Čištění komínu u plynového kotle

Od: Datum: 18.03.14 16:56 odpovědí: 5 změna: 19.03.14 08:54

Zdravím,

chci se zeptat, jak si můžu sama vyčistit komín pro odtah od kotle. Majitelka bytu si to čistila sama každých pár měsíců, revize byla provedena před necelým rokem. Nicméně se mi zdá, že v kotli začalo poslední dobou bouchat hlasitěji, než normálně. Nehlásí to žádnou chybu a normálně to topí ( navíc se za 14 dní stěhuji pryč, takže se mi nechce dávat zbytečné peníze za servis ), každopádně bych se ráda podívala na ten komín a vyčistila to pro svůj klid.

Mám dvě otázky : Jak na to mám jít a jestli je potřeba před tím uzavřít přívod plynu ( kotel samozřejmě odpojím z elektřiny ). Zkoušela jsem ho uzavřít, bohužel je ten kohoutek asi zaseklý a nepodařilo se mi s tím hnout ani kleštěma. Jedná se mi pouze o vyčištění té trubky, do samotného kotle hrabat nechci. Mám kotel Thermona 14 KX.

Díky předem za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.03.14 18:48

komín od plynu stačí čistit 1x za rok-při revizi.Podívat se můžete třeba tam je nějakej zdechlej pták uzávěr zavírat nemusíte. Není to bouchání tím že se přes den netopí a pak se zapne? (materiál se teplem roztahuje)Ale jestli se za 14 dní stěhujete tak bych to neřešil

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.03.14 19:23

Ahoj. Komín od kotle na plyn, se spíše než čistí, kontroluje. Nejlépe v jeho patě, otevřením čistících dvířek. Až do míst vlastního sopouchu se zastrčí zrcátko a hledá se na něm světlo oblohy nad domem. To znamená, že komín je průchozí. Jestli by v něm mělo být něco spadlé, našlo by se to na dně komína. V koleně odtahu nad kotlem, by měly být odpínací dvířka, kterými by mělo být vidět do vodorovné části spalinové cesty. Podívat se můžete i nad kotel, do tzv. přerušovače tahu. I až tam by se případně mohl dostat do komína spadlý pták. Pokud se normálně topí, neměly by v komíně být nějaké husté pavučiny. To zrcátko, se dá použít i několikrát během roku. Pro svůj klid, si tohle můžete dělat i v novém bydlišti, když v něm budete mít plynový kotel, a nebude v provedení TURBO. U něho se stačí dívat na jeho koncovku. Aby si v něm nepostavili malí ptáčci hnízdo. Ale, to by musela být dost poškozená mřížka.

doplněno 18.03.14 19:26:

K tomu bouchání. Záleží na tom, jaké to bouchání je. Jestli to zní jako zášleh plynu na hořáku, je to vážný problém a bylo by vhodné zavolat odborný servis. Seřízení zapalovacího hořáčku, nebo čištění toho hlavního by měl dělat pouze odborník. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 18.03.14 20:22
avatar

Pokud je kotel pravidelně revidován, je kontrola odtahu opravdu jen pro Vaše čisté svědomí.
Kotel stačí vypnout, není třeba odpojovat. Hlavně na ten plynový kohout nepoužijte moc velké kleště ! ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 19.03.14 08:51

"... v kotli to začalo bouchat.."

Při zapálení nebo i v klidu nebo pouze při hoření? Jak píše magor, mohl by to být spadlý pták. Zvláště když si někdo dá na komín stříšku, aby do něj nepršelo, tak se pod ní schovávají holubi nebo jiní práci a ti mohou do komína spadnout, nebo úmyslně vlétnout (sýkorky) a pak by mohli zahynout a propadnout dovnitř.

Pokud je to při zapálení, máte možná kotel v kotelně s nedostatečným přívodem vzduchu (zavřené okénko do kotelny apod.) a při zapálení se kotel pořádně "nadechne" a trochu to zaklepe dveřmi jako průvanem. Ale to je laická rada, nechte si poradit od plynaře specialisty na kotle a od kominíka a ti vám na to dají i papír s razítkem, že je všechno v pořádku.

Pokud máte aktuální problém zavolejte na kontrolu plynaře, jinak zřejmě necháváte dělat každý rok revizi a případné vyčištění (hořáku atd.) kotle (před začátkem topné sezóny) a kontrolu komína kominíkem. A pak máte jistotu, že provoz topidla i s odtahem bude bezpečný a plně funkční.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 19.03.14 08:54

omluva: nevšiml jsem si, že se za 14 dní stěhujete, pak je stav kotle a komína věcí majitelky a ne nájemníka. Pokud je na kotli zjevná závada nebo se projevuje něco podivného, nahlaste to majitelce, nebo si sdělte, že voláte servis a že to bude na její účet - pokud to nemáte v nějaké smlouvě o nájmu dohodnuté jinak.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.