Hystereze termostatu

Od: Datum: 27.01.14 10:44 odpovědí: 4 změna: 27.01.14 11:39

Dobrý den.

dejme tomu, že topím takto:

8-21 hodin teplota 22 st.

zbytek času útlum na 21 st.

Ovšem přijde mi, že termostat s hysterezi 0,5 st. dost často zapíná, hlavně v tom útlumovém čase.

Mám možnost nastavit hysterezi na 1 st (nebo 2 st.), ale jak by se to pak chovalo, když stejné rozmezí mám i na termostatu? Aby se netopilo od 20 do 23 st.

Poradíte vhodné nastavení? Přes den 8-21 hod. nám stačí 22 st.-max 22,5, pak udržujeme těch 21 st. (min 20 stupňů)

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.01.14 10:53

Pokud bude nastavená hystereze 1stC, potom nastavte útlumovou teplotu na 20stC.

Kotel zapne pokud teplota klesne na 19stC...a vypne při 21stC.

Když necháte teploty jak máte jen se změní hystereze na 1stC potom:

Kotel v útlumu zapne při 20stC...a vypne při 22stC

Kotel mimo útlum zapne při 21stC a vypne při 23stC.

Osobně bych to nechal být s hysterezi 0,5stC..větší už by mohla být (zejména přes den) nepříjemná.

doplněno 27.01.14 11:02:

Pardon..jak jsem chvátal, napsal jsem to špatně a uvedl Vás v omyl

Samozřejmě hystereze 0,5stC je pásmo od nastavené teploty "nahoru a dolu"..

Tím pádem jsem i teploty zapínání a vypínání napsal nesprávně.

Sypu si popel na hlavu.

Ohodnoceno: 2x

Od: julek
Datum: 27.01.14 11:15

Děkuji, právě jsem z toho nějaký zmatený.

Napíšu to jinak, chci aby:

topení: 8:00 - 21:00 bylo maximálně 22,5 st. (uvažuji hystertezi 21,5-22,5)

útlum 21:00 - 8:00 bylo minimálně 20,5 st. (uvažuji hysterezi 20,5-21,5)

nyní mám hysterezi 0,5 st. a štve mne, že jakýkoliv průvan sepne kotel, proto uvažuji dát 1 st. ale nevím jak nastavit časy, protože pod 20 se mi zdá málo a hlavně to pak ráno "dlouho" natápí na 22 st.

Díky

Datum: 27.01.14 11:25

Tak to je vše o pocitech a preferencích.

Mne osobně 19stC ráno nevadí..

0,5stC hystereze ale samozřejmě spíná často..stačí otevřené dveře.

U některých typů termostatů resp.regulátorů se ale dá nastavit maximální počet zapnutí kotle za hodinu.

To by Vám mohlo pomoci, ovšem asi jen tak, že vyměníte stávající termostat za takový, který to umí.

doplněno 27.01.14 12:05:

Pak by ještě mohlo být "řešení" dát termostat do nějaké izolované (mírně izolované) krabičky, právě proto, aby ho neovlivnil každý "závan od dveří"..

Ev. ho umístit na jiné vhodnější místo.

Ohodnoceno: 0x

Od: host
Datum: 27.01.14 11:39

julek: odpověděl jste si sám ".. štve mne, že jakýkoliv průvan sepne kotel..."

Pokud vám kotel často zapíná a pak zas vypíná, je to zřejmě i tím, že termostat snímá teplotu místa, kde se teplota prudce mění (například jak píšete někde v průvanu u dveří). Kdyby termostat snímal nějakou stálou teplotu v místnosti, tak by tak často kotel nezapínal. Například v některých kancelářích, s vchodem ven, kde se dveře netrhnou může teplota rázně kolíslat. Při zavřených dveřích dojde na nastavenou teplotu a jedním vrzem dveří termostat ofoukne a hned se kotel zapíná. To jen jako příklad.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.