Zapojení prodlužováku !

Od: Datum: 21.03.14 08:27 odpovědí: 7 změna: 21.03.14 19:34

DOBRÝ DEN,PROSÍM VÁS O RADU,JAK MOHU ZAPOJIT PRODLUŽOVACÍ KABEL NA EL.KRABICI IP 67?MUSÍM VYSVŠTLIT MŮJ PROBLÉM.V EL.KRABICI IP67 JSOU ČTYŘI STRANY,Z KTERÝCH DŘÍVE VEDL KABEL DO ROZVODOVÉ SKŘÍNKY ,KDE BYLY POJSTKY,JISTIČE A ZÁSUVKY PRO SVÁŘENÍ S TŘÍSMĚRNÝM PROUDEM .TENTO KABEL JE ODPOJEN A V KRABICI IP67 ZŮSTALY NA JEDNÉ STRANĚ ZEMÁK(ZELENOBÍLÝ) A NA ASTATNÍCH STRANÁCH JSOU FÁZE,KDE JE NAPĚTÍ. JÁ ŘEŠÍM PROBLÉM,PRODLUŽOVÁK MÁ ZEMÁK,FÁZI A NULÁK. JÁ NEVÍM KAM ZAPOJÍM NULÁK Z PRODLUŽOVAČKY?NAPADLO MĚ TO PŘIPOJIT NA ZTRANU ,KDE JE ZEMÁK,JELIKOŽ TAM JSOU 4 ŠROUBKY NA PŘIPOJENÍ,ALE NEVÍM,JESTLI JE MOŽNÉ TAKOVÉ PŘIPOJENÍ.JEŠTĚ JEDNOU PROSÍM O RADU A PŘEJI KRÁSNÝ DEN . JAN VOLF.

Dobrý den, prosím vás o radu, jak mohu zapojit prodlužovací kabel na el. Krabici ip 67? Musím vysvštlit můj problém. V el. Krabici ip67 jsou čtyři strany, z kterých dříve vedl kabel do rozvodové skřínky , kde byly pojstky, jističe a zásuvky pro sváření s třísměrným proudem . Tento kabel je odpojen a v krabici ip67 zůstaly na jedné straně zemák(zelenobílý) a na astatních stranách jsou fáze, kde je napětí. já řeším problém, prodlužovák má zemák, fázi a nulák. já nevím kam zapojím nulák z prodlužovačky? Napadlo mě to připojit na ztranu , kde je zemák, jelikož tam jsou 4 šroubky na připojení, ale nevím, jestli je možné takové připojení. Ještě jednou prosím o radu a přeji krásný den . Jan volf.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.03.14 12:10

tento případ má řešit odborník! a tím dle dotazu asi nejste, takže se obraťte na pracovníka znalého;

když to "nějak" připojíte, nevíte, jak je jištěn tento vývod a co vlastně můžete do této krabice připojit, jaký průřez, jaké jištění, atd. ... hrozí nebezpečí nejen úrazu ale i požáru, takže jednoznačně se obraťte na někoho, kdo je v tomto oboru znalý

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.03.14 14:45

Co je to "třísměrný proud"? Kde jste viděl "zelenobílý zemák"? "Prodlužovák" do krabice připojit nemůžete žádným způsobem. Prodlužovák je pohyblivý kabel, který musí mít na jednom konci zástrčku (vidlici) a na druhém zásuvku a který se má používat jen dočasně (takže připojím řekněme sekačku, sekám, po skončení práce odpojím a uklidím do skříně). Neexistuje, aby měl jeden konec připojený na pevno v krabici!.

doplněno 21.03.14 14:54:

Ovšem pokud jde jen o nepřesnost v názvech a onen prodlužovák je pevný kabel vedoucí kamsi dál, připojíte zelenožlutý nulák (zem) na svorku v krabici, kde je připojený nulák z rozvaděče a fázi na svorku, kde je připojená jedna z fází z rozváděče (kdo by to byl řekl, že jo ). Ostatních fází si nebudete všímat. Je ovšem otázka, jak byl původní obvod jištěný a k čemu ho chcete nadále používat. Ono totiž původní jištění nemusí novému použití vyhovovat.

doplněno 21.03.14 14:58:

Jo a co se týká toho "zemáku" (zelenožlutý) a nuláku (modrý), tak je oba připojíte na nulák v krabici. Nikde dál je ale už nesmíte spojit.

