Hlavni jistic

Od: Datum: 31.01.14 01:25 odpovědí: 20 změna: 04.02.14 00:19

dobrý den mám dotaz jak se měří výkon jističů? vim že u jednofázového který mám 32Amperovy oznaceni B je vypocet takovyto 32x230w= 7360wattu zkousel jsem to timhle zatizit a sedelo to, ae me zajima jak probiha vypocet u trifazoveho jistice, priklad mam hlavni jistic 3x25A oznaceni B25 logicky jsem si myslel ze vypocet bude stejny jak u jednofázoveho jističe, tudís mam nasobe tří ,protoze to je trifazovy jistic takze 3x25 je 75x230= 17250wattu ae bohuzel tohle vubec neutahne utahne cca odhadem 10 000watu neboli 10kW-11kW. Muj problem je v tom že v lete probihali práce na domě a bylo zde dost techniky predevsim kanga a kazde ma vykon cca 2-3kW(2000-3000W) a kdyz jich mate treba 5 tak mate rázem odber 10kW(10000W) a jistic me padal, mimo to z hlavni skrine je vytahly kabl(který je ve zni) do druhe skrine která se nachazi v dalsi casti domu a byli jsme zapojeni na okruh toho druheho jistice, tam to padalo hnedka jistice jsem povymenoval a predimenzoval jsem to do budoucna, zvolil jsem jednofazovy jistic 63A C oznaceni ,ae problem se posunul na hlavni skrin ,z ktere to je vytahle a vyhazovalo to trifazovy jistic na tu druhou cast domu, tam jsem dal trifazovy jistic 32A oznaceni B a problem preskocil na uplne hlavni jistic celeho domu, ktery je trifazovy 3x25A oznaceni B ,ktery mam i ve smlouve v rocnim vypisu od elektriny. Proto se ptám jak se meri jistic 3X25A kolik realne utahne protoze vypoctem 3X25=75x230= 17250coz neni pravda, Popripade o jakou zmenu hlavniho jistice mam pozadat? 3x32A? prace budu provozovat kazde leto a priplatek za jiny tarif vyšši mi nevadí, už ted mam 3x25A jistic který mam podmineny vyšši spotrebou predevsim el.ohrivace vody a cena za kilowat me vychazi 3,7kc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 31.01.14 05:24

1. Každá fáze utáhne 25x230V, žádná fáze tedy nesmí být přetížena. Zatěžujete fáze stejnoměrně?

2. Řada spotřebičů má vyšší rozběhový proud v okamžiku zapnutí (třeba elektromotory), než v běhu. Některé z nich jsou vybaveny softstartem, aby nevyhazovaly jistič (nabíhají pak pomaleji, ale proudový náraz je menší). O tom, jestli krátkodobé přetížení jistič vypne, rozhoduje jeho chrakteristika, to je to písmeno "B". Víc vydrží "C" nebo "D", ale musí to povolit rozvodné závody a ty to pravděpodobně nepovolí.

3. Zvýšení hodnoty hlavního jistič pomůže a může problémy zcela odstranit - za cenu platby vyššího paušálu. Popřípadě jde využít některého systému pro řízení spotřeby, který při hrozbě přetížení odpojí některý "nedůležitý" spotřebič. Třeba pomocí http://www.srovnanicen.cz/q/HJ%20306/ a přes stykače spínané "nedůležité" spotřebiče.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kubicek58*
Datum: 31.01.14 11:48

jak zjistím jestli fáze zatežuji stejnosměrně? ja nevím totiž jak je v tom hlavním elektroměru ta druhá pulka baraku zapojena jen vim ze je ta druha pulka jistena trifazovym jisticem,ae nevim jak je to zapojeno na ten hlavni jistic a to ani nezjistim protoze je to zaplombovano, a rizeni spotreby nejspis nechci. Tedy pokud to padá tk určitě se ta druhá pulka na tom hlavním jističi nerozkláda presne na tri díly aby to nepadalo, tím pádem jak postupovat? popripade o jaky hlavni jistic si zažádat?

Od: rv
Datum: 31.01.14 14:44

Nikdo neví lépe než vy, jak jsou jednotlivé fáze zatěžovány. Pokud jsou náhodou zaplombovány i některé části, ve kterých probíhá rozdělení 3 vstupních fází do jednotlivých větví, tak můžete fáze L1, L2 a L3 identifikovat třeba tak, že si změříte multimetrm napětí mezi fázemi v jednotlivých zásuvkách/svorkovnicích (prodlužovačkou si pro měření přivedete fázi k druhé zásuvce). Naměříte-li 0V, jsou na stejné fázi, naměříte-li 400 V, jedná se o různé fáze a naměříte-li 230V, dal jste jeden kabel multimetru špatně - na nulový vodič.

