Smlouva o užívání pozemku souseda

Od: Datum: 27.01.14 09:13 odpovědí: 11 změna: 06.10.16 14:19

Dobrý den,

mohl by mi někdo poradit, jak má vypadat smlouva o bezplatném užívání sousedova pozemku? Jde o to, že se pořebuji přez pozemek souseda dostávat na svoji zahradu, takže popř. smlouva o průjezdu.. Nevím, jak přesně to definovat. Hledal jsem, ale bohužel nic nenašel..

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cuca®
Datum: 27.01.14 09:22
avatar

řešila bych to věcným břemenem, ovšem jestli bude soused souhlasit s něčím podobným.http://www.pravnilinka.cz/bez…dna-zdarma/vecna-bremena.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 27.01.14 09:41

Zřízení věcného břemene by bylo nejjistější pro vás, ale málokterý soused by souhlasil. Pokuste se vyhledat vzor smlouvy na věcné břemeno a tuuo smlouvu si připasovat na svou potřebu. Třeba zde, ale pozor, j e tam citovaný starý OZ.

http://www.vzory.cz/vzory/nem…va-o-zrizeni-vecneho-bremene/

Ještě mě napadá, že byste sepsali smlouvu o pronájmu části pozemku. Třeba zde

http://www.vzory.cz/vzory/nem…ajem-pozemku-na-dobu-urcitou/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.14 10:21

Věcné břemeno by bylo nejlepší, to vím, ale to majitel nechce. Smlouva je sice možná k ničemu, ale lepší něco než nic..

Datum: 27.01.14 11:44
avatar

Sám si odpovídáte, že zápis do knihy soused nechce. Smlouva je v tomto případě jen cár papíru. Bohužel ( bohudík) žijeme ve společenství byrokratickém a vše je podepřeno právem. Právo s katastry - nemovitostmi, je dané. Co není v katastru neexistuje.

Pokud sousedovi nevadíte je to v pořádku. Pokud Vás tam nechce nikdy se na pozemek nedostanete. Je to Váš problém, že vlastníte pozemek bez přístupu. V podstatě máte možnost se tam dostávat vrtulníkem. Vím, že píšu extrém, ale zákon Váš problém nezajímé. nejlepší je se v klidu domluvit a být se sousedem zadobře. Nebo od něj uzký pás odkoupit ( což asi nebude chtít).

Jen mezi náma, Vy byste nekomu dovoloval smlouvou chodit na váš pozemek a ničit ho? Já tedy ne. A nemyslete si, v podstatě tím, že po něm chodíte nebo jedete to už v očích majitele může být jako poškozování

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.14 12:03
avatar

upozorňuji na Občanský zákoník

§ 1029

(1) Vlastník nemovité věci, na níž nelze řádně hospodařit či jinak ji řádně užívat proto, že není dostatečně spojena s veřejnou cestou, může žádat, aby mu soused za náhradu povolil nezbytnou cestu přes svůj pozemek.

(2) Nezbytnou cestu může soud povolit v rozsahu, který odpovídá potřebě vlastníka nemovité věci řádně ji užívat s náklady co nejmenšími, a to i jako služebnost. Zároveň musí být dbáno, aby soused byl zřízením nebo užíváním nezbytné cesty co nejméně obtěžován a jeho pozemek co nejméně zasažen. To musí být zvlášť zváženo, má-li se žadateli povolit zřízení nové cesty.

a další paragrafy!

Zákon takové problémy zajímají!

doplněno 27.01.14 20:12: Fido, reagoval jsem pouze na podle mne ne zcela pravdivé vyjádření:

Pokud sousedovi nevadíte je to v pořádku. Pokud Vás tam nechce nikdy se na pozemek nedostanete. Je to Váš problém, že vlastníte pozemek bez přístupu. V podstatě máte možnost se tam dostávat vrtulníkem. Vím, že píšu extrém, ale zákon Váš problém nezajímé.
Teda na Vás, ne na otázku tazatele. Tomu o pronájmu už radili jiní!
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.01.14 12:14

ano nějak tak to je.. Nicméně mohl by mi někdo poradit, jak to správně sepsat? Se sousedem jsem na tom dohodnutý a za užívání jeho pozemku jsem mu udělal určitou protislužbu..

Od: fido
Datum: 27.01.14 13:01

Hejkale, pokud není tazatel nějaké významná osoba, které půjde soud na ruku a soused si veme právníka, tak se tam nedostane.

Řešit co kdyby je zbytečné, pokud mu to soused povoli.

K mé odpovědi. TEN soused je jediný soused toho pozemku? Já bych na soudě (tedy kdybych chtěl být protivným sousedem) chtěl, ať si tazatel udělá přístup z jiné strany. Pochybuji, že by měl tezatel ze všech stran tedy 360 stupňu za souseda, pouze tohoto souseda. To by pak byl divný nákup pozemku ( ale stává se).

Neviděl jsi kauzy, kdy zákon nehne s protivným sousedem? Lide jsou hnusní když jsou hnusní. Takže buďme rádi za jen trochu protivného souseda :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.14 20:25
avatar
Na to opět myslí Občanský zákoník
§ 1033
Já raději píši fakta, než nějaké úvahy.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: raju
Datum: 06.10.16 14:15

Nepište hlouposti o vrtulníku.Každý ma právo na přístup na pozemek za účelem obhospodařování,údržbu...je mnoho možností toho dosáhnout!*frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.16 14:19
avatar

raju, zkuste mne donutit, abych pustil souseda na jeho pozemek přes můj pozemek. Jak toho chcete dosáhnout?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.14 20:05
avatar

Já jsem pronajal sousedovi pozemek, aby se mohl dostat ke své nemovitosti za 500Kč ročně.

Vy ho si pronajmněte za 0 Kč.

Smlouva o nájmu nebytového prostoru.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.