Osvětlení kuchyňské pracovní desky

Od: Datum: 18.02.14 20:36 odpovědí: 20 změna: 19.02.14 23:11

Do nové kuchyňské linky jsme si nechali zabudovat "výkonná" LED světla. Výkonná tedy bohužel byla jen papírově a navíc nejsou moc vhodně umístěná.

Ve výsledku (viz. foto) máme nasvícenou pouze zadní část pracovní desky a v intenzitě nižší, než bysme si představovali. Foceno za tmy. Poslední fotka je při rozsvíceném světle v kuchyni, takže výsledek není nijak kritický, ale radši bychom něco intenzivnějšího.

Nemáte nějaké osvědčené typy světel, se kterými jste spokojeni? Ideálně nějaký typ, kterým by šla stávající světla nahradit (využít/zakrýt stávající zapuštěné otvory)

Díky za rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.14 20:39

koupil bych led pasek a nahl to pres celou linku , lid je vzdy je bodova a ty dva "svetlomety" budou svitit bodově

Ohodnoceno: 4x

Datum: 18.02.14 20:51

Led pásek má přítel a je světla víc jak za dne. Nalepit někam do 1/3 ze předu. Na kraj těch čtvercových. Svítit to bude pěkně, ale už tam bude prostě něco navíc, už to nebudete mít tak desing čisté.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 18.02.14 22:39

Ale je fakt, že ze spodu to uvidí jenom malé dítě, vy ze shora budete krájet cibuli a dobře na to dobře uvidíte, zvyknete si, protože to vaření je potom úplně o něčem jiném. Když budete přebírat čočku *palec* uvidíte všechny nečistoty.

Ohodnoceno: 0x

Od: 111Ž
Datum: 18.02.14 20:47

já mám takové:

Datum: 18.02.14 21:09

Dle mého vám to svítí pěkně, tyto světla jsou spíše orientační než pracovní (dete si nalejt o půl noci vodu na pití, tak to rožnete, místo toho aby jste zapla světlo v místnosti, a zbudila půlku baráku)

Potmě když člověk něco dělá , vaří, peče atd. tak si rožně světlo v místnosti, ne bár led bodovek.(nebo nakombinuje oboje dohromady)

Nevím nevím, ale aby jste byla spokojená tak vám doporučím snad jedině zářivkové trubice, jinak se obávám, že budete stále nespokojená.

Datum: 18.02.14 21:23

LED světla postčují, ale musí být odborně navržena. Ty vaše jsou pouze orientační. Slovo výkonná světla je nic neříkající údaj. Mám LED pásek a lepší než zářivka.

Datum: 18.02.14 21:42

Jaký přesně typ těch světel máte?

Jsou poměrně hodně směrové, na to aby je bylo možné používat jako hlavní zdroj světla.

Klidně bych je vrátil výrobci kuchyně a za pár korun si na ebay objednal nové a lepší.

doplněno 18.02.14 21:50:

Stím že potřebuji výkon 100W žárovky nesouhlasím.

Pokud je cílem opravdu nasvítit pouze pracovní desku aby se na ní dalo pracovat, tak vpohodě LED stačí.

Měli jsme 3x 5W led nad barem a zcela bez problémů.

Samozřejmě to není na osvětlení celé mísnosti.

Datum: 18.02.14 21:46

A koupíte cokoli, tak platí, že pro slušné osvětlení takového prostoru potřebujete tolik světal, co dříve dala cca 100W žárovka. A zvolíte zářivku, nebo led (mají podobnou účinnost), tak příkon musí mít minimálně 20..25W. Kolik mají ty stávající světýlka, 3x2..3W?

doplněno 18.02.14 22:06:

To requied. Bar je bar a pracovní deska, kde se pracuje, řeže ostrými noži.. je něco jiného. Navíc dle foto je ta délka víc jak 2,5m. Domnívám se, že na osvětlení takového prostoru je 20W LED/zářivky je úplné minimum.

