Vzdálenost mezi sacími koši ve studni

Od: odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, kamarádka vlastní studnu ze které může čerpat i její soused. Chtěla by vědět jestli je daná nějaká vzdálenost mezi dvěma sacími koši.

11 odpovědí na otázku

 

 


1x

Řešení je i zapojení obou odběratelů na jeden sací koš. -miro


Obávám se, že tohle u nich neprojde.

 


1x

Ahoj. Logicky mi vyznívá, že jako majitel studny, bez možnosti se napojit na další nezávislý zdroj vody, musím mít svůj koš o podstatný kus níž, než přifařený břemenový soused, s připojením na obecní vodovod. Kámoška by možná měla popřemýšlet o své vlastní přípojce k vodovodu. Nemusí tu vodu brát, ale protože se zatím neplatí z instalovanýho vodoměru, doma to být může. Na baráku to mám podobně a už je ta přípojka asi 10 let suchá.


Logicky to tak je. Jenže záleží asi na tom, jak by na to případně koukal soudce, kdyby se jejich soused obrátil na soud. To s tou přípojkou jí, navrhnu jako možný řešení, kdyby náhodou byla studeň bez vody, aby bez ní nezůstali i oni. Díky za tip

Ahoj. Malinko připomenu. Závislá na vodě ze studny je pouze vaše kamarádka. Jestli ten soused má k dispozici i obecní vodovod a nedělá mu problém jí vycucnout její jedinou vodu, nejde udělat nic jiného, než si pustit svůj koš až ke dnu. Hodně záleží na tom, jaký je do tý studny přítok pramene. Po týhle zimě se nějaká potíž s nedostatkem vody dá docela očekávat. Dost záleží na místních hydrogeologických podmínkách. Někdy to zpoždění může trvat i několik měsíců. Napadlo mě, co by na tuhle situaci s břemenem pro někoho, co má svou potřebu vody pokrytou z obecního, řekl nějaký věci znalý právník. Možná by šlo to břemeno i nějak zrušit. Soudce by asi měl odpovědět na dotaz, kde jako vlastník bez jiné možnosti mám brát vodu? Když mi ji bezohledně (třeba), vytáhne někdo, kdo má u mě na vodu břemeno a ještě svou vodopřípojku? Zjistěte si, jak si v tý studni stijí ty koše. Kam který dosáhne. Držím palce.

 


0x
avatar ben

Dobrý den, pokud jde (asi) o studnu kopanou, tak bych řekl, že jde spíše o to, aby byla stejná výška (hloubka) těch košů - budou stejné podmínky. Vzdálenost bych volil maximální podle průměru studny, ale asi je to jedno. Hlavně by mělo být ve studni dost vody nebo se budou hádat, kdo a komu ji odebírá. Zdravím!

doplněno 21.03.14 10:18:

Pokud chce Vaše kamarádka čerpat vodu déle, než soused, tak musí svůj koš umístit hlouběji, než je ten koš druhého odběratele. Ale, že si tím zadělává na problém (pokud se nemohou domluvit již nyní) je jasné. Viděl bych to na další soud nebo vlastní studnu.

doplněno 21.03.14 10:29:

Také jde o to, že soused má soudem určeno právo a přístup k té vodě. Pokud to Vaše kamarádka technicky vyřeší tak, že mu toto právo znemožní, tak bude zase soused volit domáhání se svých práv u soudu a i to bude stát peníze.

doplněno 21.03.14 10:57:

markyja - to se už posouváme hodně od dotazu technického k dotazu právnímu.

Záleží na tom, co přesně je v tom rozsudku. Vlastník má právo nakládat se svou věcí, ale zde je to právo omezeno rozsudkem. Náklady by asi měly být společné, ale vlastník je zaplatí vždy. Nejlépe se na toto zeptat advokáta nebo jednat a čekat na reakci souseda a ať se brání on.


Jde o studnu kopanou. Studna je kamarádky se sousedem se soudili o vlastnictví u soudu. Soud dal za pravdu kamarádce, ale soused může čerpat od nich vodu díky nějakému vydržovacímu právu. Jí jde o to, že když klesne hladina ve studni, aby měli vodu oni jako vlastníci, protože veřejnou přípojku nemá, ale soused ano. To znamená, že když bude málo vody ve studni, tak soused může čerpat vodu z obecního vodovodu, ale oni budou bez vody. Jejich vodu čerpá proto, aby ušetřili. Takže upřesňuji dotaz: musí být ty sací koše ve stejné výšce?

Neexistuje žádný předpis určující kde má být umístěn sací koš.

Tohle není záležitost legislativní, nýbrž technická.

doplněno 21.03.14 10:22:

P.S.: pokud studna nemá takovou vydatnost aby stačila pro Vaše a sousedovi potřeby, potom se dá buď prohloubit, což stojí námahu a peníze...nebo také použít přerušovací zásobní nádrž s akumulací "na horší časy", což ovšem také stojí peníze.


Takže teoreticky to možné je, aby měl soused ten koš výš? A je nějaká minimální hranice ve které musí být ten koš umístěn?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]