Zateplení žulového soklu staršího RD

Od: Datum: 17.02.14 15:48 odpovědí: 16 změna: 21.02.14 11:46

Dd,

chtěl bych si nechat potvrdit, zda můj způsob zateplení je správně, nebo ne. Starší RD, žulový sokl, částečně podsklepen. V tuto chvíli řeším nepodsklepenou část. Zde dochází k tepelném mostu u podlahy. Část kolem soklu jsem obkopal až k základu. Má představa zateplení je následující:

- na pěnu nalepit ISOVER Perimetr (na pěnu proto, že žula je poměrně nerovná, pěna lépe vyplní nerovnost), dále přetáhnout lepidlem s perlinkou a následně dát nopovou folii. V části kde je sokl nad zemí, natřít fasádní barvou.

Nejsem si jist, zda bych neměl někde použít hydroizolaci nebo něco na podobné bázi.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.02.14 20:35
avatar

postup ok, ale kam chcete použít hydroizolaci?

doplněno 18.02.14 07:57:

Možná že jsem nepochopil popis, proto rád vítám fotky...

Od vodorovné hydroizolace dolů nalepíte XPS...

nevím co jste kde viděl, ale většinou je deska z betonu, vodorovné lepenky v několika vrstvách, stěny a příčky., .

lepenka kousek přečnívá, ale nedává se až do podloží..

Něco jiného je podsklepený domek...

dodejte foto

doplněno 19.02.14 09:25:

Je třeba zjistit, odkud se bere vlhko. Pokud je to jen tím, že není funkční vodorovná hydroizolace, nebo je vysoko, tak sklep bude vždy vlhký. Páč tak byl naprojektován, bez hydroizolační vany.

Nalepit XPS lze dle Vašeho postupu,

Můžete do fotky domalovat kde je úroveň vnitřní podlahy a kde je hydroizolace?

doplněno 19.02.14 15:10:

Takže jen z obrázků, bez místního šetření.

XPS je třeba nalepit od hrany omítky dolů, podle Vaší peněženky, buď 60cm, nebo 120cm...Já bych dal XPS 10-14cm nastojato, pak na fasádu EPS...

Odkud jste?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sedin
Datum: 18.02.14 07:13

no říkal jsem si že bych ji dal přímo na tu žulu a beton. Když se dívám na postupy jak se zatepluje novostavba, tak je základová vana, na ni se dá asfaltová vrstva, která to celé uzavře a pak se dá perimetr.

Od: sedin
Datum: 18.02.14 22:05

Dobrý večer, dodávám fotografie.

Na jedné je zřetelný výkop se soklem, pak detail soklu a pak pohled z vnitřní strany jak je to mokré.

děkuji

Od: sedin
Datum: 19.02.14 13:25

Dd,

takže si nemyslíte, že by to mohl být tepelný most? Na obrázku je vertikální čára, kde je oddělena podsklepená a nepodsklepená část (levá podsklepená), v podsklepené části je širší zeď o jeden šár cihly a vlkost se již neprojevuje. To mě vedlo k tomu, že by to mohl být tepelný most, protože by to mělo být mokré i tam, ne? Někde jsem se dočetl, že kámen jako takový, má lepší tepelnou vodivost než pálená cihla.

děkuji

Od: sedin
Datum: 19.02.14 15:57

Dd,

Brno. No ja myslel, ze minimálně dát to xps 60-80 cm pod uroven chodniku (tudiz do zeme) a jak osetrit to xps, perlinka a lepidlo staci?

dekuji

Datum: 19.02.14 16:33
avatar

XPS dejte na výšku, to je 120cm..

Jak hluboko, to je jen na Vás, zbytek nahoru od XPS dáte normální EPS 70F. Je to již nad hydroizolací.

a jak osetrit to xps, perlinka a lepidlo staci? --- v zemi nijak není třeba ošetřit, nad terénem klasika, lepidlo perlina marmolit...

jak budete pokračovat na fasádě?

doplněno 19.02.14 18:51:

XPS je nenasáklivý, nopovka je jen mechanická ochrana. často zbytečná. Určitě ale ničemu neuškodí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sedin
Datum: 19.02.14 16:49

děkuji, tak to tedy udělám, jenom tam dám ještě nopovku aby nebyl přímý kontakt xps - zemina. Na fasádě bude EPS 15, nové okna už jsou na to nainstalovaná.

Ještě jednou děkuji všem zúčastněným, myslím že je vše již jasné.

Datum: 21.02.14 11:46
avatar

pokud zateplíte sokl bez vyřešení vodorovné izolace (která je dle obrázku nefunkční), bude stěna vlhnout ještě výše; vodorovnou izolaci nutno vyřešit jako první, buď chemicky, zaražením nerezevého plechu, podřezáním - určí jedině odborník, který způsob je proveditelný a ve kterém místě;

ještě k tomu, že v létě to vypadalo suché: během teplého počasí se vlhkost stačila alespoň částečně odpařovat a nedělala tak výrazné mapy na omítce

jinak vysychání mokrých zdí trvá řádově měsíce (po provedení vodorovné izolace), takže nejdřív vodorovnou izolaci, pak počkat, až vyschne zdivo, pak popř. ještě svislá izolace proti vodě a následně je možno izolovat XPS; ještě se někdy nechává větrací spára na úrovni ukončení XPS, aby případná vlhkost měla kde unikat

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.02.14 21:48

Ahoj. Jen tak na okraj. Co tě vede hned k názoru, že tam máš nějaký tepelný most? Nějaká plíseň na zdi u podlahy? Důvod toho, může být jiný. Podíval bych se na vodorovnou izolaci v základové spáře. Klidně na tu izolaci, za deště, může natékat atmosférická voda a tím potom podporovat tu případnou plíseň. To odkopání k základu znamená kam až? Na jeho dno? Na jeho vrch, k té spáře? Jak to tam u ní, bylo moc zahrabaný? Asi by v tomhle případě stálo za to, vyfotit nějaký detail té spáry a odkopaného základu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sedin
Datum: 18.02.14 07:20

Ahoj,

to že mám tepelný most usuzuji z toho, že tento problém nastal až v zimě (nemovitost jsem koupil minulé léto), a problém nastal až při nižších teplotách. Když jsem oklepal vnitřní omítku, tak je tam vidět přímo ta žula ve spodní části a na té se srážela voda, tam kde je o cihlu zeď širší, je vše OK.

