Nutnost topit mokrým dřevem

Od: Datum: 08.11.12 20:53 odpovědí: 11 změna: 05.12.12 20:11

máme nová krbová kamna bohužel pri objednání dřeva na zimu nám místo suchého přivezli mokré namíchané s polosuchým,takže se těžko rozezná které je které. nic jiného nám tedy nezbývá než topit tímhle. máme ale krbovky jak na dřevo tak i na uhlí, (vzadu je taková klapka) v nouzi mě napadlo jaký rezim spalování je na to uhlí, třeba by to mokré dřevo více vydrželo vím možná je to blbost ale za dotaz nic nedám.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.11.12 21:01

Sam sis odpověděl...;)

To jistě namíchali schvalně,at prodaji pro tento rok...Sežeň jine topeni,suche dřevo třebas jen uhlí nebo brikety jakekoliv,jen ne toto dříví...:)

Ohodnoceno: 0x

mokré dřevo je docela smrt, čmoudí a hlavně Vám zadechtuje komín, nejlepší příprava dřeva je rok, nebo dva dopředu to nechat venku proschnout pod přístřeškem nebo pod pásem z dopravníku.Jestliže máte krbovky i na uhlí roztopit dřevem a potom už tam sypat jenom uhlí, zkuste to za to nic nedáte schce to jenom zkoušet.

Od: buss

Netopil bych tím.

Od: jendad
Datum: 08.11.12 22:58

Pokud opravdu potřebujete topit (nemáte brikety z uhlí) . Tak jedině naštípat na malá polínka (5-8cm)a udělat okolo krbovek rázek , kde to vysychá . Udělat tam aspon zasobu na tyden .-)

Od: kolo*
Datum: 08.11.12 23:29

Pořádně roztopit kamna suchým dřevem a pak už se dá normálně topit i mokrým,ale ne moc velké kusy

Datum: 09.11.12 06:56

kdybych věděla že budeme mít krbovky určitě bych si dřevo připravila ale pořídili jsme si je až teď na podzim, a ja si myslela že když si objednám dřevo na topení přivezou suchý, nenapadlo by mě že si můžou vůbec dovolit přivést mokré.. postuně nosime dřevo dom a vysychá.. není to žádná sláva ale jde to.. tuhle zimu musíme nějak překlepat. nevím kde by jsme vzali na novou várku dřeva.

Od: topic
Datum: 09.11.12 10:32

Mokrým netopte, 1. z mokré dřevo vydá jen polovinu tepla než suché, 2. tvoří se dehty a saze a zas...špiní to kouřovod a komín, pak vám to v komíně může chytnout což je docela zábava.

Naštípejte všechno na drobnější polínka cca 5x5 cm, venku to naskládejte v jedné řadě někam do průvanu, od země mezera aspoň 10 cm, nad dřevem stříška. Takhle vyschne za 2 měsíce = v lednu už venku bude suché. Domu vyberte to nejvíc suché (lehké - to poznáte, mokré je těžké jako prase) kolem kamen udělejte zásobu dřeva - hranici s velkýma mezerama (jednu vrstvu tak, křížem přes to druhou atd.), takhle u kamen to vyschne za 2 dny, úplně mokré je suché do týdne. Hlavní je průvan kolem dřeva a teplo, pak to schne nejrychleji. Jinak se snažte někde sehnat suché - staré palety, odřezky z truhlárny atd., v malém množství se vždycky něco najde.

Štípání na drobno - dobrý zpoůsob je dát pneumatiku na velký špalek 40 cm vysoký, do ní se dá poleno nebo víc menších, chvíli se do toho mydlí kalačem (pozor na násadu - ideální je na to největší Fiskars) a během minuty je polínek bedna od banánů, je to rychlejší než štípačka.

Dřevo na topení se běžně prodává mokré, suché taky ale je výrazně dražší.

Datum: 09.11.12 18:42

Je nutno rozlišit mokré dřevo,které pokropil déšť a dřevo syrové.Jediné syrové dříví ,které dobře hoří,je bříza.Jinak je vhodné dříví ve formě klád oskladnit venku pod přístřeškem a nebo naštípat a složit pod střechou.Spalovat až druhý rok.Prostě udělat zásobu.

JABRAKA

Datum: 12.11.12 15:35

Řešila bych to pro letošek raději koupí dřevěných briget a to dřevo raději nechat na příští rok

Od: petra87
Datum: 05.12.12 18:50

no my jsme topili před dvěma lety napůl mokrým (syrovým) a suchým dřevem v domnění, že to nic neudělá, ale zadehtoval se nám komín, a tak po půl roce se na komíně objevil menší mokrý flek a komín začal smrdět tak, že se v místnosti nedalo vydžet, takže jsme museli komín zbourat a postavit nový...od té doby topíme pouze suchým dřevem a problémy nemáme, takže mokré dřevo nedoporučuji, nemusí se to vyplatit.

Datum: 05.12.12 20:11

Všichni Vám odpověděli velice dobře. Mokrým dřevem netopit. Já tento problém řešila před několika týdny. Nejednalo se o mne, ale o sousedku. Také jsem se zde ptala na radu pro ni. Kamna jí čoudila a dehet jí tekl i po trubkách. napřed si nenechala říct, protože já nemám krb, topím elektrikou, takže si asi myslela, že nic nevím. No, nevěděla jsem, ale zeptala jsem se zde a pak pozorovala, jak to u nich probíhá. Nakonec došlo na má slova, že topí mokrým dřevem a ještě ke všemu špatně. Ono se to musí i umět, přikládat do krbových kamen. Teď konečně suší polena v místnosti u krbu a je to lepší. Ale stejnně je tam cítit pach kouře. Ale Vy máte možnost topit i uhlím, snad by to bylo lepší řešení.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.