Rozvod elektro do koupelny

Od: Datum: 12.03.14 15:36 odpovědí: 4 změna: 13.03.14 01:22

Ahoj mám dotaz ohledně elektro. Tahám novou elektriku, vím, že do koupelny musí jít rovnou a přes chránič potřebuju vyřešit, jak to je s tímhle:

- uzemění vany, kolik průměr a musí jít rovnou z jističe, nebo mže být přes jednu krabici napojený (jen ten jeden, s ničím jiným)?

- můžu propojit klasické světlo se světlem nad umyvadlovou skříňku a přívod k ventilátoru se zásuvkou nad umyvadlovou skříňku? Jde to opět propojit přes jednu krabici (opět samostatně jen toto), nebo musí jít rovnou?

Potom mi to už překontroluje a změří známej co se živí elektrikou, akorát ho s tím teď nechci otravovat. Díky moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 12.03.14 17:03

kdyžto bude známej kontrolovat a měřit, a ťto také navrhne. Jinak bude nadávat na ty, kdo vám radili...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rozvod
Datum: 12.03.14 17:35

Na to bych ho sem potřeboval dostat a to nemá čas. Dělal takhle se mnou kuchyň. Obývák mám nataženej, kuchyň taky, jen se to zapojí do jističů, ale u tý koupelny si nejsem jistej. Ok, zkusím v týdnu zajít do své bývalé školy a zeptat se mistra, ten bude vědět na 100%.

Datum: 12.03.14 18:05
avatar

Zem je tuším šestkou.

Uzemění musí jít z nulové svorkovnice a nikoliv z jističe. Tam jde přece fáze a pokud myslíte chránič, tak z něho jde L a N. Zemníte na PE a tudíž nesmíte připojit na chránič. Přívod světla můžete i se skříňkou, ale zásuvku bych volil samostatně. Vše můžete propojit v jedné krabici, ale musíte respektovat pravidla pro připojení chrániče. Běžně se volí světelný a zásuvkový obvod do samostatných krabic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 13.03.14 01:22

Zdravím

Vana se řeší pospojováním okruhů. Pokud jí napojím na zásuvkový okruh (zem - PE), který je propojený 2,5 Cu, je zbytečné používat silnější vodič. Kdybych se měl řídit směrnicí EU, tak by byl každý zemnící okruh zvlášť, vyvedený do krabice uzemněné z rozvaděče. Nedělá to nikdo a když uvážím, že zem je zde jenom proto, aby vyplo FI v případě poruchy, tak stačí aby byla zem funkční. Na světelný okruh můžete napojit tolik světelných okruhů co snese jistič i plus ventilátor a jednu zásuvku na okruh (10 A).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.