Rekonstrukce bez uvědomění stavebního úřadu

Od: Datum: 04.03.14 16:44 odpovědí: 11 změna: 06.03.14 10:08

Dobrý den,

potřeboval bych se Vás tady zeptat na jednu věc a poprosit o případné rady. Je možné rekonstruovat svépomocí budovu bez čísla popisného (zastavěná plocha - 69m2, dvě patra) na rodinný dům, aniž bych to jakkoliv řešil na stavebním úřadě?

Abych trochu osvětlil situaci...

Mám pozemek a na něm stojí původní klasický RD a budova (původně dílna _ schovaná za RD), ke které není na stavebním úřadě žádná dokumentace, ale je zanesena v katastru jako zastavěná plocha. Dle územního plánu je možné tuto budovu převést na rodinný dům. RD je cihlový s kamenným základem a dřevěnými stropy. Je celkově ve špatném stavu (praskliny ve zdech od střechy, po odkrytí podlah zjištěny trouchnivé trámy (vazníky) + lokální místa na střeše _ několik uhnilých krokví a dalších trámů , atd.). Budova bez čísla popisného je oproti tomu v dobrém stavu. Je postavena z dutých cihel, síla zdí 30 cm, má betonový věnec a betonové základy, zdravou střechu a je oproti RD menší a taky se nám i víc líbí, jak svým vzhledem, tak i situačně _ daleko od cesty, celou zahradu má před sebou.

Jde mi o to, že kdybych šel oficiální cestou, tak bych musel čekat než se vypracuje samotný projekt a pak zase čekat na vyjádření stavebního úřadu, nehledě na to, že za projekt dám nepěkné peníze... Také mám úvěr ze stavebka, ktde musím do roka doložit faktury, což za rok by se teprve hnuly úřady. Takže jsem uvažoval, že bych teď bydlel v původním RD a potichounku spravoval onu budovu, abych vyčerpal peníze a mohl tak doložit faktury bance. Potom bych si nechal vypracovat projekt a celou stavbu zlegalizoval. RD bych pak svépomocí zboural (je pod 150 m2) a na pozemku by zůstal jen "nový" RD. Nebo si nechat udělat projekt, ale zatím o tom neinformovat SÚ? To by asi zase vadilo onomu projektantovi...Co si o tom myslíte? Nechci nikoho podvádět, ale bohužel si nemůžu dovolit dlouhé termíny a rozpočet mám, jak už to bývá, našponovaný... Moc děkuji za jakékoliv rady!

PS : v příloze je snímek oné budovy.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 04.03.14 16:59

Nebo si nechat udělat projekt, ale zatím o tom neinformovat SÚ? To by asi zase vadilo onomu projektantovi..
Projektantovi je to jedno, za projekt vůbec někdy v životě použijete a nebo zůstane v šuplíku. On dostane zaplaceno a projekt je váš.

Pokud chápu, tak nejprve musíte doložit faktury na čerpání úvěru. Máte strach, že časově nezvládnete do konce roku vyúčtovat úvěr. Je to tak? Mně celý projekt i s povolením trval 3 měsíce, ale to jsem kolem toho běhala.

Projekt bych nechala udělat a nakoupila materiál na rekonstrukci domu bez čp. V tichosti bych kutila uvnitř, tak aby se nezměnil vzhled budovy do doby než požádáte st. úřad o povolení. I okna můžete mít nakoupená předem. Určitě budete dělat přípojky atd.

Bez kolaudace, vlastně bez povolení užívání stavby nedostanete číslo popisné. Je to kostrbaté řešení, ale určitě při trochu štěstíčka by to vyšlo.

doplněno 04.03.14 19:59:

cuca - Coz zajit na stavebni urad a poptat se, co a jak...

To se má jít sám napráskat? To nemyslíte vážně. V životě není vše černé nebo bílé.