Datum: 21.03.14 15:10

Ahoj. Asi by se tu mělo i zmínit ten nalouslej problém s tím jištěním. Třífázový přívod do krabice je určitě připojený na nějaký třífázový jistič o nějaké nejspíše vyšší hodnotě, která nemusí už vyhovovat a díky tomu může jít klidně i o život. To jištění musí včas vypnout. To jištění by mělo mít nějakou posloupnost. Napříkl. zásuvka na prodlužce 1x 10A, přívod do garáže 3x 16A a jistič u hodin 3x 25A. V HDSce 3x pojistky po 35A. Je to srozumitelné?

Datum: 21.03.14 15:15

Pokud jsem z tohoto děsivého dotazu pochopil vše podstatné, musím se zeptat na co budete potřebovat onen "prodlužovák"? Máte na mysli kabel zakončený zásuvkou 230V?

doplněno 21.03.14 15:17:

A pravda, jištění je také důležité. Ty Vaše "strany" v krabici IP67 musí být nějak jištěné, podle kabelu, který tam chcete dát, nejvýše 16A.

Doporučím Vám, nechte tuto problematiku elektrikáři, nejsem si jistý, jestli jste ta pravá osoba pro práci s elektřinou.

Datum: 21.03.14 17:28

Principiálně zelenožlutý a modrý zapojíte spolu a fázi samostatně.

Jak už bylo uvedeno z rozbočovací krabice by jste měl vyvést kabel na zásuvku s ochranou nulováním a do ní zastrčit zásuvku od prodlužováku.

Jak uvádíte kabel z kabice vedl do nějakého podružného rozvaděče a proto bude přívod jištěn pro větší proudy. Proto bych doporučoval udělat nový podružný rozvaděč, třeba jednomodulový a novou zásuvku samostatně odjistit.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.03.14 18:38

Nejdříve vám všem moc děkuji a nikoho jsem neohodnotil, jelikož bych musel věechny kladně a zde jsou pouze tři možnosti.

Rozhodnul jsem se , že to osobně vůbec řešit nebudu a zavolám na to odborníka. Netušil jsem, že to není tak jednoduche a jsem moc rád za vaše rady.

Abych upřesnil předchozí dotaz, tak se jedná o krabici ip 67, ve sklepě, z které šel kabel 4 proudy do vedlejší místnosti, do rozváděví skříně, kde byly pojstky, hlavní vypínač. Zásuvka na 230v, zásuvka na svářeci soupravu. Toto celé jsem kompletně odpojil a chtšl jsem na tu krabici zapojit kabel, jaku prodlužovák do vedlejší místnosti, kde bych na pevno na zed připojil čtyř zásuvku. Na pevno ! A z té bych dál používal prodlužovák na sekačku, který po skončení smotávám. Snad jsem se vyjádřil lépe, než v předchozí žádosti, . Děkuji vám všem za ochotu pomoci a poradit. Jan volf

Datum: 21.03.14 19:34

Tak, jak to nyní popisuješ, tím spíš si zavolej dobrého elektrikáře, ať vymyslí nějaké smysluplné řešení a použije proudový chránič. Práce venku se sekačkou není žádná legrace. Třeba od rychlovarné konvice bylo možná pár požárů, zato za sekačkou leží už řada mrtvých. V sousedství se se stal podobný případ asi předloni, mohlo za to vyjiskřené zemění.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.
Poradte.sk - poradňa | Píše.cz - založte si blog | Rychlehry.cz - online hry | ProTebe.cz - dopisy, básničky, sms | Změna času | PixWords nápověda slov | Pic Words nápověda