Sousedův plot na mém pozemku

Od: Datum: 28.01.14 12:36 odpovědí: 12 změna: 28.01.14 14:32

dobrý den, měla bych otázku ohledně plotu. Koupila jsem pozemek vedle již stojícího domu. majitel má pletivový plot a sloupkové vzpěry nemá souběžně s plotem, tedy boční vzpěry,ale má je dozadu, tedy cca metr do mého pozemku. Sloupky jsou od sebe cca 2,5 metrů a celková délka je přes 40 metrů,takže si dokážete představit, že se mi to špatně seká za těmi vzpěrami. Chci se zeptat, i když jsem ta,která se nastěhovala později, můžu zajít za sousedem,aby vzpěry odstranil a může pak on něco namítat nebo odmítnout je odstranit?

děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.14 12:39
avatar

Pokud je plot opravdu na Vašem pozemku (jak jste to poznala?) máte právo vyžadovat odstranění cizí věci ze svého pozemku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 28.01.14 12:46

Než začnete nepříjemnosti řešit se sousedem, tak si nechte pozemek zaměřit geodetem. Třeba zjistíte, že plot má být úplně jinde. A co když vzpěry jsou ještě na sousedově pozemku? Nepříjemnost se dá udělat raz dva, ale napravit kolikrát nejde a předpokládám, že tam chcete bydlet moooc let.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.01.14 12:51

Jednoznačně souhlasím, nechat provést zaměření geodétem. Proběhne zaměření, kam bude soused jako účastník řízení přizván a můžete i na místě řešit nebo zaprotokolovat případné připomínky vč. umístění cizí věci na vašem pozemku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezinkalenka
Datum: 28.01.14 12:56

jak jsem psala, koupila jsem pozemek, postavila dům a postavila i plot na další strany pozemku, které vyměřil geodet. Jejich plot souhlasí,ale jde o vzpěry, které nemá souběžně s plotem,ale cca od poloviny sloupku ( 180 cm vysokého) má kovové vzpěry do mého pozemku. Takže cca od 90-ti cm výšky trubku. Nevím ,jestli to dobře píši. Když mi firma stavěla plot, sloupkové vzpěry mám dvě, na každé straně sloupku,ale nikam nezasahují. Soused má jednu a aby mu nečouhala do jeho zahrady, dal to do pozemku, který kdysi než jsem jej koupila byl jen zarostlý trávou.

Od: hujer123*
Datum: 28.01.14 13:20

Zajděte za sousedem a SLUŠNĚ s ním promluvte, vysvětlete, že se špatně udržuje trávník a že by s tím měl něco udělat. Uvidíte jeho reakci. Možná to bude v pohodě, možná budete muset řešit úředně.

V každém případě jste v právu a soused to bude muset odstranit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezinkalenka
Datum: 28.01.14 13:41

no právě,že to bude asi problém. když jsme pozemek koupili, věděli jsme,že tam dotyčný soused háže posečenou trávu. mysleli jsme,že skončí, když vidí, že je pozemek prodaný,staví se na něm dům a trávu jsme sekali. nepřestal. je to ale pán,který má před jménem několik zkratek, od Mudr,Csc apod. a když jsem za ním slušně zašla a poprosila jej,že chci mít na pozemku také trávu a ne jeho posekanou trávu, nejprve řekl,že to neháže on, na mé upozornění,že jsem ho viděla se na mě obořil ,že ho nemám oslovat příjmením,ale titulem ,čili " pane doktore". A při našem prvním setkání, kdy jsem k němu přišla pro podpis na souhlas se stavbou, mi podpis sice dal,ale poté mi došel od něj papír, kde chtěl můj podpis na to, že se zavazuji do konce roku tento plot zbourat a postavit nový, zděný, 2 m vysoký. proto se obávám,že s ním asi nějaká domluva nebude.

Od: hujer123*
Datum: 28.01.14 13:53

Doufám, žef jste mu to nepodepsala. Ale na druhou stranu, pokud na tom jste finančně dobře, asi by stavba nového plotu problém vyřešila, ovšem jak vysoký a z jakého materiálu si určíte vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 28.01.14 14:06

Hmm, vykuk a lhář, navíc s titulem... Rovnou bych mu řekl "Pane doktore, kandidáte věd. Zjistila jsem, že vzpěry vašeho plotu zasahují na můj pozemek. Žádám vás o odstranění vzpěr do konce března. Pokud je neodstraníte, tak vám to na začátku dubna přijde písemně na doručenku s termínem do konce dubna. Pokud to neodstraníte ani pak, tak to odstraní odborná firma a náklady na odstranění budu vymáhat právní cestou."

S dvoumetrovou zdí že souhlasíte, ale postaví si jí sám, a to celou na svém pozemku.

Souhlas se stavbou vám dal beztak jen proto, že by jeho nesouhlas stavební úřad zamítl jako neopodstatněný...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezinkalenka
Datum: 28.01.14 14:16

nepodepsala jsem mu nic. jsem rozvedená se 2-mi dětmi a peněz na zbyt není. vaše odpověď se mi líbí " asd". takhle to udělám. děkuji

Datum: 28.01.14 14:30
avatar

Nový občanský zákoník

Rozhrady

§ 1024

(1) Má se za to, že ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky jsou společné.

(2) Společnou zeď může každý užívat na své straně až do poloviny její tloušťky a zřídit v ní výklenky tam, kde na druhé straně nejsou. Nesmí však učinit nic, co zeď ohrozí nebo co sousedovi překáží v užívání jeho části.

§ 1025

Kde jsou rozhrady dvojité nebo kde je vlastnictví rozděleno, udržuje každý svým nákladem, co je jeho.

§ 1026

Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady.

§ 1027

Na návrh souseda a po zjištění stanoviska stavebního úřadu může soud uložit vlastníkovi pozemku povinnost pozemek oplotit, je-li to potřebné k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků.

§ 1028

Jsou-li hranice mezi pozemky neznatelné nebo pochybné, má každý soused právo požadovat, aby je soud určil podle poslední pokojné držby. Nelze-li ji zjistit, určí soud hranici podle slušného uvážení.

Tituly nejsou vše... ukažte mu znění § 1026.... a pro Vás může být klidně pan Novák, žádný Judrmudrpudr

Ohodnoceno: 0x
 
Od: barometr
Datum: 28.01.14 13:17

Podobný problém jsme měli i my, dali jsme sousedovi na výběr, buď odstranit, nebo bude trávu sekat on. Asi rok sekal, pak ty vzpěry odstranil. Asi záleží i jaký máte pozemek, my vcelku velký a na tu část se sousedem se moc nechodilo, takže problém bylo jen to sekání trávy :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.14 14:32
avatar

Pokud nemáte titul, tak jste pod jeho úroveň. Takoví lidé dokáží znepříjemnit sousedům život. Problém je, že jsou tak chytří, až jsou blbí. My tomu říkáme chytrej blbec. Většinou berou i důchody na hlavu. Nějaké prosby a slušné žádosti nepomůžou. Pouze řeč úřední a vše zdokladované. Popřípadě mu říci, nejdříve se poradím se svým právníkem. Nebo za ním již s právníkem rovnou přijít. Sežeňte si nějakého příbuzného, známého, nebo z blízkého okolí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.