Kouř souseda poškozuje naší fasádu

Od: Datum: 23.01.14 14:43 odpovědí: 32 změna: 26.01.14 16:41

Dobrý den
Chci se zeptat, jestli je nějaká právní ochrana před zlými sousedy, kteří pálí hnědé uhlí a jejich dým "ošlehává" při vhodných větrných podmínkách naší novou fasádu? Ta bude časem špinavá právě jejich kouřem. Nemám důkaz ani tušení, jestli topí i odpadky.
Vycházím z toho,že přestože topí všichni uhlím, tak je dosti možné, že z chemického rozboru sazí na fasádě a v jejich komínu by vyšlo najevo jako důkaz, že to byli oni. Nějakou dobu taktéž natáčím na kameru či foták jak jejich kouř "ošlehává" naší fasádu.
Pokud by byla škoda větší než 5000kč, což by byla,neboť omítka je drahá, navíc i práce, tak by se tím mohla zabývat policie v trestněprávním řízení a pro zajištění důkazů by mohla vstoupit na pozemek sousedů.

Děkuji
Malý


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.01.14 14:54

Pokud má jejich komín revizi a jste od sebe alespoň 4m, tak není možné aby to mělo nějaký následek na Vaší fasádě.

Fasáda se Vám tak jako tak zapráší a jednou za rok jí klidně můžete vzít wapkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 15:13

Děkuji

Pravděpodobně revizi mají a jsme vzdálení nejméně ony 4m.

Nicméně vycházím z jiného případu sousedů, kdy měl jeden soused novou fasádu a z jedné strany, kde jeho soused topil tak že měl černý a žlutý dým(tedy to samé co ti moji sousedi), měl viditelně špinavou už cca po roce.

Je sice fakt, že se zaprášená fasáda dá vapkou očistit, ale takový prach není tak častý jako ten kouř(kouře je podstatně více). Odhaduji vzdálenost komínu od fasády na 8-9m. Možná i 12. Přesto lze vidět částečky prachu proti obloze či nějakému kontrastnímu pozadí i v těsné blízkosti fasády.

Za další bych chtěl podotknout, že přestože by se zaprášila tak jako tak, nemůže přeci nikdo poškozovat cizí věc. Je to jako bychněkoho zabil s tím, že přece by stejně umřel, tak se mi nic nemůže stát.

No a ani nemluvím o tom,že to očištění musím učinit sám.

Datum: 23.01.14 18:05

Takže soused si dovolil v zimě topit, tak je "zlý" (přitom sám píšete, že uhlím u vás topí všichni). Tak ho špehujete kamerou (" Nějakou dobu taktéž natáčím na kameru či foták jak jejich kouř "ošlehává" naší fasádu." ). Nezlobte se, ale kdyby jste tu napsal "Byl jsem souseda upozornit, že jeho kouř nám ničí fasádu, ale on mě poslal někam.", tak by se tu bylo o čem bavit, ale podle vašich slov to vypadá, že jen čekáte až bude škoda dost vysoká, abyste jej mohl žalovat o náhradu.. Takže vůbec není jisté, kdo z vás dvou je ten "zlý".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 19:18

Tak samozřejmě že jsem je upozornil. Prý mám volit Zemana, že bude levnější plyn... (před rokem mi sdělil jeden). Druhý argumentuje tím, že platí za EE přes 100 000kč a že tolik platit už nebude. Další mi řekli, že se ničeho nedopustili... Vzledem k našemu protáhlému pozemku máme 8sousedů. A jen 4 topí uhlím. 1 dřevem. Zbytek zřejmě plynem nebo EE.

Žalovat je ani tak nechci. Chci je spíše důkladně postrašit, že to může mít pro ně následky. Ale nevím to jistě jestli je to takhle postižitelné.

Datum: 23.01.14 18:27
avatar

smula , kdyz topi tak jde kour , prece nechcete aby umrznul.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 19:23

to je zákonitá skutečnost. Mě je jedno, jestli by umrzl. Jestli nemá peníze na normální topení, ať prodá ledvinu.

Ale teď vážně. Jestliže by to byli chudáci, ok... Ale jeden jezdí 4x za rok na dovo do zahraničí. Druzí mají 4ekonomicky aktivní členy. Třetí jezdí po horách lyžovat a není zrovna chudý. U jednoho bych mohl soudit že je pro něj drahé topit Plynem nebo EE. Může ovšem topit dřevem.

Námitky, že závidím že jezdí na Západ se rekreovat je zcestný. Sám se mezi chudé nepočítám... V podstatě mám co potřebuji, nebo co chci...

Od: pepan2
Datum: 23.01.14 17:50

Vás bych opravdu nechtěl mít za sousedy , Nechápu, že máte čas na takové blbosti !

