Jak provrtat hranoly rovně

Od: Datum: 07.03.14 19:52 odpovědí: 10 změna: 07.03.14 22:10

Má otazka bude znít asi hloupě, ale potřebuju provrtat dřevěné hranoly 80x80mm vrtákem 10mm. Jak to udělat, aby mi díra neujela a byla přesně? Mám jen ruční vrtačku a bojim se že ji netrefim uplně kolmo a díra pak bude šikmo. Potřebuju k sobě přišroubovat vždycky dva hranoly, takže díry musí být přesně v ose

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.03.14 19:57
Na 8cm to zase tolik ujet nemůže. Nebo vrtat dlouhým vrtákem oba najednou, pak půjdou spojit přesně i kdyby to bylo šikmo. ;)
Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.03.14 19:59

vrtal byh po pečlivém rozměření jakoby z obou stran proti sobě a tak polovičním průměrem vrtáku. pokud se trefíte, tak pak zvětšit velkým.

Ohodnoceno: 3x

Od: luke237
Datum: 07.03.14 20:08
Priloz si k tomu mistu, kde chces vrtat, 2 pravouhle trojuhelniky (vzajemne pootocene o 90*deg; kolem te budouci diry), treba je i pripevni nejakou svorkou, at je nemusis drzet a pak jen pri vrtani udrzuj vrtak stejne daleko od obou.
Misto tech trohuhelniku si tam take muzes dat cokoliv jineho, co je 90° - napriklad jine hranoly. Pak jen posunujes vratak podel te kolme strany. Vzdy musis mit ty pravouhle reference dve - jednou, aby se ti vrtak nevyklal "ze strany na stranu" a tu druhou proti vyklani "dopredu/dozadu".
Dalsi moznost je zrcatko z dirou uprostred, ale to jsem bezne nevidel.

Datum: 07.03.14 20:11

Klidně to můžete provrtat větším vrtákem (12mm) a použít menší šroub (10mm).

Mezi každý hranol pak dejte "bulldog" kování a nic to nemůže udělat.

Datum: 07.03.14 20:12

Zdraví . Trošku bych si s tím pohrál. Dal trámek na nějakou podložku , třeba silnější desku a k ní bych přišrouboval na výšku dva vingly kolmo na sebe , které by mi posloužily jako vodítko .Nasadil vrtačku a očima stále shlížel rovnoběžnost s vinglama. Napřed menšim vrtákem a čim delší , tím lepší.

Pokud nemáš vingle , tak bych k vrtačce přidržel vodováhu.

doplněno 07.03.14 20:15:

Luke - byl jsi rychlejší . Ale jsem rád , že uvažuji podobně jako ty.

Datum: 07.03.14 21:40
Ono to asi jinak jednoduse udelat nejde. Pokud clovek nema stojanovou vrtacku, tak si musi nejak ty prave uhly nebo vodivou drahu pro vrtak vytvorit.

Datum: 07.03.14 21:11
Děla se to tak, ze hranoly stahnes k sobě stolarskou sverkou a vrtas, pak stahnes šroubem a sundas sverky. Jde to dělat jednoduše - stahnes to vrutem, predvrtas menším vrtakem a zapustis jak hluboko potřebuješ větším vrtakem. Otvory můžeš zakitovat a pokud se bojíš, styčné plochy natřít lepidlem. Ale vruty drží velmi dobře.

Datum: 07.03.14 21:45
Muzu ti rict, ze jsem videl lidi ujet na tech 8cm o tolik, ze malem minuli tu zadni stenu hranolu. Na 16cm si uplne umim predstavit, ze ten vrtak nekterym sikulum vyjede na strane misto na druhem konci. *sok*
Ono to opravdu neni tak jednoduche udrzet ten vrtak rovne, kdyz clovek nema ty referencni roviny. Naklon vrtaku o par stupnu a na druhe strane je dira o nekolik cm mimo. Ujedete o vice nez 3cm na tech 16cm a dira uz je mimo zadni stenu.

Datum: 07.03.14 21:52
Právě proto, radím vruty. Na druhém konci není žádná díra a i když hranoly stahnes těmi vruty, vůbec nevadí, ze jsou šikmo.

Od: hop®
Datum: 07.03.14 22:10

Stáhněte si oba hranoly k sobě truhlářskou svěrkou, provrtejte a rovnou sešroubujte...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.