Jeden z pantů na dveřích nesedí

Od: Datum: 16.03.14 23:03 odpovědí: 6 změna: 17.03.14 18:49

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na radu ohledně dveří, tedy respektive závěsů/pantů. Při nasazení dveří jsme zjistili, že jeden (vrchní) ze tří pantů má větší mezeru a tím je dřevěný rám dvěří příliš natěsno s futry, tudíž nejdou dovřít. Jednou jsem viděla tátu s tím vrchním závěsem (rozumějte tu část, která je spojená s dvěřmi) otáčet. Mohl by mi někdo potvrdit zda se tímto vy/zašroubováním změní ta mezera? Vzhledem k tomu, že jsem žena nechce se mi moc pouštět do nějakého zkracování kolíků atd.

Moc děkuji :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.03.14 23:09
avatar

No, záleží co kde šponuje? Někdy se musí hnout s pantem na dveřích (na křídle) a jindy s pantem na futru.

Z tohodle popisu se to nedá přesně říci s čím a kam hnout. Chtělo by to vidět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.14 23:16
avatar

Ten popis je mírně nejasný. Nicméně z praxe - ano, jsou dveřní závěsy, které se dají zašroubovávat a vyšroubovávát otáčením celého závěsu

Vypadají takto :

http://www.remeslnyobchod-e-s…ebni-kovani/14-2-Panty-dverni

a skutečně se jejich šroubováním dají dveře seřizovat - jednak posouvat vůši zárubni v horizontálním směru a také naklánět v rovině závěsů. Pokud dveře drhnou dole, je třeba tyto panty vypodložit, nebo dveře odříznout odspodu.

Ale závěsů je velké množství druhů - třeba TRIO závěsy se dají seřizovat pomocí imbus klíčů a solidní výrobci je používají

http://www.eben-kovani.cz/ser…esy-panty-trio-na-dvere-c189/

Ovšem jsou třeba také závěsy zadlabací, s těmi toho jako laik příliš neuděláte. Ovšem ty jsou spíše u starých dveří, dnešní mladá generace truhlářů už mnohdy ani neví, jak vypadá dláto na tyto panty, natož aby je uměli zasekat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.03.14 00:00

V dnešní době jsou většinou panty ětelovací,šroubovací tak-že pokud někde šponuje povolím nebo přitáhnu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.14 13:00
avatar

máte pravděpodobně dveře s kovovým rámem, kdy dolní půlky pantů jsou natvrdo přivařené k rámu. Poloha dveří proti rámu se dá nastavit vyšroubováním či zašroubováním druhé půlky pantu, která je na dveřích. Chce to dát si trochu práce, přesně změřit o kolik mm se horní pant musí vyšroubovat či zašroubovat.

Další důležitá věc, máte tři panty, musíte je udržet pěkně v přímce. Asi budete muset o nějakou tu otáčku pootočit i ten prostřední pant na dveřích.

Do kolíků nijak nezasahujte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mispulina91
Datum: 17.03.14 17:48

Ano přesně tak to je. Vím, že popis nebyl zrovna přesný, ale přeci jen v tom nejsem zběhlá :) Děkuji za radu a zkusíme Váš návod uvést v praxi.

Datum: 17.03.14 18:49

Ahoj. Někdy to při tom ladění na dveřích nestačí a musí se pohnout spodkama na futrech. S tím ale opatrně. Jsou v těch futrech jen zašprajclý a trochu nabodovaný. Někdy se rády se uvolní a z pantů vypadnou. Potom je tam zase vrátit, nařídit do správné polohy a svářením upevnit, není úplně jednoduché.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.