Plesnivé linoleum a loupající se zdi

Od: Datum: 11.03.14 13:57 odpovědí: 4 změna: 11.03.14 17:21

Přeji krásný den všem,

jsem laik a tak prosím omluvte mé některé výrazy.

Má tchyně bydlí se svou maminkou v cca 100 let starém domě bez rekonstrukce. Přibližně před 5 lety položila přímo na "asi" beton linoleum a nechala si vymalovat zdi.

Pokoj, kde tchyně bydlí a který ji slouží jako obývací pokoj i ložnice byl vždycky vlhký, je totiž částečně pod úrovní země (tedy spíše skály, je postaven na místě, kde je hodně skály a kamenní v půdě).

Vloni při lokálních záplavách, kdy z kopců z polí stékalo velké množství vody, do místnosti zatékalo. Tchyně byla zrovna na dovolené, ale já tam manžela raději poslala, aby dům zkontroloval (jeho babička raději nevolá, aby podle ní neobtěžovala). Manžel našel kritické místo vedle domu a vykopal díru a žlábek pro odtok (kopal krumpáčem, všude samá skála a beton). Udělal jen nouzové řešení, aby do domu dále nezatékalo a odhrnul linoleum a odsunul nábytek. Doporučil tchyni, že je potřeba toto vyřešit i do budoucna a pořádně udělat venku podél domu odtok, aby jí tam znovu v budoucnu nanatekla voda. Už je to téměř rok a nic se nedělo. Manžel se nabídl, že s tím pomůže.

Nyni je linoleum postupně víc a víc černé, jak plíseň prostupuje až nahoru na ten pěkný design alá dřevo. Zdivo je na některých místech opadané (velké kusy).

Tchyně vymyslela, že si dá do pokoje dlažbu. Že prostě jen vyhodí lino a nechá si položit dlažbu a tím se to "jako" vyřeší. Mne to přijde nerozumné, jsem sice laik, ale ta vlhkost se přece musí někde prorazit ven, i když ji bude chtít schovat pod dlažbu. Prosím o odborný názor na situaci konkrétně s tím pokojem a pokládkou dlažby.

Jinak dům je celkově ve špatném stavu a kdoví, co by na něj řekl odborník. Chci manželovi navrhnout, aby tchyni toto rozmluvil a nabídl ji finanční pomoc s rekonstrukcí domu. Tchyně se snaží dům zvelebit a upravit, ale vydělává málo.

Děkuji

doplněno 13.03.14 13:42:

Děkuji za Vaše odpovědi. Až se s tchýní uvidím, tak si s ní promluvím.

krásný den


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.14 13:59
avatar

Dobry den, Vas nazor je zpravny. Musite najit pricinu a ne resit az nasledek. V dome jsou pravdepodobne spatne, nebo zcela chybejici hydroizolace ale od pocitace se radi tezko. Vezmete tam nejakeho kamarada stavare, nebo si nekoho zaplatte na prohlidku at zjistite odkud se tam vlhkost bere a reste podle doporuceni.

doplněno 11.03.14 14:01:

http://www.stavebnictvi3000.c…hyby-sanace-vlhkych-staveb-1/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tchyne
Datum: 11.03.14 14:57

Některé tchýně jsou "na odstřel" a vypadá to, jako by nepřemýšlely. Dlažba popraská a plíseň tam bude stále. Lino měla vyhodit už dávno. Dům by to chtělo prohlédnout solidním stavebníkem. Podle mého názoru tam pravděpodobně nebudete mít ani svislou ani vodorovnou izolaci. Bylo by nutné dům částečně (avšak docela nákladně) zrekonstruovat. Pokud podlaha zůstane tak jak je, musela by být větraná. Zdi by se musely oklepat a musela by se pod úrovní podlahy udělat vodorovná izolace ideálně podřezáním. Záleží však na moha faktorech, takže jak uvedl dakon, nedá se takhle radit jen tak od stolu. Problém by však měla chtít vyřešit jak tchýně, tak babička, jelikož prostředí s plísní je zdravotně závadné a v babičiném věku by to mohlo mít i fatální následky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poutnik01*
Datum: 11.03.14 17:10

Zdravím , oba pánové odpovídající předemnou mají pravdu , jenom takhle od pc. navrhuji obkopat celý objekt až na uroven základů ( asi 1m ) , dále vnitřní podlahy vykopat a provést provětranou podlahu . Sám jsem prováděl stejnou rekonstrukci a pokud chcete můžete se podívat na několik fotek na http://jirkaaanicka.rajce.idn…Holusice_-_2013/#P7280734.jpg

Pokud chcete osobní konzultaci tak se spojte , ale upozornuji nejsem profesionál jenom již čtiři roky reknstruji.

JV

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.14 17:21
avatar

Ve stoletém domu určitě není hydroizolace. Cokoliv nepropustného polžíte na podlahu, bude to vlhké, mokré plesnivé.

Těřko budete tchýni přemlouvat, když sama nechce. Zkuste jí položit několik dlaždic na podlahu a po pár dnech jí odkryjte, bude tam vlhko...

neodkopávat barák, ale vložit vodorovnou hydroizolaci.

Musíte se zbavit vlhkosti v domě

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.