Copak soused může za to jakým směrem fouká vítr ! Žaloval bych Vás ,že mně zase berete moc kyslíku proto mi kotel nehoří a proto kouří.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 19:30

sousedi mohou za to, že topí, čim topí. Je to asi stejný argument, jako kdyby soused střílel na zahradě z legálně držené pistole mým směrem. Popř. by svým autem odřel mé.

Prostě to, že je nějaká věc legální, neznamená, že jí může někdo obtěžovat,nebo ohrožovat, nebo škodit druhým.

Žalobu, že ti beru kyslík asi nevyhraješ. Stěží to dokážeš. Protože by byla důkazní povinnost na tvoji straně

Od: naoko
Datum: 23.01.14 18:37

Tak to jsem přesně očekávala po odvysílání zprávy v TV, že mají lidé natáčet a fotit sousedovic komíny a posílat a posílat . Přesně něco pro Čechy. I Němci věděli že jsme v tomhle směru velmi spolehliví.

Vy vlastně chcete nějakým způsobem přijít k nové fasádě. Tak už špekulujete. Mě komín než se zahřeje taky kouří. A topím výhradně uhlím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 19:33

no já mám novou fasádu...

dotyčné jsem upozorňoval již v minulé i letošní zimě. bezvýsledně(viz.výše). Fasádu máme od října...

Udávání... no, to že nechci mít poškozenou věc, a že si obstarávám důkazy, které by po mne soudce jistě chtěl, přeci není udáváni. Jestliže není možné se dohodnout..., proto přeci si ty soudce platíme, aby rozsekl spor o to, jestli pálič může ničit fasádu souseda, nebo nemůže...

Datum: 23.01.14 20:27

Souhlas,viz rádoby aktivní studenti gymnázia Opava.

doplněno 23.01.14 20:30:

re pro:naoko

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.14 18:42
avatar

Pane Malý, nic ve zlém, máte pocit, že Vám poškuzuje fasádu, nebo máte argument, že jí již poškodil?

I kdyby poškodil vzhled, tak určitě nebude třeba novou omítku, ale jen přetřít fasádní barvou. Jak daleko je jeho komín od Vaší zdi? Máte nějaké foto?

doplněno 23.01.14 19:50:

Pane Malý, jediný relevantní dokumen, který Vám může pomoci je soudní znalec z oboru. Pokud ten Vám vyhotoví takové svědectví, kde jasně prokáže, že soused svým počínáním ničí Váš majetek. pak určitě uspějete u soudu. Ale musíte mít dokument o tom, že poškozuje Vaší nemovitost. Zatím nemáte nic, jen pocit.

doplněno 23.01.14 20:16:

to je soused přes ulici?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 19:42

foto samozřejmě mám.

Fasádní barvu by jistě mohl leckdo namítnout, ovšem kdo ji koupí? A natře? Sousedi, kteří mě poslali do "d.upy"?

Vzhledem k tomu, že je fasáda teprve 3měsíce nová, tak ještě vyloženě viditelně poškozená není. Ovšem čekat až se tak stane není příliš moudré. Dotyčné potřebuju odradit od takového počínání již v zárodku poškozování. Proto se ptám, jestli je možné se takto bránit a jestli je znám podobný případ?

Vzdálenost komínů je možná 12m(dookola) a jeden případ i 30. Ovšem jak se to z těch komínů valí, je viditelný prach, linoucí se až na fasádu.

Třeba u hluku se povasuzuje i ohrožení hlukem, aniž by k poškození samotného zdraví došlo. Stačí jen, aby byla překročena hyg.norma a soud může hříšníkovi zakázat počínání na základě toho, že by k poškození mohlo dojít.

Od: praivo2
Datum: 23.01.14 19:53

Tak sem to foto dej, ať víme na čem jsme. U nás v ulici je občas v zimě kouře tolik, že je to jako hustá mlha, ale přesto nevím o tom, že by se kvůli tomu někdo soudil.

Prostě přejdi na uhlí taky a bude to...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 20:02

no ja mam tepelné čerpadlo, takže se jistě nebudu obtěžovat uhlím...

Od: maly
Datum: 23.01.14 20:15

u toho horního obrázku stojím ve dveřích a stěna je prakticky hned jak končí obrázek.

Druhý obr.je z boku a je to otisk z videa. Není to tak z toho patrné jako z videa. To video je dlouho ve vysokém rozlišení(HD). Nemám tak rychlé připojení, abych to někde "hodinu"odesílal. Ten světlý flek před borovicí je chumáč prachu, který dolétá na fasádu...

