Zapojení vypínače

Od: Datum: 10.03.14 12:51 odpovědí: 16 změna: 11.03.14 12:44

Zdravím všechny šikovné kutili...mám obyčejný vypínač(dva dráty zapojeny) a potřebuji mít dvojvypínač.Jak to mám zapojit.Děkuji všem

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.03.14 12:53

Moc nerozumim otazce, chcete rozdelit stavajici svetlo na dve casti, nebo jen soucasne draty dat do jedne casti dvouvypinace a druhou cast pouzit na neco jineho?

Ohodnoceno: 0x

Od: fuc*
Datum: 10.03.14 13:18

Ano,potřebuji udělat dvě světla a tudíž dvojvypínač(ke druhému světlu vedu nový drát v liště)

Datum: 10.03.14 14:20

ok, takze mate spinac razeni c.5 tj. tri kontakty? Zmerte, ktery drat je pod napetim - privod a na druhy konec s dvema kontakty zapojte svetla. JEstli mate kontaktu 6, tak mate tzv. schodistak a tam e uz zapojeni slozitejsi.

http://www.mylms.cz/text-skut…-v-elektroinstalaci/#zdvojeny

Datum: 11.03.14 08:51

No zatím tomu moc nerozumím :(.Jedná se o světlo v kuchyni.Mám stropní světlo a vypínač a potřebovala bych světlo pod kuchyňskou linku.Světlo mám uchycené a natažený vodič k vypínači(dvojvypínači).

Ze zdi mě trčí jen dva dráty(vodiče,hnědý a černý)

Datum: 11.03.14 10:12

Dobry den, cerny a hnedy chapu, ale trcet Vam tam musi dratu vic. Jednak ty, co vedou od lustru, to je ten cerny a hnedy? a potom draty privodni.

Doporucoval by jsem si zavolat odbornika. Nechci Vas urazit, ale o zapojeni toho moc nevite a prehozenim faze a nulaku, nebo na N vodic (modry). K vypinaci by Vam mel od rozvodneho mista vest privodni kabel, ktery ma u novych instalaci Hnedy, modry a zeleno - zluty drat. Jestli mate privod jen na dva draty, tak mate zapojeni podle stare normy (TNC) a mela by jste tam mit drat zeleno zluty (tzv. nulak - zem a vodic na nulovy mustek).

Kazdopadne si predem zmerte, kde mate fazi zkouseckou (staci ta s doutnavkou) a pracujte s vypnutym jisticem!

Datum: 10.03.14 13:00

to ti dá ten vypínač - má zpravidla 3 vývody - /svorky/ - jeden drát přívod /fáze/ - a na protilehlé straně dva šroubky pro dva vodiče ke spotřebiči. K normálnímu vypínači budeš muset jeden vodí přidat /zasekat nebo do lišty/

Datum: 10.03.14 15:29

Odkud vezmete vodič N? V případě potřeby i PE?

Datum: 10.03.14 15:46

Nejspíš v té samé krabici, odkud napojuje stávající svítidlo. Vodiče N a PE se do vypínačů zase tak často netahají.

Datum: 10.03.14 17:18

Ono se nejedná tahat je k vypínači, ale ke světlu, aby se náhodou nepotkaly dvě fáze.

doplněno 11.03.14 18:29:

Po shlédnutí obrázků máte následující situaci.

Dvojitý vypínač č.5 máte zapojen jen půlku tj. č.1. potřebujete dostat další drát k tomu černému šedé barvy í, ale do rekonstrukce by to mohlo stačit. Najít kudy vede ten černý a souběžně s ním natáhnout hnědý a to by vám pomohl detektor fáfe. Pokud se vám to podaří, tak se už nezatěžujet nějakým zelenožlutým drátem, protože ho už máte natažený a ten použijete jako zpětný pracovní vodič.

Pak je tu problém, že do vypínače vám vede fáze a pravděpodobně po hnědém vodiči, protože černý končí u lustru. V tom případě musíte na vypínači prohodit vodiče a hnědý (příchod fáze) bude společný pro zapínaný černý a šedý vodič. Toto moji doměnku je však nutné prověřit měřením. Šedý vodič umístíte na druhou stranu co je teď hnědý.

Pak uděláte úpravu na lustru. Na prostředek hnědé čokolády přivedete šedý trát z vypínače. Na druhé straně čokolády rozdělíte dva hnědé dráty na samostatné. Jeden ponecháte v původní svorce a druhý napojíte na šedý.

A to je celé kouzlo a bude vám to fungovat bez hledání zelenožlutého drátu, protože už ho tam máte a tímto zapojením se vám nepotkají fáze.

Datum: 11.03.14 11:07

Tady je foto vnitřku dvojvypínače-jedno světlo svítí

Datum: 11.03.14 11:25

To vypada, ze mate v krabici jen pracovni vodic. Tj jedem privod faze a jeden odvod ke svetlu. Musite najit kudy Vam vede modry, popripadne zeleno - zluty vodic. Podivejte se na soucasne svetlo a rekne te nam, kolik tam mate zapojeno dratu a jake barvy - nebo foto

Datum: 11.03.14 11:35

Tak teď už tomu vůbec nerozumím.U vypínače je hnědý a černý a světlo je zapojeno černý a zelenožlutý

Datum: 11.03.14 11:54

Tak je videt, ze mate zapojeni TN-C. Dva bile kabely vedou k lustru. Lustr je pripraveny na dvojvypinac, tj da se rozsvecet a zhasinat pouze jedna cast, ale zapojene to mate na samostatny vypinac, ktery ovlada obe dve casti.

Jinak vy musite najit kudy vede ten zluty drat (hadal by jsem, ze budete mit nad krabici s vypinacem u stropu jeste jednu s veneckem a tam to bude privedene).

Potom muzete zacit zapojovat, ale opravdu Vam spis doporucuji odbornika, protoze jestli Vas mate uz toto, tak nevim, jak zvladnete prepojit dva vodice na nove zapojeni se 3. vodici (Hneda, modram zeleno - zluta)

Datum: 11.03.14 12:19

Krabici s věnečkem jsem už hledala včera,ale nenašla.Nastěhovali jsme se do panelákového bytu,kde s elektrikou opravdu bojujem.

Děkuji za radu,pomoc.Myslela jsem si že obyčejný vypínač zvládneme zapojit sami,ale jak vidím tak budu volat elektrikáře.Ještě jednou děkuji

Datum: 11.03.14 12:36

Nemate zac, v panelakovych instalacich se bohuzel nevyznam, nikdy jsem je nemusem resit. Co jsem vycetl, tak tam jsou kabely tazeny dutinami v panelech, lustry mohou byt natazeny i pres souseda nad Vami. Zkuste poprebyslet nad tim, jestli by se ve finale nevyplatilo udelat rekonstrukci elektriny kompletni a predelat ji na med a novou normu TN-S

Pekne je to popsano zde:

http://priesnitz.cz/clanky/rekonstrukce-elektroinstalace/

doplněno 11.03.14 12:37:

Zkuste si pujcit detektor dratu a dohledat, kudy ten Vas zluty vede, treba na neco prijdete.

doplněno 11.03.14 12:40:

Treba vede pod krabickou a potom by se to dalo dopojit. kazdopadne hledejte pri rozsvicenem svetle :)

Datum: 11.03.14 12:44

Celkovou rekonstrukci(jádro,podlahy elektrika a nějaké bourání)plánujeme na příští rok.Takže toto má být řešení jen na čas.Ale díky za Váš čas

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.