Družstevní byt-závěť

Od: Datum: 08.03.14 07:42 odpovědí: 5 změna: 08.03.14 11:54

Dobrý den.

Mám družstevní byt a žiji v něm s družkou,která nemá byt.Jde družstevní byt věnovat v závěti družce,nebo aspoň,aby v něm po mé smrti mohla dožít?Děkuji za všem za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.03.14 07:49
avatar

Nejsem si úplně jistá, jestli problému nejdete příliš naproti. Život je jeden z nejpodivnějších a stát se může ledacos. I to, že budete chtít od sebe, po nějakém čase, ikdyž se to dnes zdá jako naprostý nesmysl, odejít. Buď byste ji musel vyplatit nebo byste skončil pod mostem. Ještě teď to neřešte a užívejte si!

doplněno 08.03.14 08:08:

laik, máte pravdu *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 08.03.14 07:53
Asi jste neco v otazce prehledal - tazateli jde o prevod druzsteveniho podilu az po jeho smrti.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.14 07:58
avatar

Družstevní byt patří bytovému družstvu, jehož jste členem. Partnerce můžete v závěti odkázat družstevní podíl, k němuž se váže právo na uzavření nájemní smlouvy k bytu. Takže doporučuji dát si pozor na formulaci závěti.

První odpověď není správná. Vy máte právo se svým majetkem/vlastnictvím během svého života nakládat podle svého uvážení. Pokud nyní partnerce v závěti odkážete družstevní podíl, můžete později napsat závěť novou, v níž podíl odkážete někomu jinému (přestože bude platit poslední závěť, doporučila bych předchozí závěť zrušit).

Změna závěti samozřejmě partnerce nezakládá žádné právo na vyplacení (členem družstva a majitelem podílu jste Vy).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.14 11:08
avatar

nezjišťoval jsem si, jestli se to kolem dědictví nějak nezměnilo, ale dřív existovali nepominutelní dědici - ve vašem případě by přicházeli prakticky v úvahu synové nebo dcery - platilo, že pokud nebyli (právoplatně) vydědění, nemohli být z dědictví pominutí (mám pocit, že museli dostat minimálně polovinu? - ale to si možná pamatuju špatně), rozhodně platilo - pokud byste měl nějaké nepominutelné dědice, a družce odkázal téměř všechno (nic podobně cenného jako podíl by v dědictví nebylo), tak byla závěť úplně neplatná (tj. ne že se nějak opravila, ale pořád se vycházelo z toho, že jste družce chtěl odkázat co nejvíc, bylo to, jako byste žádnou závěť nenapsal, vůbec se k ní nepřihlíželo)
(závěť si nejspíš stejně necháte napsat notářem (není to nutné, ale je to bezpečné, právě kvůli tomu, aby se zabránilo zneplatňování závěti), takže jak to je, se od něj dozvíte)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.14 11:54
avatar

Nejlepší postup by byl,aby se družka přihlásila jako člen družstva.Pak by měla všechna práva bydlet po smrti bydlícího družstevníka.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.