Jak dopustit vodu do radiátoru?

Od: Datum: 27.02.14 11:29 odpovědí: 10 změna: 28.02.14 09:26

Prosím o radu, jak dopustit vodu do radiátoru? Mám malý domek a vytápím ho celý, krbovými kamny s teplovodním výměníkem do čtyř radiátorů. Dva máme dole a dva nahoře. Chtěl bych poprosit o radu, jestli můžu dopouštět vodu, přez vypouštěcí kohout, který je umístěn v nejnižším místě na trubce? (viz.obr.) Mám tlak. expanzní nádobu do 3baru prac. přetlaku, takže tlak v systému by měl být zhruba jaký? A jak mám postupovat z dopouštěním a odvzdušnováním? Expanzní nádobu mám natlakovat před, nebo po dopuštění vody? Předem moc děkuji, pokud někdo poradíte.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.02.14 12:56

Jestli nemáte kde a máte jen vypouštěcí kohout na topení, tak dopouštějte přes něj. Tlak by měl stačit kolem 1.2-1.5 baru. Kolik tam máte aktuálně? Trochu vzduchu by chtělo fouknout do té expanzsky. Já to dofukuji až po dopuštění, ale asi by se to mělo dělat obráceně.. V té expanzce jde o to aby ta voda měla kam utéct když roste tlak - při přetopení.. takže by tam vzduch měl být.. a odvzdušňovat od spodních radiátorů po ty v patře. při vypnutém čerpadlu..ale asi mě tu někdo sejme. Někdo tvrdí že se má při zapnutém. dopustit, udvydušnit,dopustit,natlakovat..

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.02.14 13:15

tlaková nádoba se natlakuje bez tlaku vody, bývá doplněna samozavíracím ventilem, který uzavře vodní okruh při jejím odpojení ze systému a tím je možné zvýšit nebo snížit tlak v nádobě na předepsanou hodnotu; nevím, jakou máte výšku vodního sloupce mezi krbem a nejvyšším radiátorem - podle toho se stanoví počáteční tlak v nádobě; bývá to většinou ve studeném stavu kolem 80kPa nebo taky 0,8baru; nejvyšší pracovní tlak nádoby je opravdu na 3bary? používá se na 6barů a někdy i více;

vodu můžete dopouštět na nejnižším místě, stejně jinou možnost nemáte, ale provádět ve studeném stavu a současně i odvzdušňovat

Od: hajcmann*
Datum: 27.02.14 17:24

Děkuji za radu. Sloupec vody, mezi nejvyšším radiátorem a krb. kamny, je cca 3m. Co se týče EN, je to malá 12l expanzka a má opravdu jen max.prac.přetlak 3 bary. Posílám foto. A ještě jednou děkuji!

Datum: 27.02.14 21:39

doufám, že máte doplněnou a odvzdušněnou soustavu a vesele topíte, přeji příjemné teplo ...

Datum: 27.02.14 13:26

Ano, vodu dopouštějte přes vypouštěcí kohout. Našroubujete hadici, natlakujete jí, otevřete vypouštěcí kohout. Na tlakoměru budete sledovat tlak, až dojde na 1,4, tak uzavřete kohout. Poté odvzdušníte radiátory. Nakonec zkontroujete tlak vody, já dávám 1 atm.

Asi chcete jen doplnit vodu, nebo natlakovat prázdný systém?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.02.14 14:58

Zdravím . Nevidím obrázek , a neznám vaši topnou soustavu , tak že trošku obecně. Musíte mít vychladlý topení. Na tom nejnižším bodě jak máte vypoušták odpustíte trošku vody , aby tlak klesnul k nule. Není potřeba vypouštět celou soustavu. Předpokládám , že máte manometr. Na expanzní nádobě máte nahoře pod krytkou ventilek. Stejný jako ventil na kolo. Změříte jaký máte tlak v expanzní nádobě (stejně jako byste měřil tlak u kola automobilu) a v případě potřeby dohustil na 1 bar. Potom dopustíte vodu do topné soustavy na tlak 1 bar. Odvzdušníte radiátory a dopustíte vodu na tlak 1 -1,2 bar. Potom můžete zatopit. Nesmíte mít na všech radiátorech termohlavice !

Na přesné výpočty bych potřeboval znát vaší topnou soustavu . Ale tak jak jsem vám to napsal ničemu neublížíte.

Ideální je když jeden odvzdušňuje a druhý dopouští a hlídá tlak.

Jak rychle poznat že expanzka je špatně natlakovaná? Při zatopení vám tlak jde moc rychle nahoru . Nebo zkusíte nadzdvihnout expanzku (pokud není přišroubovaná) a je moc těžká . Není v ní vzduch , ale voda.

Datum: 27.02.14 15:05

Expanzní nádobu natlakujte před dopouštěním vody do systému.Na vrchní straně nádoby je ventilek,přes který nádobu natlakujete (kompresorem,hustilkou) na jednu atmosféru. Potom jak radili výše,dopustíte vodu na tlak cca 1,8 atm a odvzdušníte radiátory.Tím klesne tlak v soustavě.Znovu zkontrolujte a ponechejte v soustavě tlak zhruba na 1.3 atm.

Datum: 27.02.14 17:43

Nepříjdu s ničím novým, jen potvrzuji co napsali @milancukrar, @instalater a @jirkamatapat. Mám to nastavené přesně tak a jen kontroluju tlak v expanzce, protože po odvzdušnění je stále stejné množství vody.

Po napuštění nové vody je potřebné za několik dní opět odvzdušnit. Vzduch se stále uvolňuje a postačuje odvrzdušňovat na horních radiátorech.

Datum: 27.02.14 21:07

Ahoj. Vše důležité už bylo napsáno a poraděno. Jen bych zmínil. Ta expanzka i s vodou může vážit takových 7-8 kg. Snad má pod sebou nějaký odlehčovací, závěsný systém. Že by ta váha, byla jen na tý měděný trubce? To asi ne?

Od: miro®
Datum: 28.02.14 09:26

Na toto téma bylo již zde mnoho názorů a diskuzí. Jen bych doporučil pohledat. Nejdůležitější je toto :

1. Tlak v systému se stanovuje podle tlaku sloupce vody v systému ( to je výškayod tlakoměru do nejvyššího místa, kam až dosahuje voda - na každý 1 m výšky je to 0,1 bar.) + cca 0,3 bar. Pro váš případ (výškový rozdíl 3 m) postačí provozní tlak max. do 0,6 bar. Takto nastavený tlak zatěžuje jen minimálně celý topný systém a minimálně se podílí na netěsnostech apod.

2. Je velmi důležité při napuštění vodou a dohuštění vzduchu, dosáhnout toho , aby v expanzní nádobě byla cca polovina jejího objemu voda a polovina objemu vzduch, při správném tlaku (pro váš případ 0,6 bar). Je to velmi důležité proto, aby voda roztahující se teplem, měla kam expandovat a při tom se příliš nezvyšoval tlak v systému.

Nyní už je nutné se jen zamyslet jak postupovat, aby tohoto stavu při nastavování provozních parametrů topení ( jak výše uvedeno ) , dosáhnout. Omlouván se za poněkud obecný pohled, který je však platný pro jakýkoliv uzavřený topný systém naplněný kapalinou, s tím rozdílem,že tlakové poměry ovlivňuje i použitá kapalina, resp.její specifická hmotnost.

Příjemné topení přeje -miro

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.