Na vodorovnou izolaci se můžu podívat jen z venku, dle mého názoru je v pořádku. Základ jsem odkopal téměř až na dno. Atmosférickou vodu jsem chtěl vyloučit tak, že jsem právě odkopal zelminu kolem a čekal jsetli se to zlepší. Ze vnitř jsem zeď vysušil větrákem, ale když ho vypnu, vlkost se ihned vráti. Foto dodám ještě dnes.

děkuji

Datum: 18.02.14 22:18

Ahoj. Ať se snažím sebe víc, nějak nevidím, kde je ta vodorovná izolace v tý zdi. To vlevo dole jsou nějaký cihly? Jestli tam ta izolace není, nebo je vadná, tak by se měla udělat, aby se ta zemní vlhkost oddělila ode zdi. Jestli má být pod těma šutrama(na žulu mi to nevypadá), tak je docela dost zahrabaná a bez úpravy to bude pořád problém.

doplněno 18.02.14 22:19:

Ukaž na fotce, kde je ta spára s izolací. To je zásadní věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sedin
Datum: 19.02.14 07:43

Dd,

ta izolace tam nějaká je, nějaký asfalt v prostoru betonu, ještě pod žulou - kameny (nejsem mineralog) . Cihly jsou v části, která je podsklepená, slouží asi nejen jako ochrana izolace (tady se pohybuji v oblasti, které opravdu nerozumím), ale problém je v části, která je nepodsklepená.

děkuji

Datum: 19.02.14 21:32

Ahoj. Protože, na přiloženém fotu, stále nevidím tu vodorovnou izolaci, která tam ale klidně může být. Jenže je zřejmě natřená na nějakou vrstvu něčeho. Dříve, se to tak dělávalo, když stavitel chtěl ušetřit na nákladech. Zřejmě ta spára, mohla dříve být někde nad dnešním terénem a tak to stačilo. Dnes je to utopeno, zahrabáno v zemi a tak ta vlhkost může vzlínat i tou kamennou zdí vzhůru a projevovat se vlhkými fleky vně i uvnitř stavby. Mělo by se tam zvolit takové řešní, aby ta zeď nemohla přijímat od nikud žádnou vodu ani vlhkost. Měla by mít možnost se pořád přirozeně vysoušet. Ta plocha má směrem vlevo nějaký spád? Někam, kam by šlo vyspádovat případné přívaly deště? Nebo i snížit ten terén a přiblížit se k té izolaci. Měla by tam být nějaká velkoplošná dlažba se spádem od domu. Aby ty deště byly odstřikovány ode zdi. Myslím si, že to případné zateplení z venčí a u těch kamenů, způsobí pokračování vzlínání té vlhkosti. Nebo na to, má někdo nějaký jiný názor?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sedin
Datum: 20.02.14 07:13

Ahoj,

no ta vodorovná izolace by měla být ta černá čára na té fotografii (je to asi jen asfalt). Kolem je vyspadovaný prostor směrem od domu do odpadu pomocí běžných chodníkových kachlí. Když se tam dá ten XPS a potahne lepidlem tak by to mělo snad fungovat.

Každopádně v nejbližších dnech na to nalepím to xps a zatahnu to perlinkou i lepidlem, dam tam nopovku, a uvidím jestli se to zlepšilo. Vlhkost by měla začít ustupovat, pokud ne, tak je tam opravdu problém s tou vzlínající vlkosti, kterou si nejsem jist, že můžu vyřešit já, takže to bude chtít nějakou sanační firmu.

Děkuji

Datum: 20.02.14 19:16
avatar

kolego humbuckere,

Nebo na to, má někdo nějaký jiný názor?... ano, já bych sedl do výkopu, udělal sondu okolo "hydroizolace" řádně vyfotil a pak řešil...třeba i zasunul pruh lepenky do spáry, pak přivařil lepenku nahoru nad teren...

ale opravdu to chce řádný průzkum...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.14 01:07

Ahoj. Ty zatracený šutry, se fakt hodí jen jako plnivo do základů. Maximálně teda jako ten sokl, ale vše pod vodorovnou izolaci. Bohužel, tady už je postaveno. Opravdu, pokud se to od sebe neoddělí, tak ta vlhkost poleze nahoru. To zateplení až do země, pomůže od toho promrzání v zimě až do místnosti. Možná, že by šlo udělat tu vodorovnou izolaci pod tou žlutou omítkou, nad úrovní podlahy a v místnosti to zahnout dolů ve zdi a do podlahy, kde by se zvážilo, zřízení ty izolky i v ploše ty podlahy. Dělal jsem něco podobně krkolomného, ale bylo to asi jen 25-30 cm vysoké. Trošku jsem si s tím vyhrál, ale pomohlo to věci. IPA nemá chybu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.