Nutnost topit mokrým dřevem

Od: Datum: 08.11.12 20:53 odpovědí: 11 změna: 05.12.12 20:11

máme nová krbová kamna bohužel pri objednání dřeva na zimu nám místo suchého přivezli mokré namíchané s polosuchým,takže se těžko rozezná které je které. nic jiného nám tedy nezbývá než topit tímhle. máme ale krbovky jak na dřevo tak i na uhlí, (vzadu je taková klapka) v nouzi mě napadlo jaký rezim spalování je na to uhlí, třeba by to mokré dřevo více vydrželo vím možná je to blbost ale za dotaz nic nedám.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.11.12 21:01

Sam sis odpověděl...;)

To jistě namíchali schvalně,at prodaji pro tento rok...Sežeň jine topeni,suche dřevo třebas jen uhlí nebo brikety jakekoliv,jen ne toto dříví...:)

mokré dřevo je docela smrt, čmoudí a hlavně Vám zadechtuje komín, nejlepší příprava dřeva je rok, nebo dva dopředu to nechat venku proschnout pod přístřeškem nebo pod pásem z dopravníku.Jestliže máte krbovky i na uhlí roztopit dřevem a potom už tam sypat jenom uhlí, zkuste to za to nic nedáte schce to jenom zkoušet.

Od: buss®

Netopil bych tím.

Od: jendad
Datum: 08.11.12 22:58

Pokud opravdu potřebujete topit (nemáte brikety z uhlí) . Tak jedině naštípat na malá polínka (5-8cm)a udělat okolo krbovek rázek , kde to vysychá . Udělat tam aspon zasobu na tyden .-)

Od: kolo*
Datum: 08.11.12 23:29

Pořádně roztopit kamna suchým dřevem a pak už se dá normálně topit i mokrým,ale ne moc velké kusy

Datum: 09.11.12 06:56

kdybych věděla že budeme mít krbovky určitě bych si dřevo připravila ale pořídili jsme si je až teď na podzim, a ja si myslela že když si objednám dřevo na topení přivezou suchý, nenapadlo by mě že si můžou vůbec dovolit přivést mokré.. postuně nosime dřevo dom a vysychá.. není to žádná sláva ale jde to.. tuhle zimu musíme nějak překlepat. nevím kde by jsme vzali na novou várku dřeva.

Od: topic
Datum: 09.11.12 10:32

Mokrým netopte, 1. z mokré dřevo vydá jen polovinu tepla než suché, 2. tvoří se dehty a saze a zas...špiní to kouřovod a komín, pak vám to v komíně může chytnout což je docela zábava.

Naštípejte všechno na drobnější polínka cca 5x5 cm, venku to naskládejte v jedné řadě někam do průvanu, od země mezera aspoň 10 cm, nad dřevem stříška. Takhle vyschne za 2 měsíce = v lednu už venku bude suché. Domu vyberte to nejvíc suché (lehké - to poznáte, mokré je těžké jako prase) kolem kamen udělejte zásobu dřeva - hranici s velkýma mezerama (jednu vrstvu tak, křížem přes to druhou atd.), takhle u kamen to vyschne za 2 dny, úplně mokré je suché do týdne. Hlavní je průvan kolem dřeva a teplo, pak to schne nejrychleji. Jinak se snažte někde sehnat suché - staré palety, odřezky z truhlárny atd., v malém množství se vždycky něco najde.

Štípání na drobno - dobrý zpoůsob je dát pneumatiku na velký špalek 40 cm vysoký, do ní se dá poleno nebo víc menších, chvíli se do toho mydlí kalačem (pozor na násadu - ideální je na to největší Fiskars) a během minuty je polínek bedna od banánů, je to rychlejší než štípačka.

Dřevo na topení se běžně prodává mokré, suché taky ale je výrazně dražší.

Datum: 09.11.12 18:42

Je nutno rozlišit mokré dřevo,které pokropil déšť a dřevo syrové.Jediné syrové dříví ,které dobře hoří,je bříza.Jinak je vhodné dříví ve formě klád oskladnit venku pod přístřeškem a nebo naštípat a složit pod střechou.Spalovat až druhý rok.Prostě udělat zásobu.

JABRAKA

Datum: 12.11.12 15:35

Řešila bych to pro letošek raději koupí dřevěných briget a to dřevo raději nechat na příští rok

Od: petra87
Datum: 05.12.12 18:50

no my jsme topili před dvěma lety napůl mokrým (syrovým) a suchým dřevem v domnění, že to nic neudělá, ale zadehtoval se nám komín, a tak po půl roce se na komíně objevil menší mokrý flek a komín začal smrdět tak, že se v místnosti nedalo vydžet, takže jsme museli komín zbourat a postavit nový...od té doby topíme pouze suchým dřevem a problémy nemáme, takže mokré dřevo nedoporučuji, nemusí se to vyplatit.

Datum: 05.12.12 20:11

Všichni Vám odpověděli velice dobře. Mokrým dřevem netopit. Já tento problém řešila před několika týdny. Nejednalo se o mne, ale o sousedku. Také jsem se zde ptala na radu pro ni. Kamna jí čoudila a dehet jí tekl i po trubkách. napřed si nenechala říct, protože já nemám krb, topím elektrikou, takže si asi myslela, že nic nevím. No, nevěděla jsem, ale zeptala jsem se zde a pak pozorovala, jak to u nich probíhá. Nakonec došlo na má slova, že topí mokrým dřevem a ještě ke všemu špatně. Ono se to musí i umět, přikládat do krbových kamen. Teď konečně suší polena v místnosti u krbu a je to lepší. Ale stejnně je tam cítit pach kouře. Ale Vy máte možnost topit i uhlím, snad by to bylo lepší řešení.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.