Pravděpodobně máte boiler, pravděpodobně 1-fázovou spirálu v něm, ta samotná si bere na jedné fázi v době nízkého tarifu 10A.

Dle hloubky znalostí doporučuji opatrnost, optimálně nechat prověření na oprávněné osobě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kubicek58*
Datum: 01.02.14 11:38
Takze to vubec nechapu spanelska vesnice musim zavolat nejakyho elektrikare, je mozny ze ta druha pulka baraku je zapojena na dve faze a tim padem to asi pretezuje, a chce to dat na tri faze,ae to bude muset udelat nekdo od eonu...kazdopadne diky za info
Datum: 01.02.14 14:13

Musíte se smířit s tím, že při současném jištění prostě nemůže běžet deset kladiv sočasně. Zkus zajít na energetiku a tam se domluvit, zda a o kolik povolí zvýšení příkonu. Následně by byla vhodná rekonstrukce el. instelace na přenesení výkonu do zásuvek. Na 1f zásuvky je možné použít max 16A jistič, dávat vyšší se nesmí, může být nebezpečné a nakonec (jak jsi sám zjistil) i zbytečné. Stávající instalace, pokud byla dobře udělaná, má jistě rozumně rozdělené fáze už teď, nějaké laborování s ní už moc nepřinese.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 01.02.14 20:44

Zdravím.

Před elektroměrem musí být jistič s charakteristikou B a zkratovým proudem 10 kA. Jiný energetika nepovolí. Jistič s charakteristikou B by měl vydržet zhruba 20 min přetížení asi 1,4 x jmenovitý proud. Neříkám to úplně přesně, protože ten jistič má přesnou grafickou charakteristiku. Pokud nedrží, tak je špatný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kubaaaaa
Datum: 02.02.14 16:22

http://ulozto.cz/xshW1hQT/imag0742-jpg tady je fotka toho hlavniho jistice, ja si myslim ze je ta druha pulka domu zapojena jen na dve faze a chci se zeptat je to tak velkej zakrok do te skrine, kdyz tu druhou pulku dam na cele tri faze a tim by se problem vyrezil a nepretezovalo by se to? protoze ta druha pulka nebyla tolik vyuzivana a je nejpis zapojena jen na dve faze ,ktere bohate stacili a ve finale by to nicemu neuskodilo ne? v pripade zatizeni by to nepadalo problem by se vyresil a nemusel bych menit tarif a tim padem by to bylo jednodusi ne?

Od: hop®
Datum: 02.02.14 17:56
avatar

Zkuste najít bytový rozvaděč (skříňku s jističi pro jednotlivé okruhy), opatrně odkrytovat čelní panel a nafotit tak, abychom viděli zapojení jednotlivých drátů.

Jinak Vaše experimenty s jištěním se mi vůbec nelíbí, pokud máte hlavní jistič 25A, tak v dalších rozvodech je nutné (logicky i podle předpisů) použít jisiče menších hodnot, tedy maximálně 20A, podle použití a kabeláže jednotlivých okruhů!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 02.02.14 16:36

Zdravím.

Vypínejte si jeden jistič po druhém a u každého si zjistěte co je na něm zapojeno. Měly by být rovnoměrně zatížené všechny fáze. Pokud ne, je potřeba odvodní vodiče z jističů přehodit tak, aby se to napravilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kubicek58*
Datum: 03.02.14 11:42

http://ulozto.cz/xpLpx7jS/foto-3-rar tady jsou fotky odkrytych jednotlivych jisticu, ten prvni z leva ten trifazovy je na celou tu druhou pulku domu, vrchni cast je zaplombovana takze nedokazu presne rict jak je zapojeny na hlavni jistic, kdyby byl zapojeny na vsechny tri faze hlavniho jistice problem by se vyresil ne? popripade vsechno zapojeni bych provedl s elektrikarem sam urcite ne! ae otazka zni problem by ser tim vyresil,kdyz by byla ta druha pulka domu zapojena na vsechny tri faze hlavniho jistice? a pak by to nepadalo, ne?

Od: hop®
Datum: 03.02.14 12:29
avatar

První zleva není jistič, ale vypínač.
Evidentně vše jede na jednu fázi, i když je připraveno na 3F přívod, stačí přivést další 2 fáze a vyměnit propojovací hřebínek za třífázový. Pro elektrikáře, který smí pod plomby práce na hodinku...
A bude vyřešeno !

doplněno 03.02.14 14:56:

@minstrel podle fotek má hl. jistič 3x25A, další jsou fotky jednoho z RB

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.02.14 15:20

Však už jsem se zorientoval, někdy mi to rvá

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.14 14:31

Zásada č. 1 - mít v baráku větší jistič, než je hodnota hlavního je nesmysl a nepomůže Vám to. Nebude fungovat selektivita a mohlo by dojít i k požáru, když se zadaří...

