Bojler HDO ovladani

Od: Datum: 16.03.14 20:01 odpovědí: 8 změna: 11.04.14 19:53

Dobrý den

chystam se vyměnit bojler za novy vybral jsem si Dražice model http://www.dzd.cz/cs/ohrivace…ody/zavesne-svisle/okhe-smart jak by se měl připojit tento bojler aby fungoval přes HDO musim k němu dat nějaký další kabel a odkud bych ho měl mit vyvedeni starý bojler byl zapojen na 3x2.5 kabelu s vlastnim jističem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.03.14 20:22

Za jistič k bojleru dát stykač, který bude ovládaný povelem HDO. Pokud ještě nemáte, je třeba o HDO (změnu tarifu) zažádat u energetiky. Práce pro elektrikáře, nelze dělat svépomocí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 16.03.14 20:24
avatar

Aby bylo možné připojit bojler přes HDO, musíte mít NT (nízký tarif, takzvaný noční proud). Obnáší to jiný elektroměr (PRE), případně přijímač HDO u elektroměru (ČEZ, EON), Od přijímače vede ovládací kabel k jističům, kde je zařazen stykač, který napájí bojler pouze když je přepnuto na NT.
Pokud nemáte nějaký tarif na NT (podívejte se do faktury, jsou tyto úvahy bezpředmětné.
V každém případě nový bojler připojte na ten původní kabel...

doplněno 16.03.14 20:43:

Pokud byl bojler přes stykač, tak ten kabel k původnímu bojleru už je spínaný tím nízkým tarifem. Pokud se nepletu, tak stykač máte asi mezi jističi, že?
Koukal jsem na Váš odkaz, asi je to myšleno tak, že bojler je možné používat v rozvodech bez NT i v rozvodech s NT, což lze ovšem každý bojler. Funkce SMART s tímto nemá moc společného...

doplněno 16.03.14 20:46:

@tomkk: pokud máme NT, není dovoleno ohřívat vodu v bojleru či elektricky topit v době přepnutí na VT...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smutnik
Datum: 16.03.14 20:35

NT mam stary bojler byl zabojen přes stykač ale podle navodu k novemu bojleru se da zapojit bojler jak přes HDO tak na normalní okruch nebo jenom na HDO a nebo bez HDO.

Datum: 16.03.14 20:44

Můžete nový bojler nechat zapojený stejně jako původní, tedy HDO bude ovládat stykač a ten bude v době nízkého tarifu nahřívat bojler.

Ale nejspíš máte důvod, proč jste si zakoupil poněkud chytřejší bojler, který může přímo sám o sobě přijímat signál HDO a dle něho se řídit. Ovšem k tomuto budete muset od stávajícího stykače natáhnout ještě novýkabel k bojleru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.14 21:01

Povoleno to teoreticky není, ale to přepínání je hlavní výhodou tohoto bojleru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.14 20:43

Podle schématu, pokud chcete využít všechny možnosti, tak k bojleru musíte přivést jak kabel z běžného elektroměru, tak druhý kabel s tzv. nočním proudem. Na přístroji si potom navolíte, jak má tyto režimy využívat. Reálně jde o to, že pokud má domácnost vyšší spotřebu teplé vody, pak často nestačí noční proud k vyrobení dostatečného množství teplé vody. Tento bojler se první týden používání naučí např. to, že v neděli večer potřebujete více teplé vody, tak vám ji ohřeje z dražšího denníh proudu.

doplněno 16.03.14 20:46:

Ten bojler jednoduše umí přepínat mezi dvěma napájeními (a obě mu tedy musíte přivést). Preferovat bude noční proud, ale pokud zrovna nebude zapnut, tak se přepne na denní.

doplněno 16.03.14 20:55:

Jestli obr. 7 platí, tak silový drát pro topení je potřeba jen z denního proudu. Kabel z nočního proudu se využívá pouze k detekci, že je noční režim aktivní, takže jím poteče jen velmi malý proud..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.14 20:44
avatar

Když měníte bojler, tak už HDO máte na stykači a ten vám spíná fázi na bojler. Tudíž nic nešpekulujte a připojte nový bojler na stávající rozvod. HDO už máte vyřešený ze starého bojleru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke020
Datum: 11.04.14 19:53

V hodné je k bojleru přivest 4x2,5 klasika modrej,zelenej,hnedej a třeba černej stim že hnedy bude spináný přes stykač HDO a černy stale zapojeny přes jistič na drahy proud.Další varianta je že se ke stavajicímu 3x2,5 dotahne jenom přívod tudíš jen černý vodič.Pak se daji využívat obě tyto možnosti na schematu maji 6ti žilovej kabel ale je to zbytečné na co tahat dva modre a dva zelene.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.