Zateplení trámového stropu parozábrana?

Od: Datum: 13.02.14 11:17 odpovědí: 13 změna: 05.03.14 19:44

Zdravím chci provést následující odstranit půdovky s násypem na půdě, odklopit zaklop z fošen, ošetřit bochemitem, vložit mezi trámy vatu záklop vrátit. Chci oddělit půdu od vytápěných spodních prostor. Je nutné dávat přez trámy pod vatu parozábranu, nebo je to zbytečné. Vata bude jen cca 150 mm vysoká dle výšky trámu.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.02.14 18:25

Pokud tam parozábranu nedáte, tak Vám bude izolace vlhnout a vlhnout a jednoho krásného dne Vám to celé spadne. Uhnije podbití i nosné trámy.

Jinak když parozábranou obalíte trámy z horní strany, tak Vám sice neshnije podbití, ale pouze nosné trámy.

Buď můžete izolaci položit na stávají podlahu půdy a nechat ji tak aby mohla vlhkost odvětrat nahoru.

nebo můžete snížit mísnosti sádrokartonovým podhledem a izolaci vložit nad sádrokarton, samozřejmě s parozábranou.


doplněno 05.03.14 16:02:

Nesmysl. není jediný důvod proč by musela být izolace pouze ze studené strany.

Pokud se dobře provede parozábrana, tak není nic čemu by to mělo vadit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomioook
Datum: 05.03.14 15:27

Zateplenim mezi SDK a tram.stropem co jste napsal je nejhorsi varianta na to co jste napsal.

Zateplovat vzdy ze studene strany!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.14 07:21

Jde hlavně o to, co dáte jako podlahu. Musí to být prostupné pro vodní páry, jinak bude průšvih - voda se vysráží pod podlahou a tam to bude hnít. Pokud tedy nedáte parozábranu zespodu na strop. Dávat ji jen mezi trámy nemá smysl. Mám starý trámový strop s oboustranným záklopem oddělující půdu od vytápěných prostor a té vody, která skrz strop prolézá fakt není málo - mám na půdě prkennou podlahu a stačí když na ní v zimě nechám třeba pantofle s gumovou podrážkou - druhý den je na prknech pod pantoflema mokrý flek. Taky se chystám vylepšit tepelnou izolaci toho stropu a myslel jsem na podlahu z OSB desek, ale tudy cesta fakt nevede, budu tam po vložení vaty muset dát zase prkna (ne palubky).

doplněno 21.02.14 11:57:

Srážení vody není dáno tím zda je tepelná izolace a jaká je její tloušťka, ale tím, zda do prostoru páry vstupují (a to vstupují, pokud není celoplošná parozábrana na "teplé" straně), zda existuje na stranách stropní konstrukce větší teplotní rozdíl (tedy pokud je to podlaha mezi vytápěným a nevytápěným prostorem, a zda mají páry zase jak vystupovat (tedy difusní odpor materiálu na studené straně). Voda se tedy bude srážet i při nezateplené podlaze, pokud bude na podlaze neprodyšný materiál, ale případná izolace ji tam může více zadržovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 21.02.14 09:40