Datum: 18.02.14 22:09

Zdravím,
taky si dovolím nesouhlasit se 100W žárovkou.
Pro osvětlení pracovního stolu jsem pužíval lampičku s zářivkou DZ 11W. Bylo to slušně světlo, ale lampička odešla do věčných loviš. Hledal jsem řešení a na konec jsem si udělal takovou speciální konstrukci (v podstatě stavitelná rám nad stůl a na příčník jsem namontoval původním určením "podlinkové" světlo o délce cca 60cm se zářivkou 11W. Věřte nevěřte, světla jako ve dne a osvětlení rovnoměrné po celém pracovním stole (rozměry stolu cca 170x90cm). Na konstrukci rámu jsem připevnil ještě posuvně další rameno a na něj nad konferenční stolek (který občas využívám také pro práci) jsem umístil totožné svítildlo jako nad stůl, jen je půdorysně kolmo k tomu nad stolem) Při rozsvícení obou těchto svítidel už nemusím v místnosti rozsvěcet nic jiného - osvětlení stačí na celou místnost (cca 360x360cm) A světle mám víc než ze 100w klasické žárovky v normálním stropním svítidle.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.02.14 22:52

Nechci vás zklamat, ale 60W trubice mají zpravidla 18W. Takovou jsem namontoval pod naši linku také, ale je potřeba další osvětlení nad vařič a kout. Ale i kdyby to bylo jen 11W tak vᚠstůl má o málo víc než poloviční délku a potřeboval jste 11W (nebo 18W) zářivku.

Dopručených u pracovní desky je minimálně 500 lumen/metr. Délka linky se blíží 3 m, takže je to 1500 lumen, což je klasická 100W žárovka (kterou si stále ještě většina z nás umí nejlépe představit) nebo více jak 20W LED/zářivka. Kdo si chce kazit oči, a si je kazí. Jinak se jednoznačně přimlouvám pro plošné osvětlení, a už led, nebo zářivka (osobně stále ještě preferuji zářivky - trubice, jsou levné, spolehlivé). Jednak je to příjemnější, neoslňuje, nedělá ostré stíny a temné kouty, druhak bodové osvětlení znamená znamená soustředění příkonu do malého prostoru, problém s chlazením a tedy i životností.

Datum: 18.02.14 22:28

Zdravím

A si říká kdo co říká. Jde o princip. V bílé LED diodě vzniká světlo podobně jak v zářivce. V malém prostoru LED diody je luminofor, který svítí. Zářivka má podstatně větší plochu luminoforu, takže nepůsobí bodově. A současně svítí i do všech stran, takže odražené světlo působí přirozeně. Osvětlí všechno kolem a světlo není bodové. Pásky s LED diodami jsou přirozenější, blíží se světlu zářivky. Osobně bych nechal světla tak jak je máte a přidal bych pásek LED diod. Vzhledem k napájení by to neměl být problém.

Od: cardel*
Datum: 18.02.14 23:09

Jen pro upřesnění typu stávajících světel. Jde o typ MATRIX z přiloženého obrázku. Na vzdálenosti 0,5m mají 800lx což bylo nejvíce z nabízených. 25ledek 2W

Popřemýšlím o tom LED pásku. Pokud by se přívodní kablík dal nějak schovat bez velkého zásahu do linky, pak by to mohlo být řešení

Datum: 18.02.14 23:33

Těch luxů si nevšímejte, je to bodové světlo . Čím menší úhel, tím více luxu. 2W na jeden zdroj je opravdu směšně málo, to je tak vhodné jako dekorativní doplňkové světlo někam do police.

doplněno 19.02.14 00:05:

Jde o to, že fyziku neočůráte. 2W LED odpovídá cca 10 W klasické žárovce, a to je cca tolik, co se dává do šicího stroje, nebo malé ledničky. Dal byste si nad linku jako hlavní světlo 3 žárovky z lednice? Takže vyberte si spíš podle vkusu, ale ten příkon tam být musí. Kámoš podobně naletěl s bodovými halogeny. Potíž je, jak jste sám napsal, co se stávajícími světly/otvory. Do nich pravděpodobně víc jak cc 3W led nedostanete. Já bych je tam nechal prakticky pro ozdobu, jen bych přidal cca 20W..30W dozadu po celé délce linky pásek (ten bych volil s mléčným krytem), nebo trubice, podle vkusu. Rozhodně bych nevynechal ani prostor nad varnou deskou a dřezem.