Od: naoko
Datum: 23.01.14 20:31

Na tom prvním snímku je jasné, že právě zatopil, nemá to ještě tah. Kouř se líně válí nad střechou. Z barvy kouře je jasné, že topí hnědým uhlím. Tohle nejsou žádné petky. Ujišťuji vás, že když je nízký tlak, tak mě můj vlastní kouř taky někdy zahulí celou zahradu. Na tom druhém fotu už stoupá nahoru a ztratil nahnědlou barvu. Třetí snímek mít pochopitelně nemůžete, protože další fáze je ta, že za dobrých atm.podmínek kouř z uhlí není téměř vidět.

Jestli budete pokračovat ve své protisousedské kampani, tak věřte, že až vám bude třeba hořet střecha, tak váš soused to jako na potvoru neuvidí, bude zrovna přikládat u kotle a hlídat aby vám moc nečudil ..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 20:46

je to tady pořád dokola. a většinou odpovědi od těch, co tak sami činí. Pochopitelně na svou i jejich obhajobu.

je jedno jestli právě zatápí. Zatopí a zapříčíní pošpinění cizí věci. A není to jednou za den na 15min. Dotyční topí stylem, že zatopí, a pak už nepřiloží. Vyhasne to a za hodinu, někdy za pár hodin roztápí studené znova. Takže třaba 3x denně od každého. Netvrdím, že vždy fouká naším směrem. A netvrdím, že netopí uhlím. Plasty poznám a odpadky taky. To je fakt, že od nich nejde. Nestěžuju si na kouř, vadí mi následně špinavá fasáda.

V obci si jeden natřel fasádu a jeho soused z jedné strany topil tak, že chudák co měl natřeno měl z té kouřilové strany fasádu načernalou a z ostatních to bylo ještě ok. Po roce či dvou. Asi to zajdu zítra vyfotit at vidíš, jak to může dopadnout.

Od: maly
Datum: 23.01.14 21:02

ano, to je soused přes ulici. Vzledem k podélnosti našeho pozemku máme 8sousedů. 6 jich je přes ulici(ulice jsou kolem 3 stran našeho pozemku. Z těch 6ti 4 topí uhlím a jeden dřevem. Ten je dále a jeho kouř na fasádu nedojde ve viditelné koncentraci. 1 ze 4 je taky dále, ale jeho dým na náš dům sem tam dolehne.

Jinač děkuji za toho soudního znalce. Samozřejmě že zatím nemám krom videa a svědectví nic.

Datum: 23.01.14 20:07
avatar

Pane Malý,

vřele vám doporučuji, abyste prach na fasádě přehlédl a snažil se udržovat co nejlepší sousedské vztahy. Rozumím vám, chcete mít domek co nejpěknější, ale ono je určitě lepší občas něco přehlédnout, přeslechnout a se sousedy vycházet. Možná dnes žijete jen pro rodinu, ale až se vám děti rozběhnou do světa, budou to právě sousedé, které budete vídat mnohem častěji než vlastní rodinu. A nikdo nikdy neví, co ho v životě potká. A dobrý soused pomůže rád a bez vyzvání. Pokud si sousedy znepřátelíte, jistě si i oni najdou něco, čím budou ztrpčovat život na oplátku zase vám. Nejen v topné sezóně kouřem z komína.

Postavili jste si domek a chcete v něm dlouho bydlet. Bydlení není jen krása fasády. To je soužití s okolím. A pěkné soužití je nad pěknou fasádu. Jsem už stará a vím, proč to takhle sděluji.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 23.01.14 20:15

Pokud máte pocit, že sousedovi moc kouří komín, obraťte se na obec. Než jste nastěhoval, tak jste nevěděl, že se musí topit a u toho vzniká kouř. Měl jste volit bydlení na samotě. Čím topíte vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 20:31

popravdě, rozhodli jsme se pro stavbu na tomto místě v létě...

To že se musí topit neznamená, že mě tím někdo může poškodit věc. A to i přesto, že si tam topil pár let před tím, než jsem si postavil vedle. Nehledě na rakovinu, kterou tyto nespálené částice zapříčiňují.

Od: maly
Datum: 23.01.14 20:28

no, to je pěkná odpověď. připomíná mi takové ty obhajoby hnědočechů od těch, kteří je nikdy neviděli a nebydleli vedle nich...

Datum: 23.01.14 20:28
avatar

Pane Malý, koukám na ty fotky a vůbec nechápu, co vám vadí. Vždyť ten kouř vůbec nestojí za řeč, stačí se rozptýlit než k vašemu domu dorazí ! Velice chválím radu @bimbam, není nad dobré sousedské vztahy. Zkuste na nich zapracovat a na ty čoudíky se vybodněte !

