Bytová družstva

Od: Datum: 07.04.14 11:36 odpovědí: 4 změna: 07.04.14 21:26
avatar

Syn si chce koupit družstevní byt. Byli jsme se zeptat na družstvu jak je to s převodem do osobního vlastnictví a řekli nám, že nebude, jelikož nebylo v roce 1995 zažádáno o převod. Víc nevěděli. Proto mě zajímá, jestli je to konečná? Jestli už se nějak nedá zažádat o převod? Nebo jestli to půjde někdy v budoucnosti? Taky by nás zajímalo jak bude fungovat panelák, kde půlka bytu bude v osobním vlastnictví a druhá družstva? A nakonec bych měl dotaz, jestli jsou někde pravidla, co všechno družstvo nájemníkovi zajišťuje a co už ne. Jestli je to někde na netu, nebo tak.?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 07.04.14 12:03
avatar

Dobrý den, odpovím asi jen částečně - pokud je v domě různé vlastnictví bytů, tak to není problém. Stejně tam ze zákona musí být ustanoveno SVJ (společenství vlastníků jednotek).

Byt je tou jednotkou, ke které připadá i další podíl na ostatních prostorách v domě. SVJ má své stanovy a rozhoduje se na schůzkách vlastníků (kam by se měl dostavit i zástupce toho družstva).

V podstatě je princip, že co je v bytě je věcí údržby vlastníka a co je společné, tak se hradí z fondu oprav, kam se měsíčně platí podle velikosti podílu (velikosti bytu). Tato platba je místo nájemného. To "velké" družstvo má také své stanovy a je dobré je znát. S tím převodem si nejsem jistý - byl na to zákon a v něm lhůta pro převod, ale to už zase může být jinak. Zdravím!

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 07.04.14 16:56
avatar

Když někdo do roku 1995 zažádal převod bytu do osobního vlastnictví, tomu ho družstvo muselo převést. Dnes také můžete zažádat, ale družstvo vám ho může převést. Záleží na družstevnících, zda to schválí. Více tady.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.04.14 19:22
avatar
BEZVA! To je to co jsem hledal. Dík!
Datum: 07.04.14 21:26
avatar

Já jen připomenu, že si nikdo nemůže koupit družstevní byt. Syn si může koupit pouze družstevní podíl člena družstva s právem na uzavření nájemní smlouvy ke konkrétnímu bytu. Byt bude nadále vlastnictvím BD.

Pokud se syn stane členem družstva, může na členské schůzi požádat o převod bytu do vlastnictví. Jestli to stanovy BD umožňují a členská schůze schválí, bude mu byt převeden. Pokud BD tuto možnost ve stanovách nemá, pravděpodobně se synovi nepodaří převodu docílit.

doplněno 07.04.14 21:32:

Odkazovaný článek je staršího data, odvolává se na Občanský zákoník, který platil do 31. 12. 2013. Od ledna 2014 je třeba vycházet z NOZ a ze zákona o obchodních korporacích.

Bytová družstva mají povinnost nejpozději do konce června 2014 přizpůsobit své stanovy nově platné legislativě.

Syn by se měl předem seznámit se stanovami BD a pokud jde o stanovy původní, doporučila bych počkat na nové (podle NOZ a ZOK).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.