Jak se má topit v neobydlených bytech?

Od: Datum: 24.02.14 16:07 odpovědí: 8 změna: 25.02.14 08:14

Dobrý den.
Náš byt se nachází v II.NP bytového domu s 8. bytovými jednotkami, kde každá jednotka má vlatní zdroj vytápění. Majitel bytu pod námi, jelikož zde sezóně nebydlí, tak v tomto bytě přes zimní období netopí . Poznal jsem to na jeho plynoměru, který se již měsíc nepohl ani o chlup. Při poklesu venkovních teplot se dosti ovlivňuje i teplota v našem bytě. Zajímalo by mě, zda minimální teploty upravuje nějaký zákon či vyhláška . Nechci dělat problémy, ale zase nechci platit jako mourovatý. Prosím o pomoc.

Děkuji Petr
Zdroj: https://www.poradte.cz/nova.php


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ohwi
Datum: 24.02.14 16:24

Pokud máte každý své topení, pak není v popisovaném stavu žádný problém. Každý si topí jak chce a vám nic není do toho, zda soused ne/topí. Jiná situace by byla při existenci ústředního topení (např. v paneláku). I kdyby soused netopil, podílel by se poměrem na nákladech za vytápění celého domu. Pokud vám vadí, že soused netopí, pak nezbývá než se odstěhovat. Jiná situace je ale ve vašem případě v počtu osob v bytové jednotce. Počínaje 1.1.2014 je v takovém prázdném bytě vždy evidována minimálně jedna osoba a to pro účely rozúčtování služeb, jako jsou osvětlení schodiště, poplenice, úklid domu atd. Níkoliv ale pro účely vytápění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.14 18:15
avatar

Zřejmě jste nepochopil otázku. Tazateli jde o to, že díky netopení v bytě pod ním mu abnormálně prochládá podlaha a proto musí o to víc topit. V domě zřejmě není ústřední topení, to by tazatel nepsal o nulové spotřebě plynu souseda. Počet osob kdekoliv na tenhle stav nemá žádný vliv. Pravdu samozřejmě máte v tom, že tazatel nemá nárok na sousedovi požadovat, aby topil v bytě, kde dlouhodobě nikdo není. V tom má prostě smůlu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.02.14 18:45

Děkuji za vyčervávající odpověď, jak píše druhý účastník topení ve společných prostorách nemáme :(, takže to chce klid a v mém případě nohy v kose

Datum: 24.02.14 21:39
avatar

Já bych šel cestou tepelné izolace stropů sousedům doporučil izolaci kontaktních stěn.Tím by všichni ušetřili a sousedovi by zamrzly trubky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.14 21:41
avatar

Jardo, zdravím...

že to nemyslíš vážně?

" sousedovi by zamrzly trubky." páč v mezipatře nemůže být taková zima..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 24.02.14 22:27

Nezmiňujete se, kdo je vlastníkem toho domu, ten má povinnosti. Zákon, vyhláška, OZ a co tepelná stabilita domu, předcházení škod, poškozování?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.14 08:09
avatar

Jistě, majitel (nájemce) bytu (domu) je povinnen předcházet případným škodám (zamrznutí vody), ale nikdo ho nemůže nutit vytápět při své nepřítomnosti na vlastní náklady sousední byty. Žádná škoda (mimo sousedovi rýmy) v tomhle případě nehrozí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.14 08:14

Vlasníkem domu je SVJ společenství vlastníků jednotek tzn. každý majitel vlstní svůj byt, ale vzhledem k tomu, že máme více, jak 4 bytové jednotky, tak musíme mít zřízené SVJ.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.