Ohodnoceno: 0x

Od: sunrun*
Datum: 05.03.14 15:53

Jen jsem myslel, jestli není nějaká platnost projektu.

Chápete to naprosto správně J Bohužel se vše sešlo a my jsme teď na vážkách. Když jste nakousla ty přípojky... je možné přivést vodu a kanalizaci do domu bez popisného čísla? Nebude to úřadu divné? Na přípojky je totiž potřeba povolení, mám dojem.

Zamýšleli jsme to přesně, jak píšete:

- udělat projekt

- mezitím nakoupit potřebné materiály a pracovat vevnitř, dokud nevyčerpáme úvěr

- pak se pokusit to celé zlegalizovat (už jsme se na tu možnost převodu na RD ptali a řekli, že s tím není problém, jen se musí udělat projekt a následná kolaudace. My to tenkrát sice odmítli, ale nové události nás přiměly se k této variantě vrátit).

Nechceme nikoho podvádět, ale nemůžeme teď moc jednat jinak.

Od: cuca®
Datum: 04.03.14 18:06

Asi je vam jasne, ze jste mel zacit presne naopak, projekt, stavebni urad, pak uver...

Projekt vam taky nezhotovi hned zalezi na vytizenosti projektanta.

Jak pisete, nezbyva vam nic nez to takto lehounce obejit.

Hlavne jestli jste si jist, ze vam pak tu zevnitr zrekonstruovanou budovu bez cisla popisneho nenechaji zbourat.je opravdu jiste, ze to pujde?

Coz zajit na stavebni urad a poptat se, co a jak...

doplněno 04.03.14 21:45:

Usko, nemyslim konkretne, jakoby do budoucna, aby si byl jist, ze az bude zadat o st.povoleni, ze to opravdu pujde...nenapadne :)

doplněno 04.03.14 21:48:

Ja vim o co jde, moje dětičky taky 2 roky bydli neoficialne na "pude", ale to je nase lenost a nechut obihat urady, ale taky na to dojde...

Datum: 04.03.14 20:07

sunrun, podobně se postavilo mnoho baráků, jde o to, zdali to risknete, že Vás napráská někdo a přijde pokuta...

Datum: 05.03.14 15:56

@milancukrar - asi máte pravdu, ale v tomhle moc neumím chodit...

Datum: 04.03.14 20:14

jeden známý mi tvrdil, že vše udělal na černo a pak se nechal udělat projekt a s tím došel na SÚ s omluvou, že to potřebuje zlegalizovat, tak mu řekli, že to půjde, ale pokuta bude 20.000,-. Tak ji asi zaplatil, ale když si vezmete, že ušetřil až 2 roky nervů a lítání po úřadech, tak na tom docela i vydělal, resp. tvrdil, že ho to vyšlo ve výsledku levněj.

Datum: 05.03.14 15:57

miramira - tak pokud je pokuta v takové výši, tak to jsem ochotný podstoupit, ale netuším, jaké výše se tyto pokuty mohou vyšplhat

Od: uska®
Datum: 05.03.14 16:56

sunrun - já bych to tak černě neviděla. Budova stojí, je v katastru a pokud nebudete zasahovat do nosných zdí, tak si domek zvelebujte. Na tyto práce nepotřebujete žádné povolení. Z venku musí zůstat budova v původním stavu do doby než si požádáte o stavební povolení.

Od: buss®
Datum: 04.03.14 21:17

Ano, jde to, pokud to někdo nepráskne, jak se bude vyhodnocovat digitalizace.

doplněno 05.03.14 22:28:

Proč to podivení? Cílem je mj. soubor popisných informací (= údaje o katastrálním území, parcelách, stavbách, bytech a nebytových prostorech a o vlastnících, právních vztazích, právech a dalších skutečnostech)...

Datum: 05.03.14 22:21

Digitalizace?

Datum: 06.03.14 10:08

Asi jste měl na mysli digitalizaci údajů na úřadech, že? :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.