Darováni nemovitosti-poplatky

Od: Datum: 10.02.14 14:27 odpovědí: 11 změna: 10.02.14 22:08

Dobrý den ve spolek.ráda bych se poradila,jak je to v případě,když by mi rodičě darovali dum s pozemky,kolik by tento přepis stál a co je třeba všechno vědět?Předpokládám,že stejně musí být odhad za nemovitost?Prosím neposílejte odkaz na zákon,stejně se v tom nevyznám.Jde mi o normální vysvětlení a kam se máme obrátit,postup.Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 10.02.14 14:37

Dobrý den, nejlépe je navštívit notáře a tam vše projednat. On sepíše darovací smlouvu, poradí s odhadem (zná i odhadce) a potom zařídí vklad na katastr (KN).

Poplatky jsou u všech notářů stejné a patrně to bude dle ceny nemovitosti. Cena odhadu může být různá, tak zkusit více odhadců a porovnat jejich ceny. Odhadce bude chtít aktuální výpis z KN a další doklady k nemovitostem. Nejsem si jistý, zda ten odhad bude třeba - dříve byl i pro F.Ú. a platbu darovací daně. Jestli se darovací daň platí stále nevím - nejlépe se zeptat na F.Ú. nebo to bude vědět ten notář. Zdravím!

doplněno 10.02.14 18:35:

juglans - já jsem psal, že si nejsem tím odhadem a daní jistý. Dříve to potřeba bylo a stálo to dost peněz. Pokud je to již zrušeno, tak je to pro Vás časově i finančně lepší.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.02.14 15:50

Bene raděj bych,kdyby byla pravda,že nemusí být odhad,jak se píše níže,takže chtěla bych tomu věřit.slyšela jsem však že se má nějak zákon pozměnit,tak uvidíme,zajdu za notářkou.

Datum: 10.02.14 14:47

Cena za vklad na katastru je 1.000,-

Vzhledem k tomu, že obdarovaná je v první skupině (nejbližší přibuzenstvo), tak se darovací daň neplatí. Odhad není potřeba.

Cena za sepsání smlouvy je 0,- (pokud si ji napíšete sami), nebo dle výše odměny právníka.

doplněno 10.02.14 14:50:

Co se týká vkladu na katastr - návrh na vklad musí být na formuláři (k sehnání na každém katastrálním pracovišti, nebo na internetu). A podle NOZ stačí smlouva v jednom vyhotovení s ověřenými podpisy.

Jako nová majitelka pak musíte ještě skočit na FÚ nahlásit sebe jako majitelku kvůli platbě daňe z nemovitostí.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.02.14 15:48

Díky moc za odpověd.Takže jestli to dobře chápu,zaplatím jen1000kc a za sepsání smlouvy u notářky,jelikož raděj nechám zpracovat uředně.díky

Datum: 10.02.14 15:53

Přesně tak.

doplněno 10.02.14 15:55:

Co se týká toho odhadu... ptal jsem se na to dnes právničky z katastru a bylo mi řečeno, že není potřeba.

Datum: 10.02.14 20:32

děkuji.zní to logicky,když se neplatí dan,tak na co odhad,že..

Od: uska®
Datum: 10.02.14 20:04

odkaz je z 26. listopadu 2010 - tudíž již není pravda. Odhad nepotřebujete, katastr nevyžaduje, ale notář ano. Bere si odměnu x% z odhadu nemovitosti. Takže se vám převod nemovitosti prodraží za odhad + odměna notáře.

Datum: 10.02.14 20:41
Odkaz je starší, ale v případě daru stále platný. Navíc je to tam vysvětleno polopate.

Od: uska®
Datum: 10.02.14 21:29

stirecek - odkaz již není aktuální, dnes se platí za návrh na vklad1000,- Kč, odhad nemusí být

Výpis z odkazu - Náklady:
. 500 korun za návrh na vklad do katastru nemovitostí

. většinou od zhruba 2 000 do 7 000 korun - náklady za odhad nemovitosti

Datum: 10.02.14 22:08
Ona chtěla vysvětlení. To ze to teď stojí 1000 Kč uz zde zaznělo několikrát,, princip zůstal stejný. Těch 2-7 tis je za vypracování odhadu v PŘÍPADĚ DĚDICTVÍ! Ale to uz taky dnes neplatí... Tady se ale platíme o DARU a tam je to stejné, kromě poplatku za vklad na katastru. Ten je teď 1000 Kč.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.