Ohodnoceno: 1x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 20:38

není to z těch obrázků tolik patrné. Video je vypovídající více.

Jako, neřekl bych slovo, kdyby byli nuceni takto topit za krizové situace. Výpadek proudu, válka, povodeň, kruté mrazy. Ale vzhledem k tomu, že si za ušetřené peníze užívají života, nemuseli by obtěžovat druhé a trochu se uskromnit. Zatepleno nemá ani jeden. Sekat dřevo se jim nechce.

Člověk nemůže být tolik přehlížející. Někdo poškozuje druhým zdraví,nebo fasádu. Někdo zase vylívá močůvku k plotu souseda. Někdo hraje do rána na kytaru pod oknama... Někdo pouští nahlas hudbu tak, že to překračuje hlukové limity.

Kde je ta hranice, co si člověk může nechat líbit a co už je moc?

Znovu opakuju, nejsou to bytosti, které by neměli peníze. Možná jen jeden z nich.

Datum: 23.01.14 20:47
avatar

Fakt naposledy?.

Pane Malý, jaká by měla být odpověď, aby Vás potěšila?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 21:08

co naposledy?

odpověď o soudním znalci... beru jako takovou, která má "kule". ostatní odpovědi jsou obhajoba kouřilů daný stav... nebo někoho kdo neví o čem píšu.

Datum: 23.01.14 21:16
avatar

dobrá, jediná rada je obrátit se na obecní úřad popřípadě na ministerstvo zivotniho prostredi (krajsky urad), dát podmět k prošetření jestli soused netopí něčím nezákoným.

Jestli topí uhlím, nenaděláte nic. Jedině že se na zimu přestěhujete někde na sídliště, kde se netopí z komínu.

Znáte to, co oci nevidi...

Ohodnoceno: 2x
 

 

Datum: 23.01.14 22:11
avatar
Abyste si nestěžoval i na místní rádce, trocha vody na Váš mlýn...
http://business.center.cz/bus…ik/cast3h2d3.aspx#cast3h2d3o1
Omezení vlastnického práva
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
Jsou tam i další, ale to už si určitě najdete sám...
doplněno 26.01.14 16:25: Jen Vás chci upozornit na tu formulaci:
v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku...
Na Vás bude dodat důkaz, že je to nepřiměřené místním poměrům... Teda že je kouře nepřiměřeně mnoho, třeba při zatápění obsluha nedodržuje návod na použití kotle, používá nevhodné palivo, mokré, má krátký komin... Budete platit znalce, který posoudí účinky kouře, popílku, dehtu, kyselých zplodin mokrého kouře na Vaší fasádu.
Topení tuhým palivem a kouř valící se z komínů a válící se při nižším tlaku nad střechami je běžným jevem, přiměřeným takové oblasti. Nepřiměřené místním poměrům by bylo produkování kouře třeba mezi obytnými domy, vytápěnými z teplárny. Nepřiměřený by mohl být komin nějaké spalovny nebo obalovačky kamenné drvy asfaltem.
Dále budete muset dokázat, že Vám podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.
Budete muset dokázat, že: Vlastník se zdrží všeho, CO PŮSOBÍ, že odpad, voda, kouř, prach...
Uvědomme si, že vlastník sice produkuje kouř, ale na Vaší fasádu ten kouř tlačí vítr. Jiné by bylo, kdyby ten kouř na fasádu soused hnal třeba ventilátorem, nebo přímo trubkou. Teda soused přímo PŮSOBIL, že kouř a prach znečišťují atd. atd.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: maly
Datum: 23.01.14 23:35

uctivě děkuji

toto by mohlo dotyčné trochu postrašit a snad začnou podnikat kroky k omezení a snad i k přestání špiněním fasády.

Od: cuca®
Datum: 26.01.14 16:41
avatar

Vazeny pane Maly, ano vas soused budto neumi topit, nebo nema spravny tah, s tim ovsem vy nic nenadelate, no a ze topi uhlim? v kazde vesnici bezna vec, kdyz nemam plat na vytapeni elektrikou.Pracovala jsem v uhelnych skladech a neni uhli jako uhli.mostecke ma mnohem vice siry nez Ledvice, ale hlavne! Pri topeni uhlim se musi frcet naplno, zadne uzavirani kotle, jinak to coudi a zadehtuje to cely kotel...no ty sousedske vztahy, chapu vas, ale na jare se zase pali listi...takze se s tim srovnejte, nebo se z toho zblaznite.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hubas*
Datum: 23.01.14 21:17

Taky bych si za ušetřené peníze raději užíval života... Za chvíli si budete stěžovat, že sousedovic felicie splňuje jen euro1 a že Vás ty škodliviny obtěžují. Ach jo...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.