draty tahaji tak, ze se do vypinace zapoje faze a nulak se pod vypinacem propoji na svetlo. Jedno jestli " cokoladou nebo WAGO svorkou. Takze tam klidne tri draty byt mohou. Ocekaval by jsem v tomto pripade samozrejme i draty ze svetla, tj minimalne dva dalsi

Ohodnoceno: 1x
 
Od: york*
Datum: 24.03.14 15:15

Pořád se chytáme za slůvka a žádná rada. Je to jedno jak se jmenuje drát který trčí ze zdi . Prostě tam trčí tři v kterých nic nenaměřím.

Od: pest®
Datum: 24.03.14 15:53
avatar

jedno to není, jak se co jmenuje...měření popsal @magdon ... dejte sem fotku původního zapojení vypínače, takhle nikdo pořádně neví o čem je řeč. Jinak kdy to světlo přestalo svítit? Co se v tu dobu dělalo a mohlo by být příčinou?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 24.03.14 18:08

kdyby to bylo jedno, tak se nebude slovíčkařit...napiště alespoň barva těch vodičů...maslíte si totiž nejsíš nějaký nesmysl..a to se nejde domluvit, natož radit..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.14 18:53
avatar

Tak jestli máte ve vypínači 3 dráty (ne víc), tak tam rozhodně není ani nulák, ani zem. Jeden drát je přívod fáze od jističe, druhý a třetí jsou odchod fáze k lustru. Dva jsou proto, aby se dal lustr rozsvěcet po částech (když je na to udělaný). Pokud by krabicí pod vypínačem procházel nulák, musely by tam být dráty minimálně 4 až 5 (ve starší instalaci) případně 6 až 7 (při instalaci novější).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.03.14 11:00
avatar

Presne proto jsem se ptal. Tazatel nema moc predstavu o tom, co tam vlastne ma, doporucil by jsem elektrikare. Nulak bude propojeny nekde v krabici, pravdepodobne nad tim vypinacem

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 24.03.14 19:52
avatar

"ze zdi mi už jen trčí jen tří vodiče ... ... a já k nim přiložím vadasku a nic to neukáže tak nemá snad cenu hovořit už o závadě v lustru ne?"

Naopak. Právě to, že nenaměříte mezi těmi dráty nic znamená, že se Vám tam nevrací nulák přes žárovku, což by měl. Takže nejpravděpodobnější závada je vadná žárovka, či špatný kontakt právě v tom lustru!

doplněno 24.03.14 19:58:

"...se chytáme za slůvka a žádná rada"

Jak, žádná rada *sok*? Myslím, že jsem Vám dostatečně poradil už ve své první odpovědi.

doplněno 25.03.14 12:29:

dakon - "...rady, ktere jsou presne, jako vzdy"

To ne, taky jsem se už párkrát seknul *hi* . Někdy z nedostatečné znalosti, někdy jsem se po přečtení vlastního příspěvku sám divil, co za pitomost jsem to napsal :-D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.03.14 11:02
avatar

To chce klid :). Odpovidate dobre, bohuzel tazatel neni dotceny zadnym elektro vzdelanim ani samostudiem. Dekuji za Vase dobre rady, ktere jsou presne, jako vzdy!

doplněno 25.03.14 12:36:

Tak ty jsem asi necetl, kazdopadne i to se nekdy stane a nemuzu rict, ze by jsem take par takovych nenasel :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.14 18:04
avatar

sroubovakova zkousecka stoji 12Kc

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.14 00:31
avatar

Jak si pročítám odpovědi a reakce tazatele, tak si myslím, aby se obrátil na věštírnu. Elektřina jako součást fyziky má sné zákonitosti, názvy abez nich je těžká domluva. Pokud se nedokáži vyjádřit, tak to nemohu schvalovat na jiné. To co lajk pokládá za nepodstatné je pro odborníka opakem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.