Minimální tlouštka OSB podlahy

Od: Datum: 13.02.14 22:19 odpovědí: 8 změna: 22.02.14 21:08

Zdravím,

může mi někdo prozradit, jaká je minimální tloušťka plovoucí podlahy z OSB? Na trámech jsou 18mm OSB, na nich plánuju asi 20mm nějaké vaty - třeba Steprock HD a na to bych dal roznašecí vrztvu z OSB křížem prošroubované. Přitom si nemůžu dovolit jít s podlahou příliš nahoru, takže bych rád dal rozumné minimum.

doplněno 21.02.14 21:13:

Během vývoje této otázky jsem došel více méně k následující skladbě:

parkety

2x 12mm OSB P+D (slepeno) nebo 1x 22mm OSB P+D (roznašecí vrstva)

15mm Isover TDPT (krojčejová izolace)

18 mm OSB P+D (záklop)

trámy doplněné o rošt pro zpevnění záklopné vrstvy

Záklop je už položený. Uvažoval jsem ještě nad možností nahradit vatu hobrou, ale nevím, zda by to bylo pro krojčejový útlum lepší. U roznašecí vrstvy pak přemýšlím, jestli by nebylo nakonec vhodnější (a levnější a rychlejší) použít jen jednu vrstvu desek 22 případně 25 mm a ty pouze slepit v perodrážce.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 13.02.14 22:25

Nějaká vata - záleží na tvrdosti, poddajnosti té vaty...
Příliš nahoru - o kolik max můžete?

Určitě bych ale dal na vatu dvě vrstvy OSB (nebo Durelis) se zámky...

doplněno 22.02.14 13:29:

Raději dvě tenké vrstvy, vzájemně křížem a prošroubované, než jednu tlustou, věřte mi...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.02.14 23:54

Tou nějakou vatou sem měl namysli např. Isover TDPT nebo Steprock HD. Se dvěma vrstvami OSB nad vatu počítám, jen nevím, kolik je bezpečná minimální tloušťka. Durelis neznám, mrknu...

Datum: 13.02.14 22:25

záleží jakou máte rozteč nosného roštu pod těmi OSB... takhle se Vám na otázku nedá odpovědět

doplněno 14.02.14 17:02:

Pokud tedy máte kvalitní nosný rastr cca po 40cm, tak když použijete OSB3 4PD 2x15mm (křížem a prošroubovat) mezní bodové zažížení může být cca 200kg, rozhodně nedoporučuji použití slabší desky.

Takže vhodnější by bylo použít 2x18mm (cca 300kg).

Na to teprve kročejovou izolaci a další vrstvu už třeba jen 2x12mm

Jaké máte rozměry trámů a toho nosného rastru?

doplněno 22.02.14 10:41:

Spoj pero-drážka nikdy nebude mít stejnou pevnost jako 2x12mm, OSB je v ploše mnohonásobně pevnější než na krajích,

Jinak dobře si rozmyslete tu 1x18mm desku jako záklop na nosný rošt - bude se Vám to prohýbat,

Lepší varianta je opravdu spodní deska 2x18 a nahoru nad tvrdou kročejovou izolaci třeba tu 1x18 nebo 22.

Datum: 13.02.14 23:56

Podlahové trámy jsou od sebe cca 80cm plus se ještě doplňují o podpůrný rošt mezi.

doplněno 14.02.14 23:31:

Řeším hlavně tu svrchní vrstvu, kde se snažím nahradit projektovaný Fermacell 2x10 něčím levnejším. 2x 18 pro záklop je podle mne bytečně moc. Ideální by bylo 1x22, ale běžně se ve skladbách uvádí i 1x18. V tuto chvíli předpokládám následující skladbu:

parkety

2x OSB 12mm P+D

ISOVER TDPT 15mm

OSB 18mm

trámy s dodatečně doplněným roštěm

doplněno 22.02.14 09:01:

Tak ještě přamýslím, zda se nevykašlat na 2x 12mm OSB do rozanšecí vrstvy a nedat jen jednu vrstvu 22mm OSB a slepit je v perodrážce.

Datum: 22.02.14 18:25

Díky za doplnění. Pokud by to jen trochu šlo, klidně bych dal záklop 2x18mm, ale bohužel to moc nejde. Bojuju s celkovou výškou. Jednak kvůli schodišti. To se ale z části vyřeší nižší podlahou (bez krojčejovky a parket) v chodbičče, obytné místnosti pak budou za dveřmi, takže tam můžu trochu stoupnout. Druhý problém je výška oken, která ke také limitující. V podstatě už se současně položeným 1x18mm OSB záklopem jsem na výšce 85cm k parapetu, což požaduje norma. Pokud dám 15mm kojčejovky a 2x12mm OSB jsem na nějakých cca 79cm, což je sice po normou, ale ještě pořád vcelku snesitelné. Další skoro 2 cm OSB se mi tam popravdě moc dávat nechce.

Od: hubas*
Datum: 22.02.14 19:51

Místo klasických parket dejte plovoučku s jejich věrnou napodobeninou a to přímo na hobru, je k tomu určena a kročejový hluk netlumí hůře. Záklop OSB 2x18mm křížem, šrouby se závitem po celé délce+lepidlo.

Od: hop®
Datum: 22.02.14 20:07

Šrouby se závitem po celé délce určitě NE, nepřitáhnou desky k sobě, v horní desce musí být tenčí dřík vrutu bez závitu. Používám speciální podlahářské vruty se zápustnou hlavou na torx10, délka podle tloušťky desky, běžně k dostání v Bauhausu. Mají ideální tvar hlavy, není třeba předvrtávat a zapouštět...

doplněno 22.02.14 21:17:

@rudiik naprostý souhlas, parkety jsou sice dobré i do kamen, ale jako podlahu je žádná plovoučka nemůže nahradit ! *palec*

Datum: 22.02.14 21:08
Parkety chci pouzit puvodni, ktere jsem pracne pred tim rozebral. Mam jich plnou kulnu a je mi lito je vyhodit a nepouzit.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.