Hlavní problém bude v tom a už to tu zaznělo, že síť zatěžujete nesouměrně. Vaše počty jsou správné, ovšem jen s podmínkou, že je síť dokonale souměrně zatěžována, toho jde dosáhnout jen těžko.

Zkrátka, berte to tak, jako by jste měl tři hlavní jističe 25A. Každý z nich snese cca 5,7 kW. Jenomže u Vás je situace taková, že z jednoho třeba odebíráte výkon nula, nula nic a z ostatních dvou zbytek, čímž je přetěžujete.

Takže - zjistit si rozfázování zásuvk. okruhů v domě, případně rozfázování lépe uzpůsobit a využívat ho.

25A jistič u hodin musí stačit, když Vám nevadí vyšší platby, klidně si dejte 32A ČEZ bude mít radost.

Vzhledem k tomu, že jste laik a experimentováním, na základě našich rad, by jste si mohl ublížit, doporučoval bych návštěvu elektrikáře, ten Vám poradí co a jak.

doplněno 03.02.14 14:37:

No teda zdá se, podle fotek, že jedete pouze na jednu fázi. Je to možné? Psal jste, že ve faktuře z EONu máte jistič 3x25A.

doplněno 03.02.14 14:40:

Opravdu si někoho sjednejte. S námi to tu budete řešit týden a elektrikářovi na místě bude vše jasné za 10 minut. Podle elktroměru jste pod EONem, takže pod plomby může každý elektrikář, jen je to potřeba nahlásit na jejich infolinku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kubicek58*
Datum: 03.02.14 18:24

takze ten silnejsi 32A co tam mam je absolutni blbost? musi se napojit ta druha pulka ktera jede na 3x32A jen na jedne fazi na tri faze a tim padem by se vyresil problem pretezovani hlavniho jistice? ten pozar me docela vyvedl z míry a tim padem je to vse spatne, muj problem byl v tom ze jsem chtel tu druhou pulku predimenzovat aby nepadala,ae je jen na jednu fazy a pripadne rozsireni na tri faze by to vyresilo? ze spodu jak je řada tech jisticu je jedna listicka ktera propojuje vsechny ty jistice zaroven spolu mimo to ten 3x32A jistic nemuze byt na jednu fazy,protoze jedna faze 32A utahne 7360Wattu a zkousel jsem na tom 9000wattu a nevypadl a ani hlavni jistic. Me ted zajima jak by mohlo dojit k pripadnemu pozáru, poprípade kazdý odborný elektrikár muze pod plomby? a potom nekdy dojde borec z eonu a plomby doplní po nahlášení ,že bude zásah do elektroměru? je to dost informací a budu to muset svěrit nejakymu elektrikářovi, ale moc dík za ochotu a částečnou radu (y)

doplněno 03.02.14 18:31:

jeste k tomu 3x32A jistici vubec se nezahriva zahraty je pri zatezi jen a pouze hlavni jistic

Od: hop®
Datum: 03.02.14 19:19
avatar

Tak JEŠTĚ JEDNOU, pomalu:

ŽÁDNÝ jistič 32A tam nemáte ! Je to pouze vypínač, shora je přiveden jednofázový přívod, spodní jednofázový hřebínek přivádí napětí na jednotlivé jističe !

Pokud žádáte radu, čtěte pozorně naše odpovědi...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.02.14 20:11

amen

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.02.14 20:30

Ten silnější jistič, co tam máte je jen vypínač, tzn. že nejistí, ale jen vypíná. Vypadá sice jako jistič, ale není. Je dimenzovaný na 32A, ale přenese klidně 50A, ten bych vyhodil. Celou instalaci v rozvaděči té oné půlky předělat na třífázový rozvod, pro elektrikáře hračka.

Já jsem ten požár trochu přehnal, je to nejzažší možnost, ale při dobré konstalaci nastat může, každé jištění má svůj důvod a smysl a to, že jen navýšíte hodnotu jištění, není řešení problému. Je třeba se také dívat na to, jestli je odpovíající dimenze kabelů. Ale o tom je zbytečné se rozepisovat.

