Sekání dřeva

Od: Datum: 14.02.14 15:35 odpovědí: 18 změna: 16.02.14 15:30

Dobrý den. Mám k vám, prosím, dotaz, který se týká více věcí. Jde o sekání dřeva ve sklepě v bytovém domě - cihlový třípatrovy dům o 6-ti bytových jednotikách. Dva sousedi topí dřevem a každý den někdo seká dřevo. Což to chápu, že je to nutné. Ale...

1. protože jsem přímo nad jejich sklepy, tak to chytám s plnou parádou. Až mi cinkají hrnečky v kredenci a podlaha se chvěje. Nmůžou nějak narušit statiku nebo něco v mém bytě?

2. existuje nějaký jiný způsob jak to dřevo sekat? Třeba větší a bytelnější špalek (samozřejmě štípačku bych jim musela koupit, když mi to vadí. Bylo mi řečeno)

3. je nějaká obrana? Jsme tu dva majitelé bytu, co jsme si byty koupili a čtyři nájemníci města. Sekáči jsou nájemníci.

Děkuji za případné odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fido*
Datum: 14.02.14 15:39

obrana? Zalijte jim sklep betonem :)

pokud Vám něco vadí, musíte se obrátit na majitele, pak na soud, ale nejjednodušší je obrátit se na souseda.

Aby sekal v určitou dobu, když vám to nevadí, aby si drevo sekal venku, aby ho kupoval nasekané ... p.s. a kde sekáte dřevo vy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: madyva
Datum: 14.02.14 15:54

Já topím plynem. Se sousedy jsem již mluvila a řekli mi, že s tím nic neudělají nebo že jim mám koupit štípačku. Jedná se sociálně slabší rodiny, takže dřevo shánějí jak se dá. Samozřejmě, že sekají, když přijdou z práce, tedy odpoledne. Zatím to nechci řešit přes majitele bytů, ale asi budu muset. Jeden skončí a druhý začne, celé odpoledne poslouchám sekání dřeva.

Od: buss
Datum: 14.02.14 16:34

Otázkou je, jak vám to škodí a v jaké míře. Pak vlastník, nebo zajít na obec.

doplněno 14.02.14 18:31:

A jak bude, lotus, prokazovat tu míru, toť otázka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lotus*
Datum: 14.02.14 17:22

Chápu, že vám sekání vadí, také bych chtěla mít doma klid... Myslím, že na svůj klid máte nárok, klidně bych se řídila novým občanským zákoníkem: "(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, HLUK, OTŘESY a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat." (zdroj). Zkusila bych se nějak domluvit, ale současně i pohrozit, že v právu jste vy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.02.14 17:55
avatar

tj. pokud neuspějete u sousedů (což bych doporučil ještě zkusit - nejjednodušší řešení), obraťte se na majitele - město (zkusil bych si najít v NOZ (nový občanský zákoník) - dá se stáhnout z netu - úplně všechny povinnosti nájemníka a sankce v případě porušování (předpokládám, že ukončení nájmu), a vůbec všechny pasáže v NOZ týkající se problému (tedy i odpovědnost majitele) - stačí např. v textu vyhledávat řetězec "hluk" - a s tímhle pak argumentovat); nájemník nejspíš nemá moc silnou pozici, ovšem, pokud to nebude chtít řešit město, bude to horší...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.02.14 17:30
avatar

Dejte si do stanov kdy se deřevo smí štípat a hotovo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.14 19:36

Dřevo štípu pravidelně (rodinný domek), ale nikdy ve sklepě,ani blízko domu. Také mám strach s otřesů a nehci, aby se nám uvolňovaly spáry mezi cihlami. To nemůže nemít vliv. Nějaké ťupání třísek samozřejmě ne, ale když štípu velké špalky a pak to třeba otočím a dorážím, tak když dopadá těch 5..10 Kg, to jsou pořádné rány. Na betonové podlaze ve sklepě se to musí přenášet ještě víc. Přijde mi to od nich dost bezohledné. To není činnost, která by se měla dělat v domě. Mluvím o slušnosti, na o zákonu. V tom bohužel nemůže být vyjmenovaná každá pitomost, na kterou někdo dokáže přijít. Měli by to jít štípat před dům.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: axus®
Datum: 14.02.14 19:43
avatar

Souhlasim s Lotus.

