Vyúčtování plynu a elektřiny

Od: Datum: 06.03.14 10:29 odpovědí: 7 změna: 07.03.14 09:08

Dobrý den,

přes rok pronajímám byt a chtěla jsem se zeptat, jestli jsem povinna nájemci předložit přehled vyúčtování za spotřebu plynu a elektřiny za minulý rok nebo nikoliv. Nájemce platí měsíčně částku za nájem a služby v tom zahrnuté a ve smlouvě nemá uvedené výše záloh na spotřebu služeb, ale jak jsme se již v lednu bavili, tak se zajímal, jestli už mám vyúčtování a ta mi přišla teprve minulý týden. U plynu přeplatek pár stovek a u elektřiny nedoplatek pár tisíc, tudíž nevím, jestli mu dle toho mám zvýšit částku nájmu nebo je moje mínus, že mám nastavené takové zálohy, jaké mám. Předem děkuji za rady a názory.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: lesanka845*
Datum: 06.03.14 10:40

Ahoj, tak predovsetkym mate zle urobenu zmluvu. Bolo treba dat do zmluvy vysku zaloh a dohodnut s najomcom, ze pri vyuctovano sa mu preplatky vratia a nedoplatky doplati. Tak sa to bezne robi.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 06.03.14 10:50

Ty nedoplatky již nemá cenu řešit, můžete mu zkusit zvýšit nájemné, pokud na to přistoupí, ale já bych na to být nájemnce nepřistoupil, takže je to spíše poučení pro příště, že tyto věci je třeba rozepisovat do smlouvy.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.03.14 10:51

Jestliže si platí zálohy na elektřinu a plyn sám, je slušné, mu vyúčtování přžedložit. Přeplatek mu dát a nedoplatek zkásnout. Určitě! Zvláště pak, když je to slušný člověk a nemáte s ním problémy. Šetřil, choval se hospodárně, ať se mui to vyplatí. Příště by pak mohl plýtvat a nechal by nedoplatek na vás.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.03.14 11:00

Tak z dotazu lze pochopit, že nájemce si zálohy sám neplatí...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.03.14 14:54
Zdravím. V současné situaci bych navrhovala, vzít obě vyúčtování a zajít za nájemcem. Od nedoplatku odečíst přeplatek a rozdíl po něm požadovat.
Ano, je chybou, že nemáte toto ošetřené přímo ve smlouvě, ale požadovat tuto částku po člověku, který energie spotřeboval, je v souladu s dobrými mravy.
Držím palce. M

Datum: 06.03.14 20:21

Ahoj. Pán je zdá se slušný, protože se dotazuje o vyúčtování. Bylo by pro vás oba dobré, ty naměřené hodnoty a vyúčtované částky vyřídit. Když se platí zálohy, očekává se, že se mezi slušnými lidmi, věc dotáhne až do zdárného konce. Upřesnit smouvu, by bylo taky vhodné.

Od: luisa
Datum: 07.03.14 09:08

Všem vám děkuji za odpovědi a názory.

Včera jsem se s pánem domluvila na zaplacení nedoplatku a upřesnění smlouvy. Vše bez problémů.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.