doplněno 19.02.14 19:36:

Když dodržíte ten celkový příkon cca 30 W, tak ano. Za sebe se ale přiznám, že led pásky nemusím a zatím stále preferuji zářivky. Teple bílá led je ve skutečnosti čuránkově žlutá, studeně bílá, je technicky jedovatě namodralá. Jen neurální bílá se dá, ale až po montáži se často pozná skutečný odstín. Ale respektuji, že působí moderněji.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.02.14 07:47

Myslíte,že umístění LED pásku do zadní části k obkladu bude dostačující?Nerad bych skončil u stavu jako nyní,kdy přední část desky moc osvětlená není.

Varná deska je osvětlená halogeny z digestoře.

Datum: 19.02.14 19:50

Však to nedávejte až tak dozadu. Světlo potřebujete víc vpředu. U těch pásků je problém to trafo v zásuvce. Není to už tak estetické a i když uděláte vypínač, zase je trafo v zásuvce a když ho vyndáváte, leží na lince... nic moc.

Od: alikŽ
Datum: 19.02.14 20:11

Dobrý večer. Nedávno jsem řešila osvětlení kuch. linky, protože mi odešla zářivka a stejně dlouhou už jsem nesehnala. Kamrádka mi poradila led pásek. Koupila jsem 2metry čistě bílé, ale nesmíte ho v žádném případě nalepit dozadu. Musí být tak 5cm odpřední hrany skříněk. Zkoušela jsem to od zadu do předu až jsem vychytala to správné místo, aby to svítilo jak potřebuji.A jsem moc spokojená. Zářivky už nejsou v modě a hlavně se neseženou náhradní díly. V ceně není velký rozdíl, ale spotřeba je menší,měla jsem 300w a mám 9w.To už je rozdíl. Pásek jsem nalepila po celé délce linky, asi 2m a mám osvětlenou celou kuchyni. Koupit se nechá přesně kolik potřebujete, protože to stříhají po 10cm. To co Vám do kuchyně zabudovali je tak na malý bar.Dřžím palce při výběru. Alik

doplněno 19.02.14 20:15:

Ringo mě předběhl ohledně toho trafa. Já mám trafo ve skříňce za talířema napojené na kabel co byla původně zářivka a na zdi původní vypínač.

Datum: 19.02.14 20:29
Trafo mi ted lezi na hornich skrinkach kde je zasuvka vypinana vypinacem u pracovni desky.
Jestli se mi podati vymyslet jak kablik od LED pasku sikovne shovat a dotahnout za skrinkami k trafu,tak to bude ok.
Datum: 19.02.14 21:17

Ale pořád mít trafo v zásuvce asi taky není moc faj ne?

Datum: 19.02.14 22:37
Ta zasuvka je tam jen kvuli tomu trafu resp. pro osvetleni prac. desky.Stejne tak jsou nad skrinkami dalsi zasuvky pro lednici,digestor,mikrovlnku...Jedno trafo,ktere neni videt mi tam tedy nevadi.
Mrknu tedy na ruzne typy LED pasku a zkusim neco vymyslet
Datum: 19.02.14 23:11

Dobrý večer, já si zrovna nyní jedno "LEDko pásko" osvětlení vyráběl a montoval. LED pásek mám vlepený do hliníkové lišty s matným difuzorem, do které jsem implantoval i mikro vypinač (z jiného svítidla). Nyní mi schne lepidlo (tmel), kterým je lišta s páskem přilepena ke skříňkám, ale později (asi až zítra večer) mohu dát foto, jak to svítí (při improvizované zkoušce jsem byl velmi mile překvapen). Lištu jsem umístil 5cm od předního okraje horních skříněk
Jedná se konkrétně o TENTO pásek.

doplněno 21.02.14 00:43:

Doplňuji slíbené foto. Pro srovnání i původní stav se zářivkama 2x 16W/375lm. Pásek má 1,5m, cca 22W a 1500lm.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.