Žádost o užívání soukromé cesty

Od: odpovědí: 5 změna:

Zdravím, protřebovala bych poradit. Vyřizujeme vodovodní přípojku a renovaci kanalizačního systému, ale jak už to tak bývá, má to háček. Cesta, která vede k našemu domu a naší ulící (cca 300m slepé ulice) je soukromého majitele. Dále vyřizujeme hypotéku na rekonstrukci domu. A tak se přihodilo dle nového vydání zákoníku, že se po nás chce písemné prohlášení/potvrzení o všeobecném užívání soukromé komunikace za účelem běžného užívání (abychom se prostě dostali k baráku)-to je potřeba pro splnění požadavků k hypotéce. A druhá žádost, kterou musíme vyjednat je o povolení výkopových prací na soukromé cestě (kvůli kopání vodovou a napojení se) samozřejmě s uvedením do původního stavu. No tak si brouzdám po internetu a hledám formuláře a nic moc teda... Potřebuju prach prosté formuláře, které bychom podepsali my (já s manželem) a druhá strana-majitel soukromé komunikace. Pravděpodobně bych je dala úředně ověřit. Ale všude jsou jen samé z katastru nemovitostní atd...Můžete mi prosím poradit, jak dál?

5 odpovědí na otázku

 

 


3x

Byl bych proto, aby vám to napsal právník.

 


2x
avatar martincakl
Buss má pravdu.
Toto opravdu není záležitost na laikem vyplněný formulář z webu.
Potřebujete mít věcné břemeno...

Děkuji, zajímalo mne, zda s tím má někdo osobní zkušenosti..Ale pravděpodobně se spojím s naší právničkou. Ta už si bude vědět rady. Pěkný večer.

 


0x

Ono to tak "prach prosté" nebude.

1. Nejprve bych kontaktoval majitele cesty, zda vůbec připustí práce na jeho pozemku. Dále předpokládám, že vodovodní i kanalizační síť má svého majitele (město, popř. nějaká jeho organizace). Tudíž ke zřízení vodovodní přípojky a rekonstrukci kanalizace budete potřebovat minimálně plán (spíše projekt), který odsouhlasí příslušný majitel sítí. S tímto projektem půjdete za majitelem cesty, který Vám k němu připojí závazný souhlas, pak teprve můžete vůbec kopnout do země. Pokud ty přípojky budou nad určitou délku (myslím 50m), tak půjdete i na stavební úřad. Na uložené vedení byste si měli vyjednat věcné břemeno, aby v budoucnu nebyly tahanice.

2. Co se týká cesty - pokud je na katastru vedena jako cesta, je upravená jako cesta a používá se již dlouho jako veřejně přístupná cesta, cestou by měla zůstat a bance by to mělo stačit. Pokud ovšem ne, tak opět věcné břemeno na její užívání. Určitě je neuspokojíte kusem papíru staženým z netu, že Franta Vomáčka soulasí s užíváním jeho cesty a šmitec.

doplněno 21.03.14 21:06:

1. Vezměte kopii projektu a přímo na něj Vám vlastník cesty vyjádří písemně svůj souhlas - bude všem jasné a do budoucna bez problémů, s čím přesně souhlasí. Forma není přesně stanovena, stačí dvě věty ve smyslu, že se se známil s projektem a plány na provedení stavby a s tímto souhlasí, popř. jaké má požadavky, tzn. např. nepřejíždět technikou nad 20 tun, uvedení do původního stavu, zatravnění, asfaltování atd. - předejdete budoucím hádkám. Podpis ověřit.

2. Pak tedy věcné břemeno na užívání cesty - sepíše právník.

doplněno 21.03.14 21:23:

Souhlas Vám potvrdí na projekt/plánek Vaší přípojky a kanalizace, souhlas dá na práce a použití pozemku, které se týkají Vaší přípojky a kanalizace. (To jen, aby nedošlo k nedorozumění, pokud se jedná o nějakou celkovou rekonstrukci kanalizační sítě ve městě.)


1. Kontaktovat majitele cesty určitě budeme. Bez toho by to ani nešlo...Kanalizační síť i vodovodní jsou městské, přesto naše napojení by bylo do 50m (max 12m) právě do soukromého pozemku..Projekt právě již započal, ale právě jsem dostala od vodohospodářů echo, že potřebujeme písemný souhlas o užívání pozemku. Co se týče projektu, tak s tím nebyl absolutně žádný problém..visí to pouze a "jen" teď na vyjádření majitele cesty..

2. Na katastru jako cesta vedena není-je to pouze vedeno jako soukromý pozemek v osobním vlastnictví. (Cesta-asfaltka je tam pouze proto, že na konci slepé uličky má stolařskou dílnu, nicméně cestu užívá tak jednou za rok, má ještě hlavní přední vjezd do "fabriky", takže by několikadenním kopáním cesty nebyl nijak postižen).

Děkuji za Váš příspěvek. Vše je pro nás přínosné.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]