mohu Vám napsat svůj vlastní ověřený postup, který mi již několik let funguje. Vše odstranit, pečlivě vyčistit, odštípat špičky hřebíků z prken a trámů (zespoda je tím do prken přibitý rákos). Ošetřit bochemitem, záleží na zdraví dřeva. Pokud je nějak napadeno, nešetřil bych, a použil dražší verzi bochemitu (s likvidačním účinkem). Levnější je objednat někde na internetu. Trámy je lepší před ošetřením nějak "potrápit", rozrušit starý povrch - hoblíkem, rašplí (na vrtačce) apod., aby se přípravek dostal hlouběji do dřeva, ale je to děsná práce. Osobně jsem ještě k trámům upevňoval příložky z nových fošen. Původní trámy nebyly v bezvadném stavu, pocházeli evidentně z bouračky a prohýbali se. MEZI trámy jsem následně vyložil mirelon (měl jsem ho z minulé akce) a na to vyložil mezi trámy (pečlivě!) parozábranu, kterou jsem sponkovačnou přidělal z boku k trámům (do cca 1/2 výšky trámu). Jedna vrstva vaty 15 cm je zbytečná práce a nesmysl. Já mám 2x 16 cm, křížem. Mezi trámy (příložky) a nad tím jsem udělal do kříže rastr z fošen nastojato (ty jsem měl naštěstí zadarmo). Navrch záklop z nehoblovaných prken (z mokrých bych to asi nedělal, bych se obával, že zespoda splesnivý), šroubované s mezerami mezi sebou (stačí cca 0,5 cm) - doporučuji šrouby s částečným závitem a torx - kupodivu levně má bauhaus (velké balení). Mám tak pochozí půdu, po které by mohl jezdit i tank, jako dílnu nebo skladiště. Nemám žádný problém s vlhkostí zespodu, díky přišroubovaným prknům to mohu občas revidovat a nic jsem nenašel. Pouze jsem předělával jedno místo, kde jsem parozábranu nevyložil dostatečně pečlivě. Případné spoje a problematická místa je lepší přelepit páskou na parozábrany. Za důležité pokládám: půda je provětrávaná (přirozeně), zateplené místnosti pod tím nejsou žádné sauny s vysokou vzdušnou vlhkostí a teplotou. I kuchyň a koupelnu dobře větráme. Lépe je to dělat během teplejších období roku (aby se zespoda vodní páry netlačily na půdu). Na půdě nestavím velké předměty přímo na zem, ale nechávám mezeru pro odvětrání. To málo vlhkosti co pronikne přes vatu, přes škvírky se dostane pryč. Ve Vašem případě by to nefungovalo, já mám nad trámy ještě cca 16 cm vaty, takže na trámech nedojde ke kondenzaci. Pokud uděláte pouze jednu vrstvu mezi trámy, tak Vám tímto mojím postupem trámy jistě brzo uhnijí a navíc zateplení pouze 15 cm je opravdu velice málo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlosss
Datum: 21.02.14 11:28

Dobrý den, asi s Vámi souhlasím, těch 15 cm je málo. Dal bych víc, kdyby trámy byly vyžší. Asi stejně budu muset udělat ještě tu jednu vrstvu nad trám na nějaký rošt. Je tady ještě někdo, kdo zateplovat jen mezi trámy na jejich nízkou výšku? Máte problém s kondenzací vody.

Děkuji.

Od: honzik*
Datum: 21.02.14 13:49

souhlasit můžete i nemusíte , ale je to skutečně málo. Není to úměrné k vynaložené práci, když už budete odstraňovat starý záklop, vzhledem k tomu, co ušetříte na topení a co poznáte na teplotním komfortu dolních místností.

Fyzika je neúprosná. Trámy budou tvořit tepelné mosty a bude na nich kondenzovat vlhkost, která pronikne ze zdola. A že pronikne, to věřte. Počkejte až bude 2 týdny silně pod nulou, jako vloni nebo předloni. Budete mít na trámech a záklopu pěknou námrazu a následně plíseň a hnilobu. Pokud to chcete udělat jen v jedné vrstvě, pak musíte dát parozábranu zespoda na strop. Jiné řešení opravdu není. To moje funguje bez závad jen proto, že mám nad trámy dostatečnou vrstvu vaty křížem.

Nejjednoduší je zřejmě opravdu rošt z fošen nastojáka - příložky vedle trámů (prošroubovat, přibít) a následně křížem. Spojit to např. úhlovými plechy. No není to samozřejmě řešení zadarmo, něco to stojí. Ale komfort a ušetřené náklady za to stojí. Poté, co jsem kompletně zateplil strop na půdě cca 32 cm vaty, tak mi klesly náklady na otop plynem skoro o 1/3. Před tím nebyl zateplený vůbec a záklop ve špatném stavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.14 13:50
avatar

Karlosi,

1) parozábrana dle vašeho postupu být nesmí, navíc se uřčitě propíchá od hřebíků ze spoda.

2) vata 15 cm je málo, asi jako když na hory v zimě vyjedete jen v tričku a mikině.

3) lze najít řešení.na spodní podbytí dát 1cm polyše, na zakrytí hřebíků, pak parotěs a přilepit ho k boku trámů.

4) dát vatu 14cm

5) zvednout trámy o 14cm ale dřevěným roštem, ale EPS 100Z o šířce trámů a výšky 12-14cm. na tento poliš lepit prkno

6) záklop z prken napříč trámů a EPS

7) doplnit podrobnosti které nevíte..

