Pronájem družstevního bytu

Od: Datum: 07.03.14 08:35 odpovědí: 5 změna: 08.03.14 09:06
avatar

Uvažuji o koupi malého družstevnbího bytu pro syna do budoucna. Byt je v původním stavu, takže případný nájemce, tam nemá vlastně co zničit. Potřebovala bych ho pronajmout na cca 3-4 roky. Prosím, co všechnoi to obnáší?

1. Musím oznámit družstvu, že byt pronajímám? A musí družstvo s tím souhlasit?

2. Musím pak podávat daňové přiznání a uhradit nějakou daň, když si vlastně tím pronájmem vydělám jen 1000 kč/měsíčně (12.000 kč ročně)?

3. Pokud bych byt pronajímala bez jakéhokoli zisku, jen za úhradu všech poplatků spojených s bydlením, tak také musím podávat daňové přiznání? Podotýkám, že byt není v OV, je Družstevní!

4. Prosím o odkaz na nějakou dobrou nájemní smlouvu.

5. Prosím o nějaké další postřehy a problémy s tím vzniklé, děkuji...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.03.14 09:15
avatar

1. družstvu stačí oznámení o pronájmu

2. ano, pokud celková částka za rok překročí 20 000,-Kč, popř. i z dalších činností - jedná se příležitostný příjem; při 12 000,-Kč ročně - ne

3. viz bod 2.

4. nejlépe právník

5. dobře sepsaná smlouva, možnost výpovědi z nájmu i při problémech nájmníka se sousedy - budou si stěžovat vám, ošetřit neplacení za pronájem, ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.14 10:36

Já bych si nejprve přečetla stanovy příslušného družstva, jak je tam pronájem řešen. My to máme tak, že družstvo s pronájmem musí souhlasit, nestačí pouhé oznámení o pronájmu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.03.14 12:33
avatar

tak pokud uvažujete o koupi družstevního bvytu, tak si především velice důkladně prostudujte stanovy družstva + další případné záležitosti (domovní řád), taky bych se zajímal o stav celýho domu - případně plánované opravy apod.; uvědomte si, že v tom bytu vám ve skutečnosti nepatří ani klika od dveří - vlastníte pouze a jedině podíl v družstvu, nic víc... (a máte nájemní smlouvu - opět nutno prostudovat), a o tom, co se bude a nebude v domě dít, co se smí, a za jakých podmínek, rozhoduje družstvo (což fakticky můžou bejt 2 lidi z tříčlenného představenstva, teda úplně fakticky to může bejt i jeden člověk, pokud mu ostatní víceméně vše odsouhlasí) - vy svým hlasem nemáte bez domluvy s většinou (mimochodem např. pro změnu stanov může bejt klidně potřebná i větší než nadpoloviční většina) šanci ovlivnit vůbec nic, takže na těch stanovách záleží - asi jen těžko dosáhnete jejich změny...;
docela bych se divil, kdyby si družstvo nedalo do stanov, že s pronájmem bytu družstevníka někomu dalšímu musí souhlasit (v praxi nejspíš představenstvo, pokud ho BD má);
mimochodem vzhledem k tomu, že kvůli novým zákonům musí vše BD změnit stanovy, si pohlídejte, co bude v té nové verzi (pokud už nebyla přijatá)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.14 05:17
avatar

Družstevní byt koupit nemůžete, družstevní byt je a nadále bude majetkem bytového družstva. Půjde o převod členského podílu, k němuž se váže právo na uzavření nájemní smlouvy k určitému bytu za úplatu. Nepůjde o koupi.

(1) Družstevní byt nemůžete pronajmout. Nájemcem jste Vy, se zájemcem můžete uzavřít pouze smlouvu o podnájmu. Většina družstev má ve stanovách uvedeno, že smlouvu můžete uzavřít až po souhlasu majitele bytu - družstva. Je to i logické, pronajímat (prodávat, kupovat) nelze majetek patřící třetí straně.

(2) + (3) Podnájem není příležitostný příjem. Po skončení roku dudete muset podat daňové opřiznání.

(4) Nedoporučuji smlouvu z internetu. Ještě jsem nečetla opravdu dobrou, kromě toho od 1. ledna vstoupil v platnost NOZ a nové vzory ještě nejsou. Doporučuji nechat smlouvu vyhotovit právníka.

Další možností je poradit se s družstvem až si půjdete vyřídit souhlas. Mohli by Vám nějaký vzor doporučit.

(5) Seznamte se předem se stanovami družstva, s jeho výročními zprávami, zjistěti si, jestli nad ním "nevisí" exekuce, zkontrolujte si dům v katastru nemovitostí, v němž zjistíte, že na domě (všech jednotkách) vázne zástavní právo (konkrétní jednotku/byt tam ale nenajdete).

Nedoporučuji družstvo obcházet a uzavírat smlouvu bez jeho souhlasu. Stačí, aby Vás jeden nájemník udal a o byt můžete přijít (družstvo Vás může vyloučit).

Promyslete si, jak ohlídáte, aby podnájemník nedlužil za energie. Pokud by Vám dodavatelé kvůli neplacení odebrali elektroměr/plynoměr, může se Vám to dost prodražit.

Já bych platby energií zahrnula do smlouvy a platila je sama. Jednou ročně bych podnájemníkovi energie vyúčtovala.

doplněno 08.03.14 05:20:

@ Nonek: Oznámení by stačilo v případě, že by nájemník v bytě bydlel a vzal si někoho do podnájmu. V takovém případě by nepotřeboval předchozí souhlas družstva.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vacha*
Datum: 08.03.14 09:06

Družstevní byt má člen družstva v pronájmu od družstva a poskytnout jej dále do podnájmu může pouze se souhlasem družstva. Jsou-li na byt státní dotace, družstvo ani podnájem schválit nemůže.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.