Rekonstrukce základů domu

Od: Datum: 15.02.14 07:24 odpovědí: 7 změna: 15.02.14 20:03

zdravím

Máme 100let starý, z části podsklepený rod. dům. Chtěli bychom opravit základy, které vlhnou, jsou odrolené.

1. Má smysl dávat okolo domu folii, obkopávat základy do hloubky, pokud se ve sklepě nehromadí voda? V současnosti je kolem domu betonový chodník - stačí ho rozbourat a udělat o kousek dál + kolem domu nechat cca 20 cm hlíny, na vrchu se štěrkem?

2. Má smysl základy zateplovat polystyrenem? (před 5 lety byl dům podřezaný a polystyrenem zateplená fasáda, podlahy v domě jsou betonové s polyst.izolací)

3. Jak nejlépe základy domu opravit, aby to nevyšlo draho? Obklady, nebo jen vrstva omítky? Co je nejlepší, nejdéle vydrží?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 15.02.14 09:05

Doplňte prosím klíčovou otázku: Je podlaha sklepa nad kanalizací, a je možno eventuelní spodní vodu kam odvést? Nebo je sklep utopený pod úrovní kanalizace?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.02.14 10:32

kanalizace vede jen podél jedné strany domu, zrovna tam, kde je ten sklep, kanalizace vede cca v půli výše toho sklepa - když stojím ve sklepě, mám ji cca v úrovni očí. Jinak u zbytku domu není vodu kam svést, to by se muselo znovu napojit na kanalizaci na silnici, je to celkem daleko :(

Od: kjanik112*
Datum: 15.02.14 10:57

Pokud není vodu kam odvést, jsou možnosti omezené. I kdyby tenkrát provedli svislou izolaci, dávno už zanikla, viz Wikipedii Dehet. Tér. Ještě je možno při zdi zvenku vykopat sondu, o jakou zeminu se jedná. Tenkrát se izolovalo kašovitým jílem, který se za polévání vody ušlapával těsně na zeď zvenku. Sice úplné vlhkosti nezabránil, ale pokud se stačila vlhkost ze zdi zevnitř odpařovat, bylo to přijatelné. Jiná možnost tenkrát ani nebyla. Pokud byste tam tuto izolaci jílem měl, byla by samozřejmě neuváženost tuto izolační vrstvu prokopat a zasypat štěrkem, to byste si pustil vodu rovnou až dolů. Je třeba postupovat uvážlivě. Základy bych tepelně neizoloval.Vnitřní omítka základů je nejtrvanlivější a nejlevnější cementová.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.02.14 12:20

Ahoj. Bylo by vhodné doplnit informace. Z čeho jsou ve sklepě zdi? A jak jsou ošetřené? Omítnuté zdivo, beton, žulové kvádry? Co myslíte tím opravit? Dozdít vypadané zdivo? Okopat plesnivou omítku? Množství vlhkosti a možnosti větrání nějakými okny? Je toho dost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 13:36

Ve sklepě jsou omítnuzé zdi. Opravit myslím to, že omítka na fasádě základů je odrolená, nevypadá to hezky a je od pohledu vlhká. Tedy chci novou omítku + jestli nějak řešit tu vlhkost ve zdech. Nahoru vlhkost nejde (podřezáno), takže v bytě nic nevlhne. Sklep okna má, tam taky není nějak extra vlhko, prostě jen ty zdi - je to tak u každého domu, je to normální?

Od: kjanik112*
Datum: 15.02.14 16:37

Minulý rok spadlo nadprůměrné množství srážek, nebyla-li voda ve sklepě, je to dobré. Pokud není soklová zeď abnormálně mokrá, omítl bych ji cementovou maltou 1 : 3 bez vápna. Její povrch se utáhne a pak, po zavadnutí, se zaškrábe jako brizolit. Její odpařovací schopnost je velká. Toto je nejlevnější provedení s maximální životností. Dbejte, abyste použil cement z jedné palety, z jedné dávky. Jednou mně zákazník míchal maltu, a vzpomněl si, že má někde doma půl pytle cementu. Použil ho, a já si druhý den lámal hlavu, proč je v jednom místě světlejší odstín. Pak se to vysvětlilo...všechno člověk neuhlídá...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 20:03

Ahoj. Tak malinko zopakuji. Z čeho jsou ty základové zdi? Ve sklepě omítnuté. A co je na nich zvenčí?

Ty dlaždice by asi bylo lepší neodstraňovat a stálo by za to, aby byly trochu vykloněné od domu. Aby se od nich odrážela, při dešti dopadající voda ode zdí ven. Od domu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.