Hezký víkend

Uvažujete případně o zateplení podkroví během 10-15 let?

doplněno 24.02.14 14:19:

Karlosi...No jetě jsem samozřejmě přemýšlel, o jedné variantě a to že asi bych odstranil půdovky na prkna rozmotal vatu např křížem 2x 15 cm. a pod tu vatu nevim zda dát či ne parozábranu. Samozřejmě půdu bych na vytápěným prostorem nemohl využívat.

Možné je všechno, klidně si můžete zavěsit pochozí lávku na krokve..parozábrana (ne)musí být dle výpočtu rosného bodu.

Osobně bych prodal půdovky, odstranil nečistoty až na záklop, ten oddělat, vyčistit prostorr, ošetřit chemicky dřevo, vložit vatu 2x15cm, položit folii Jutadach 95, položit záklop a můžete chodit po půdě..jen musíte udělat zvednutí trámů polyšem..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlosss
Datum: 21.02.14 14:07

No jetě jsem samozřejmě přemýšlel, o jedné variantě a to že asi bych odstranil půdovky na prkna rozmotal vatu např křížem 2x 15 cm. a pod tu vatu nevim zda dát či ne parozábranu. Samozřejmě půdu bych na vytápěným prostorem nemohl využívat.

Od: honzik*
Datum: 21.02.14 14:31

za mě hlasuju, že to fungovat bude. Na části půdy jsem nechal záklop i s mazaninou, pouze to vysál a rozvinul křížem 2 x 16 cm vaty. Bez parozábrany. Páry volně projdou pryč. Půda musí být dobře odvětraná. Pod vatu rády lezou a bydlí tam myši (v zimě) - dělají chodničky, kadí tam a občas chcípou. Nejde po tom chodit. Na vatu se práší a postupně degraduje. Dolní vrstva od myší, horní prachem. Snad to něčím přikrýt? Geotextílií? Toto jsem nevyřešil. Je dobré si vytvořit mostíky na chození na inspekci, já jsem použil malé desky - zbytky EPS a koudky trámků + stará prkna a trámky. Chodit po tom můžu, ale na gymnastiku to není.

Píšu jen vlastní zkušenosti ze života, nikoli dojmy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 09:04

Vodní páry jsou velká věda. Zkusím 2 jednoduché otázky:

1) Stará skladba stropu je bez parozábrany - zhorší se vlastnosti toho stropu z hlediska vlhkostního vložením tepelné izolace? Jde mi o to, jestli při vkládání izolace je skutečně nezbytná parozábrana - tu často nejde udělat dokonale a dá se to asi i hodně pokazit.

2) Vaše řešení s polystyrenem na zakrytí hřebíků a na něm parotěs mi připadá zajímavé, ale je to k něčemu, když skrz trámy (pod kterými parotěs nebude) stejně určitá vlhkost proleze? Pokud nebude nad trámy dostatečná vrstva tepelné izolace, nebudou natolik studené, že se na nich bude srážet vlhkost a vlivem parotěsu a polystyrenu připlácnutého k jejich boku to bude horší než kdyby tam parotěs nebyl?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 11:24
avatar

Honzo, na jednoduché otázky jednoduchá odpověď, ale dlouhé vysvětlení. To nabízím v debatě on line.

1) Ano, páč nepočítáte rosný bod, který se bude děla ve vatě. Parotěs je nutný. Kdyby nebyl, tak se nepoužívá.

2) není to moje řešení, ale takto se to dlouhou dobu děla. Zkrze trámy toho moc neprojde. Zkuste nafoukat do trámu vzduch..

3) Tepelná izolace nad trámy musí být OK.

4) parotěs je kvůli tomu, aby se tam zamezilo co nejvíce vhlkosti z místnosti, kterou nestihnete vyvětrat. Páč k této se přidá rosná bod a pak je záporná hodnota bilance vodních par.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.14 13:15

Milane, ještě mne napadá jedna dotěrná otázka. Když se dává zafoukávaná izolace, tak se často parozábrana nedává. Je to tedy jednoznačně špatně a zaděláno tím na problémy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.14 19:44
avatar

Honzo a proč se tam nedává? Protože tam není přístup, proto se tam dá foukaná. Jinak by se dávala levnější a kvalitnější izolace.

Na problémy může být zaděláno, pokud vlhkost odpařená v izolaci bude méně, nežli vlhkost vytvořená z prostor dole a rosného bodu. Zde se často dělá chyba, že se počítá jen s vlhkostí zespodu, nikoliv i z rosného bodu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.