Pojistný ventil u bojleru

Od: Datum: 28.02.14 21:22 odpovědí: 14 změna: 01.03.14 21:42

Mám rok nový bojler.V létě pojistný ventil odkapával a teď v zimě už asi 3 měsíce nic.Pozval jsem si instalátera,který tvrdil,že asi snížily tlak vody a proto ventil nekape.Myslel jsem,že při ohřevu narůstá tlak,který nemá vliv na to,jak velký tlak do bojleru žene vodu.Jinak mám pojistný ventil bez páčky.Můžete mi poradit,jak to je?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.02.14 21:24

Měl jsem stejný problém vodárna navýšila tlak v rozvodu a ventil protékal po snížení je klid

Ohodnoceno: 3x

Datum: 28.02.14 21:35

Zkuste zjistit jaký tlak je na vodě. Při ohřevu se tlak vlivem zvětšení vody zvedne, a jen o něco, je to dáno objemem a teplotou vody. Pakliže bude vstupní tlak nízký, pojišťovák nemusí upouštět, stejně tak pokud tlak z boileru může uniknout zpátky do řádu. Může ale i dojít k zatuhnutí pojišťováku. Měl by se alespoň jednou za měsíc vyzkoušet.

Ohodnoceno: 0x

Od: hop®
Datum: 28.02.14 21:40

Mohu vědět JAK vyzkoušet?

doplněno 28.02.14 22:06:

@pavelv ano, vyrábí (tazatel psal, že má ventil bez páčky), a k některým bojlerům se dodává jako příslušenství. Já je osobně vyhazuji a montuji Myjavu...

doplněno 28.02.14 22:08:

Myslím, že zpětný ventil protéká i v protisměru, asi bych to neřešil...

Od: shermen
Datum: 28.02.14 21:56

Přesně takový mám taky.

Datum: 28.02.14 22:04

Nečekal jsem, že se takový paskvil vyrábí. Tak buď spoléhat na jeho funkčnost, či že se nezvedne tlak v systému nebo vyměnit.

doplněno 01.03.14 01:34:

Tou páčkou jsem vyloženě měl na mysli páčku a ne páčku s kolečkem. Myjavu mohu taky jen doporučit. Máme ji na boileru přes 10 let, bez pravidelného zkoušení a stále funguje tak jako nová.

Datum: 28.02.14 22:09

zjednodušeně:

na přívodu studené vody do bojleru je zpětný ventil, který brání zpětnému proudění vody do vodovodního řadu; ve studeném stavu je v bojleru i vodovodním řadu stejný tlak, může být mnohem nižší anebo se může blížit hodnotě tlaku, na který je nastaven pojistný ventil; při ohřevu vody v bojleru se začně zvedat tlak, čím vyšší teplota, tím vyšší tlak, dělá to několik desetin baru, záleží i na objemu ohřívané vody; pokud mezitím nepoužijete teplou vodu, tlak se nakonec ustálí na nějaké hodnotě a těď jsme u jádra věci: pokud tlak studené vody byl blízko nastavenému tlaku pojistného ventilu, po zahřátí vody začne ventil odpouštět, vše v pořádku;

ventil bez páčky má nahoře kryt, většinou kuželový; částečným otočení ho odlehčíte, začne proudit voda, uvolněním kolečka se ventil uzavře; takto lze doma alespoň odzkoušet činnost pojišťováku

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.02.14 22:52

A pokud máte velký bojler a malou spotřebu teplé vody, tak použitím teplé vody se sníží tlat a dohřátí už ho nezvedne na kritickou hodnotu pro spuštění pojišťováku.

Naopak, když vo komplet vyberete a necháte ho nahřát a nepoužíváte teplou vodu, tak vám bude s největší pravděpodobností prokapávat.

Datum: 01.03.14 20:47

Právě bojler je 100l.Takže vodu skoro všechnu vybereme a nic nekape.

