Prasklina ve zdi na chatě

Od: Datum: 16.02.14 20:18 odpovědí: 9 změna: 06.03.14 11:07

Dobrý den

uvažuji koupit chatu na které je ovšem 2x prasklina od střechy až k zemi v jednom rohu baráku. Jedná se o starší horský dům. Co jsem koukal při prohlídce mají zdi šířku v přízemí cca 100-120 cm o něco méně v patře. Majitel mi jestě neřekne pravdu jen aby chatu prodal. Přikládám foto jedné praskliny a podobná je v tomto rohu na vedlejší zdi. Proto bych chtěl znát i jiný názor. DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.02.14 20:23
avatar

podle fotek těžko říct, chce to ohledat na místě. na první náhled se zřejmě jedná o neodizolovanou stavbu. Moc se mi to nepozdává. Asi máte peníze na zbyt

Ohodnoceno: 2x
 
Od: harrycz*
Datum: 16.02.14 23:10

Děkuji za odpověd,

jsem laik a taky se mi to moc nepozdává, zase na druhou stranu, kdyby to chtěl někdo schovat tak to něčím vymaže a nastříká třeba vápnem a při prodeji by nešlo vidět nic. o(. Asi opravdu bude lepší pozvat statika.. Ještě jednou děkuji za Váš názor.

Datum: 16.02.14 21:15
avatar

Na tohle bych si pozval statika. Může jít o prastarou trhlinu, která se už nehýbe a nic v podstatě neznamená, ale taky o "živý" pohyb odklánějícího se rohu budovy. V tom případě může dům vydržet několik desetiletí, nebo taky 1/2 roku. Lze to zjisti sondami přes trhlinu. Nejjednoduší je na několika místech osekat omítku kolem trhliny a přemáznout sádrou. Pokud se to hýbe, sádra brzo praskne. Další rozlézání zdi lze zastavit sešroubováním ocelovými táhly, ale to musí opravdu navrhnout statik. Ovšem to vše můžete udělat až bude budova Vaše.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kjanik112*
Datum: 17.02.14 10:46

Nedělal bych si obavy. Za ty roky si stavba už sedla, a jedná se o vadu estetickou. Myslím si, že nebude nutné ani stažení ocelovými pásy. Teď zrovna opravuji dům, kde jsou praskliny 4 cm široké-tam už bylo třeba v rozích zesílit základy a t. d.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.02.14 21:26

Ahoj. Podle fotky, to vypadá na domek, který nemá žádný, pořádný, betonový, ztužující věnec nad přízemím a zřejmě ho nemá ani pod štítovou zdí. Zřejmě ten domek nebyl pořádně založen, nebo mohl být přistavěn nástavbou, kterou už ty původní základy nevydržely. Taky mohl bý,t na tom levým rohu, zvěnčí, podmáčený v dřívějších letech a proto si mohl kousek sednout a dojít k tomu prasknutí. Podíval bych se, odhrábnutím terénu u paty domu, jestli ta prasklina jde i do těch základů. Pokud je ten barák podsklepený, může být ta prasklina vidět i v tom sklepě. A může být na obou stranách toho rohu. Zevnitř ji může skrývat sádrování a malba.

Asi by šla ta narušená statika, posílit přibetonováním přídavných základů k těm původním. Jen u podsklepenýho domku to určitě bude hlouběji a náročnější. Na finance i práci. Asi by se dalo sehnat něco, co výjde nakonec levněji, i když to bude dražší.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: harrycz*
Datum: 17.02.14 22:07

Dobrý den

děkuji za názor, jedná se o starý horský dům. Jak jsem psal zdi mají cca 100-120 cm asi kámen, podsklepen není jen oprostřed cca 2x2metry kde je vývod pro vodu.

Datum: 17.02.14 23:19

Pak nám tu napište, jestli jsem se, v něčem trefil. Bylo to dost od boku. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 09:05
avatar

Dobrý den,

podle popisu a fotek se jedná starý neizolovaný a vlhký objekt. Prasklina může být způsobena sesedáním, (pobybem) zřejmě levé části rohu. Bylo by vhodné pozvat na místo odborníka, aby vám stvabu prohlédl. Zaplatíte třeba 8-10tisíc za posudek, ale budete mít jistotu o stavu objektu. Zdali seVám vyplatí investovat 10tis. to je jen na Vás..

(staré baráky neměly věnce)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: frantak*
Datum: 06.03.14 11:07

Zkuste www.trhpoptavek.cz tam Vám nekdo udela kalkulaci a nabidku a uvidite :)

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.