Elektroinstalace ke světlům v lištách?

Od: odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

minulý rok jsme dělali novou elektroinstalaci v bytě, ale pouze zásuvky. Nyní budeme dělat novou ke světlům a z finančních důvodů asi nebudeme zasekávat rozvody do zdi, ale zvolíme levnější variantu, že Cyky potáhneme jen v lištách. Chtěl jsem se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s tímhle způsobem, prý si to takhle někteří lidi dělat nechají, kolik by se ušetřilo peněz oproti klasické metodě kabelů ve zdech a jestli nemáte tušení, jak by to mohlo cenově vyjít v bytě 3+1?

6 odpovědí na otázku

 

 


1x
avatar zajixxx

Vím, že to nechcete slyšet, ale je lepší - estetičtější kabel zasekat do zdi/pod omítku. V budoucnu nebudete litovat. Alem je to vaše věc. JInak cenový rozdíl bude velký, nelze nadálku určit přesnou cenu práce... Ale odpadne vám malovaní, a zednické úpravy. Osobně bych nestrpěl doma v obýváku mít veškerá světla zalištované.

 


1x
avatar mapel

Materiálově vám to vyjde stejně, možná trochu prodraží na těch lištách (pokud by jste nepoužíval housery. Co se týká práce je to podstatný rozdíl, ale vysekání si můžete udělat i sám. Cenu je těžko odhadnout, když neznáme rozměry a tím i délky kabelů.

 


0x

Když bude lišta šikovně vedena,třeba v rohu,při podlaze a pod, nebude to moc rušit.Nakonec dříve to bylo v panelákových bytech zcela normální. Zasekat elektriku můžete pak kdykoliv,třeba postupně při malování. Rozdíl ceny Vám nikdo odtud neřekne. Práce je drahá.

Máte světla na podlaze? Nestandardní řešení, opravdu...

 


0x

Nedokáži přesně vyčíslit cenový rozdíl, ale pokud si budete schopen udělat většinu prací svépomocí, rozdíl tak velký nebude. Ovšem pokud kabely zasekáte do zdi, estetický rozdíl bude nesrovnatelný. Lišta na křivé zdi vypadá otřesně, navíc při vystavení slunečnímu záření má někdy časem tendenci žloutnout. Pro kabel CYKY 3x1,5 stačí v omítce proškrábnout šlic větším šroubovákem, potom ho zatáhnete jádrovkou, zatočíte, přemalujete a není co řešit.

Pokud je to váš byt a hodláte v něm ještě nějaký rok setrvat, udělal bych to pořádně a na lišty se vykašlal.

Nakonec, pokud světla svítí a nic nikde nehoří, tak nemusíte nikam spěchat, počkejte dvě výplaty a raději přišetřete.

 


0x
avatar hop

Nezlobte se na mne, ale lišty jsou hnus. Elektrikáře na zapojení si asi stejně zaplatíte a vysekat šlice v místě kabelů dokáže snad každý, kdo má aspoň trošku rozumný vercajk. A místo lišt koupíte sádru. a bude to fakt vypadat...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]