Sekani zaznamenejte nejlepe pomoci videokamery a obratte se na majitele - tedy na mesto.

V bytovem dome sekani drivi tak, ze se tresou hrnecky urcite neni mira obvykla.

-

Nebo byste take mohli dopadnout treba takto:


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.14 20:33
avatar

taky existují štípačky dřeva . . .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.14 21:17
avatar

To už tazatelka zmínila v bodě 2. dotazu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: madyva
Datum: 15.02.14 14:39

Děkuji všem za rady a názory. Rozhodla jsem se, že dojdu za správcem bytů, který pracuje pro město-majitele. Zeptám se, jak má nastudovaný NOZ a co se tam praví o denním hluku a otřesech v domě, konkrétně sekání dřeva a jak to řeší naše město. Už vím, že ten hňup nebude vědět o čem mluvím, takže mě nenine návštěva MěÚ a tím se rozjede boj (vloni jsem to zažila kvůli štěkajícím psům, to si zase postěžoval jiný soused na jiného souseda...ano, máme tu "veselo"). Tedy až ty naše sekáče potkám a nebudou mít zrovna sekerku v ruce, tak je na můj záměr upozorním, aby věděli, že se to bude řešit na jiné úrovni, když to nechtějí řešit oni sami.

Díky, dali jste mi odvahu. Moc mě pobavilo přidané video, snad by mě to ani u nás v baráku nepřekvapilo. Mějte se krásně a raďte, raďte nám, bezradným. M.

Datum: 15.02.14 15:30

Sekání dřeva rozhodně do společných prostor, které sousedí s byty, nepatří ! Vaše stížnost musí být kladně vyřízena - držím palce!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm*
Datum: 15.02.14 16:04

A co se na tu "štípačku" složit. Sloužila by přece všem, usnadnila práci a zbavila zbytečného hluku a rázů, pak také vymezit "dobu štípání" a také je možnost naštípat více dřeva najednou "do zásoby", tak jak to většina dělá v domcích, za několik dnů by mohl být klid vždy na delší dobu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 19:08

Paní píše, že dřevem topí jen dva.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: buss
Datum: 15.02.14 19:15

Zeptám se, jak má nastudovaný NOZ a co se tam praví o denním hluku a otřesech v domě,
A vy jste si to ještě nepřečetla - Omezení vlastnického práva?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: madyva
Datum: 16.02.14 15:30

Díky hafhaf jsem si tuto část NOZ přečetla. Pracuji na FÚ, takže mám nastudované jiné části, ty, které se přímo týkají mé profese. A taky se budu vdávat, tak mám načtenou i tuto kapitolu

Datum: 15.02.14 19:26
avatar

Ať si to naštípají venku za barákem!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 15.02.14 19:48

Nejlíp vypudit aby štípali venku...

Co se týče samotného sekání, tak nejmenší kravál je co největší špalek a podložit gumou (např. odříznout bok z pneumatiky a tím získat kolo, jde to snadno nožem - ocelový kord je jen v běhounu ). Pak se rázy do podlahy přenáší výrazně míň a celkově štípání není problém (osobní zkušenost-štípu ve sklepě ve svém domě). Špalek mám dub, 60 cm vysoký, průměr 80cm, podložení dvě ty kola z boku pneu na sobě, na špalku mám položenou starou pneu a do ní skládám polena (nic nepadá na zem).

Určitě ale hlavní štípání má proběhnout venku hned při pořízení dřeva. Doma v zimě už jen třísky na podpal atd. Jestli všechno štípou uvnitř tak bych je hnal klackem. Pokud se barák třese, tak bych to řešil i kvůli statice objektu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.