Může exekutor na jiný účet

Od: Datum: 22.03.14 17:10 odpovědí: 15 změna: 19.03.15 12:29

Dobrý den, mám bratra, který má exekuci na plat a nemá svůj vlastní účet. Jeho výplata chodí na můj účet, kde mám nějaké úspory a kam chodí i moje výplata. Chci se zeptat jestli případně může exekutor sáhnou na tento můj účet a mám si raději založit nový nebo na něj sáhnout nesmí, dík za odpověd.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.03.14 17:12

Zdravím. Vy nejste dlužník, na Váš účet tedy exekutor sáhnout nesmí.

doplněno 22.03.14 18:52:

Vy nemáte žádnou zodpovědnost za bratrovy dluhy, tudíž by se jednalo o neoprávněnou exekuci. Exekučně může být postižen pouze bankovní účet povinného. Váš bratr žádný nemá a je jen jeho věc, kam si dává posílat at již celou, nebo zbytek své výplaty...

Ohodnoceno: 0x

Od: jendo*
Datum: 22.03.14 17:22

Dík za odpověd, pokud jste si tím jist.

Od: buss®
Datum: 22.03.14 18:24

Ex provede exekuci srážkami ze mzdy a jiných příjmů, vizte hlavu IV ex. řádu, půjde k plátci.

Datum: 22.03.14 18:38

Já mám jiný názor - exekutor může všude,kde so domnívá - pouze domnívá - že má povinný majetek či prostředky. A protože pro něho neexistuje bankovní tajemství,snadno si zjistí,kam mu výplata je posílána.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.03.14 19:40
Jestliže má exekuci na plat, tak je úplně jedno, jestli účet ma nebo nemá, poněvadž penizky odchází k exekutorovi přímo ze mzdové uctarny...

Datum: 22.03.14 19:57

Stírečku, to nemáš pravdu. Z platu může exekutor strhnout pouze část financí. Dlužníkovi zůstává nezabavitelné minimum a to dostává. Ale...Když si tuto částku nechá poslat na účet, kam se dostal exekutor, tak z těchto peněz neuvidí dlužník ani korunu (jasně, jednou si může nechat vyplatit dvounásobek životního minima). Takže jestliže si dlužník nechá peníze poslat na účet, příjde naprosto o celou výplatu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.03.14 20:37
Z dotazu vyplývá, ze má exekuci na mzdu, né na účet. Taky nevím jistě, zda si může exekutor z účtu jen tak brát libovolně peníze. Účet může leda tak zablokovat, ale brát z něho peníze jen se souhlasem dlužníka...

Datum: 22.03.14 20:53

Stírečku. Tak to jsem Ti špatně rozuměla. Já se domnívala, že to myslíš tak, že je zbytečné přemýšlet o účtu, když má exekuci na platě. Nojo, účet může zablokovat, a tím pádem se dlužník k penězům nedostane třeba kolik měsíců.

Datum: 22.03.14 23:01
No jo, kdyz má exekuci na mzdu, tak mu na účet dojde jen nezabavitelne minimum, zbytek strhava přímo mzdová účetní. Ale pokud pořad mění zaměstnavatele a neplatí nebo nesplácí dobrovolně alespoň nějakou splátku, tak může exekutor zablokovat účet, ale nemůže mu z něho brát peníze. Jen zamezit přístup k nim. Dá se to obejít tím uctem napsaným na někoho jiného, což ale nechápu, jelikož to nic neřeší, jen narůstají vysoké úroky a dluh narůstá.

Datum: 22.03.14 21:10

Exekutor může pouze na majetek povinného. Pokud jde exekuce na plat, tak jak už bylo řečeno, tak zůstává nezabavitelné minimum. To může zaměstnavatel vyplatit v hotovosti a exekutor nemá na tyto peníze nárok. Nebo si je nechám poslat na jiný účet a opět exekutor na ně nemá právo a nejde ani o podvod, jak se někteří chybně domnívají. Pokud má dlužník založen účet a nechá si tam posílat nezabavitelné minimum, tak o vše příjde. Bohužel tady to není ošetřeno zákonem, že účty určené pro nezabavitelné minimum jsou exekuteorem nepostižitelné. Exekutor by měl právo ho kontrolovat a pokud povinný bude dodržovat pravidle, tak exekutor nemůže další peníze zabavit. Jak jednoduchá, ale pro zákonodárce složité.

Zbývá tedy jediná možnost posílat si peníze na účet někoho jiného. Vím že to mnohde mezi sourozenci funguje, ale není problém, aby si bratr založil ještě jeden ůčet, kde budete mít právo k tomuto účtu a odpadnou případné dohady kolik je koho peněz.

doplněno 22.03.14 21:42:

Pro upřesnění, ani na diety nemá exekutor právo.

Od: jendo*
Datum: 22.03.14 21:31

Ještě bych chtěl říct, že bratr často střídá zaměstnání pracuje jako řidič kamionu a vždy několik měsíců trvá než mu to začnou z platu strhávat. Navíc bere výplatu na dvakrát jednou základní plat a jednou diety, které dělají víc. Svůj účet nemá, má strach, že by mu ho mohli zablokovat, proto chodí peníze na můj účet - já nic nedlužím, díky za všechny odpovědi.

Datum: 22.03.14 22:51

nejlepší pro bratra by bylo brát základ a to další bokem... na to exekutoři nemužou :D

Od: premek*
Datum: 19.03.15 12:15

nejepší by bylo, kdyby si plnil svoje povinnosti a platil své dluhy. Tady koukám bude více vyčůraných dlužníků, který Vám radí, jak se vyhnout exekuci. S tím jděte někam, on dluží a Vy zde ještě nabádáte, jak mu pomoct.

Od: ju®
Datum: 19.03.15 12:29

Hernajs je to staré...

Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem s podáváním vylučovacích žalob a s tím spojených nepříjemností / obstavení vašeho celého účtu/ - okamžitě si své peníze převeďte na svůj nový účet a buďte si jist, že dobrý exekutor zjistí kam Vašemu bratru chodí peníze kterými má platit na své dluhy a de facto je zatajuje a posílá je jinam čímž porušuje rozsudek soudu o placení dluhů - čimž by mohl splńovat skutkovou podstatu tr.činu zatajení věci - což už je jiná liga...

Takže odpověď na Vaši otázku - může!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.