Od: francis*
Datum: 28.02.14 23:39

Dobrý večer . Já mám velmi čerstvou zkušenost. Vlastně díky této zkušenosti jsem se dostal až na PORAĎTE. Chcete -li se dozvědět více, tak si najděte v rubrice domacnost a bydlení název plynový bojler. Tuto otázku jsem založil 16.2.2014. Mě tato událost stála 15 000 korun. Teď už jsem chytřejší a zítra snad definitívně ukončím mou obavu. Namontuju na bojler osmilitrový expanzomat. Jen pro doplnění . Jěšte jsem udělal velmi duležitou věc. Namontoval jsem na bojler manometr a pak jen sledoval jak se chová tlak. Taky jsem si dřív myslel , že tlak v systému stoupá jen o několik desetin baru. No ovšem teď už vím. Tlak z vodáren máme 5 barů . Když se šel někdo sprchovat a pak zastavil vodu , tak do deseti minut bylo na manometru 10 baru. Přetlakový ventil mámé na 10,3 baru. Vždy když manometr ukazoval tuto hodnotu tak přetlakový ventil sepnul, vypustil asi deci vody a tlak klesl na 9,5. tyto hodnoty jsou pro mě tak alarmující , že zítra namontuju expanzomat a snad bude klid. Pokud jste trošku zručný , tak si namontujte na bojler manometr a hned vám to zodpoví všecky vaše otázky. Hodně štěstí

Datum: 01.03.14 08:27

Na tlaku v rozvodu záleží, ten pojistný ventil je nastavený na pevný tlak naPŘ 6 Atmosfér. Při ohřátí např. 100 l vody o 20 st. C dojde k nárůstu taku např. 2 Atm (záleží na více okolnostech, tuhosti nádoby, rozvodech , těsnosti..) , takže na počátečním tlaku to závisí, stejně jako to závisí na tom, jak moc bojer využíváte, jestli se např nezměnilo časování nočního proudu a pod.

Reálně se ale domnívám, že ventil už nekape z toho důvodu, že soustava netěsní a voda při nárůstu tlaku někudy utíká (netěsnící kohoutky, ale ještě spíše netěsní ten samotný ventil, který je současně zpětným ventilem a jestli ho dobře poznávám, tak je to šmejd, který jsem dostal ke stejně šmejdovnímu bojleru Ariston ). Pokud je to tak, že voda při zvyšování tlaku uniká zpět ventilem, tak to v zásadě ničemu nevadí. Pokud by ale opravdu tlak v bojleru narůstal, tak to může zkrátit životnost bojleru, zvlášťe pokud máte nějaký italský nekvalitní papírák.

Datum: 01.03.14 20:53

Bojler je Leov(asi Rusáci) a ventil byl prý součástí.Jinak bydlím v novém RD,takže soustava by měla těsnit.

Datum: 01.03.14 16:29

Já jsem si doma na svým bojleru provrtal zpětnou klapku u pojišťováku vrtáčkem asi 1,3mm. Dost mi to pomohlo s vyrovnáním tlaku.

Podotýkám , že u zákazníka si to dovolit nemůžu.

Od: hop®
Datum: 01.03.14 21:42

To je jak když tam ten ventil vůbec nedáte ! ;)
Voda se prostě bude při ohřívání vracet zpět a nakonec Vám přehřátý bojler vybublá třeba do Želivky, nebo odkud berete vodu! :-D

Tím nechci říci, že jsem skalním odpůrcem tohoto "řešení", vím (stejně jako Vy), že to odporuje předpisům, ale že to funguje naprosto spolehlivě. Nicméně, veřejně toto řešení doporučovat nebudu...

Od: francis*
Datum: 01.03.14 21:37

https://www.poradte.cz/domacn…ni/24404-plynovy-bojler.html. Všechny rady , které jste tady dostal , můžou být pravda, ovšem pokud máte špatný pojištovák tak máte problém. Bojleru se nezkrátí životnost . Bojler praskne a to velice rychle. I když i to má spoustu aspektů , třeba těsnosti a rozpínavovosti. Ale na to bych já teď už nesázel. Před měsícem bych možná mávl nad tím rukou. No teď je situace taková , že se nám čtyři roky starý bojler přetlakoval díky vadnému pojištováku a praskl. Nezaleží ani na typu ani na tom zda ohříváte plynem nebo elektrikou. Záleží pouze na tom zda vám funguje přetlakový ventil. Raděj si to nechte seriozně prověřit.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.