Zavolejte na infolinku EONu, připravte si číslo odběrného místa, které najdete na faktuře. Nahlašte jim, že budete např. vyměňovat hlavní jistič před elektroměrem (to je univerzální oznámení) a tím pádem, že elektrikář strhne plomby. To satčí, kdyby přišla náhodou kontrola. Pak tam vyšlete elektrikáře, aby Vám to dal do kupy a vysvětlil Vám co a jak. Až bude dílo dokonáno, zavolejte opět na infolinku, že si můžou elektroměr. rozvaděč přijet zaplombovat. Technik dojede, udělá kontrolu, jestli jste si tam nevytvořil černý odběr a zaplombuje. Tím akce končí.

Já jsem nějak úplně nepochopil jádro pudla, píšete bez čárek ve větách a těžko se takový souvislý text čte a jeho čtení unavuje, takže si úplně dobře neumím představit jak jsou udělané půlky domů...Nicméně ta jena zmíněná půlka, je evidentně vyvedena jednofázově, což je při nejmenším škoda. Potom ať děláte co děláte, vždycky zatěžujete pouze jednu fázi z hl. jističe a ta Vás nepustí přes 25 A.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kubicek58*
Datum: 03.02.14 21:10

takže mnohokrát dííky za info, psaní bez diaktritiky je velmi špatný nešvar! přiznávám že je to otravné a pro příště jsem poučen! takže budu měnit tu onu půlku na třífázový rozvod, + dotaz na to když budu volat na infolinku EONU a budu žádat o předělání hlavního jističe a měnit se nebude bude úprava stavajícíh rozvodu na třífázový nebo tak, budou řešit , že jsem neměnil hlavní jistič? a budu jen upravovat třeba druhou půlku? cca jsem pochopil ,že je lepší říci změnu hlavního jističe a odstranění plomb než vyjmenovávat přesné zákroky na zařízení. Jinak moc děkuji za info a přípúadné rady, mimo to do teď jsem si myslel , že se jedná o jistič né o vypínač.

doplněno 03.02.14 21:12:

+ druhá půlka abych vás zasvětil má vlastní starý elektroměr ,který je ve vlastnictví mě jako majitele domu. A určitě není jistěná jen 25A protože jak říkám při zatížení 9kW by to padalo daleko dřív než bych 9kW vubec pustil

Datum: 03.02.14 21:56

Přesně tak, není v zájmu věci jim vyjmenovávat, co všechno hodláte dělat, ještě by po vás pak chtěli revizi, takto jí požadovat nebudou a neměli by po ničem pátrat. Mají toho hodně a toto je pro ně jen formalita. V podstatě je to to samé, jako kdyby Vám plomby strhl vandal a vy by jste je po nich chtěl jen vrátit. taky si jen zkontrolujou, jestli je odběrné místo v pořádku a zaplombují.

Víte, ono to s tím jističem je takové složitější. Těch 25A znamená taky jeho trvalou, jmenovitou zátěž, který snese. Pak má v sobě tzv. zkratovou spoušť, která reaguje velmi rychle (do 0,4 s) a ta je u jističe charakteristiky B pětinásobek jeho hodnoty, tedy 125 A. Znamená to, že při proudu větším, než 125A (záleží taky na rychlosti nárustu proudu), jistič vylétne do 0,4 s. Je to vlastně jištění proti zkratu. Pak má spoušť tepelnou, která je hoodně pomalá a reaguje až na vyšší proudy, než je jmenovitá. To je právě ta ochrana, proti přetížení. Čili dá se říct, že i těch 9kW by ten jistič zvládl, v omezeném čase, on nevylítne hned. Je to také důvod, proč byl hlavní jistič, při velké záteži teplý. Pokud by jste tuto zátěž provozoval několik desítek minut, jistič by vyletěl.

Nevím jakým způsobem jste testoval zátěž jističe, ale nejspíš jste sečetl příkony zapojených spotřebič-vrtaček, atd.

Tady je taky obrovský rozdíl v tom, jestli zátěže spouštíte postupně (ideální stav) nebo je zapnete všechny naráz, v jeden okamžik. Potom by byl proudový náraz o velikosti blížící se zkratu a jistič by pravděpodobně vylétl hned.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.02.14 00:19

Podle fotek vůbec není jisté k čemu tam 32A vypinač je. Možná je z něj napájená ta druhá půlka, možná něco jiného. Hřeben dolů je třífázový, přívod od hodin může být klidně přímo na něj. Z hodin tři černé někam vedou. U jističů SCHRACK se to tak dělá, protože nemají vstup pro hřebeny zezhora. Pokud by vše šlo jen na jednu fázi, museli by na to přijít mnohem dřív, nevěřím, že by v objektu nikdy neběžel 3f točivý stroj (cirkulárka, míchačka...). Na jednu fázi by to snad ani největší fušer nezapojil.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.