Nesvítí nám domů slunce - zrcadlo?

Od: Datum: 29.01.14 13:22 odpovědí: 7 změna: 29.01.14 17:01

Dobrý den,

koupili jsme starší domek, který je nalepený rovnou na sousedův. Vetšinu oken máme na východ a na sever. Na východ nám bohužel stíní velký dům od naproti. Zajímalo by mne, jestli náhodou někdo nevíte o možnosti slunce odrazit pomocí zrcadel? Či nějaké návrh, jak do místnoti dostat sluníčko?

Děkuji Petra


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: titodifalco
Datum: 29.01.14 13:32

Tak zrcadla nedoporučuji, by jste se taky mohli krásně upálit sebe nebo poškodit objekt. Jde objekt upravit tak, že by jste vybourali okna na jihu a západu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.14 15:05
avatar

V článcích o bydlení jsem párkrát padla na (něco, co nevím, jak se jmenuje) takové světlíky, kdy ze střechy vedly do stropu takové prosvětlovací tubusy, kde se světlo pěkně naodráželo a prý to docela dobře prosvětlovalo interiéry... záleží, jak vysoký ten domek máte. Na zrcadla raději zapomeňte, soupis proti by byl kilometr dlouhý,.

doplněno 29.01.14 15:29:

... a jmenuje se to světlovod, jak pravil Hejkal, zkušený to muž. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 29.01.14 15:13

Zrcadlo by nepomohlo. V první řadě by muselo být pohyblivé podle pohybu a pozice slunce, tak zvaný heliostat, za druhé by muselo být tak velké, jak velké "prasátko" by mělo vrhat - malé zrcadlo malé osvětlení et vice versa a za třetí by při malém úhlu byla i malá osvětlená plocha.

Na některých domech (zvláště přízemních atriových bývají vidět na střeše různé vypouklé skleněné "bubliny" - světlíky, kterými do bytu jde světlo, nebo i rovné prosklené části střechy s tak zvaným "drátěným sklem" aby bylo při své ploše pevné. Dřív měly továrny nebo i sklady na střechách typické šikmé prosklené plochy, kterými šlo i do rozměrných hal světlo, ale zase jimi v zimě utíkalo teplo a v létě bylo v halách vedro.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.14 15:21
avatar

U přístavby jsem ze stejného důvodu do pultové střechy vložil vákuové dvojsklo, v sádrokartonovém stropu je přiměřený otvor s dalším sklem, tubus je izolovaný stejně jako prostor mezi krytinou a SDK minerální vlnou. Nad dvojsklem na střeše je o pár centimetrů výše ještě 16 mm polykarbonát, jako ochrana před kroupami, a v létě nepálí slunce dovnitř a mezerou větrá sklo. Bezvadně zároveň rozptýlí světlo...

uvažoval jsem kdysi o světlovodech

http://www.solatube.sk/ případně https://www.google.sk/#q=sv%C4%9Btlovody

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 29.01.14 16:08

hejkal: stručné, jasné, dobrý návod k následování - chvála

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.14 16:10

Nevidím důvod proč nepoužít zrcadlo. Sice to bude pěkně drahá sranda, ale fungovat to bude.

Jen musíte mít dostatek prostoru kam svítí slunce a můžete tam zrcadlo umístit.

Tady ho používají na osvětlení celé vesnice.


doplněno 29.01.14 17:49:

Také jsem napsal že je to drahá sranda. Nicméně je to realizovatelné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.14 17:01

Zdravím . Pokud máte přízemní domek a volnou půdu , tak je to naprosto ideální k montáži světlovodu. Já jsem si takto na baráčku vyřešil prosvětlení tmavého schodiště a maximální spokojenost za pár korun. Na střeše to vypadá jako malé střešní okno a na stropě jako ploché světlo o průměru asi 40 cm. Přes půdu mne vede tubus asi o průměru 40cm. Byl jsem velice mile překvapen kolik to dá světla a to velice příjemného světla.

Toto se dá i údajně vést přes několik pater.

doplněno 29.01.14 17:08:

Pro reguied - není to tak jednoduché. Muselo by se nějak zařídit , aby to kopírovalo dráhu slunce a to by bylo velice nákladné .

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.