Procento vlhkosti dřeva

Od: odpovědí: 12 změna:

Dobrý večer,

mohl by mi někdo poradit, kolik procent vlhkosti má mít smrkový trám 170 x 200 mm, určený jako překlad do interiéru?

Teď má 20%, nevadily by mi případné praskliny, ale mám strach,že se ve zdi začne kroutit.

Děkuji za odpovědi.

Lucka

12 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar jenyk

Složitá odpověď na jednoduchou otázku. Dřevo do interiéru se suší +- na 10%. Z toho plyne, že 20% je zoufale moc.

Jestli se trám začne kroutit a nebo praskat, záleží, jak je uříznutej z klády. Pokud je uříznutej tak, že tam je střed klády, bude praskat a nic na světě mu v tom nezabrání. Pokud je uřízlej tak, že tam žádný střed není (typicky velká kláda, ze který se uříznou čtyři trámy najednou) tak se trám zkroutí a zase mu v tom nic na světě nezabrání.

Takže na vlhkosti až tak nezáleží, jako na tom, jak je trám uříznutej. Stejně to v místnosti vyschne na nějaký procenta, který se budou měnit podle ročního období.


Trám je uřízlý z jedné kulatiny, ve středu je vidět jádro. Pomohlo by, přenést trám do místnosti, ve které pak bude?

Pomoci to má proti čemu? Trám praskne tak jako tak. Osobně, pokud by mě nevadila prasklina, bych trám ohobloval, obrousil a zabudoval na místo určení. Vyschne na místě. A tak za rok, za dva bych ho povrchově upravil. Namořil...nalakoval.


Praskliny mi nevadí, ale mám pořád obavy, že se nějak zkroutí. Ve zdi budou dva stejný trámy vedle sebe, stáhnutý k sobě závitnicí.

 


0x
avatar miramira

nehodlám si z toho utahovat, alé moc nepokroucených a neroztrhaných stropních trámů ze smrku jsem neviděl. Podle mě se potrhá každý časem. Je to vlastnost dřeva jak postupně vysychá.

 


0x

Vše se dá dohledat v tabulkách.

Hranice 20% vlhkosti stavebního řeziva by byla vhodná pro užití v exteriéru. Pro interiér je udáváno 17%, optimum 12-15%. Čím nižší vlhkost, tím větší odolnost proti degradaci. Pro zajímavost: interiérový nábytek dosahuje vlhkosti kolem 10%, exterierový kolem 12%.

Přirozeným sušením se na 15% dostanete velmi nesnadno. Pokud jste naměřila povrchovou vlhkost 20%, tak vnitřní bude samozřejmě vyšší.

 


Tak co dál? Trámy rozřezat, nechat ležet ( rok, nebo déle?) a potom u truhláře zase slepit( neznám přesný název),

nebo mám prostě smůlu?

 


0x
avatar jenyk

Trám 20x17 se trochu hne v každým případě. Tomu se nedá zabránit. Jedině lepený trám. Ale i ten se bude trochu hýbat, tomu se prostě nedá zabránit. Dřevo prostě pracuje, at se nám to líbí nebo ne. I když tam ten trám dáš úplně syrovej a nebo vysušenej na 5%, časem se to ustálí na nějakých 10%-12%. Někdy ještě více. NIKDY to nebude úplně stejná vlhkost na věčný časy.

 


Děkuji všem za odpovědi a půjdu se na to vyspat, protože ráno moudřejší večera.Lucka

no psal jsem to na začátku že se jedná o přírodní jev . . . co s tím chcete dělat --- rozemlít a slepit lepidlem, pak se to nekroutí. nebo spárovka.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]