Výkon plynových KK pro dnešní RD - možnosti?

Od: Datum: 23.01.14 11:19 odpovědí: 16 změna: 23.01.14 20:40

Dobrý den,

mám následující dotaz. V dnešní době jsou prakticky všechny RD s TZ kolem 7kw. Když se dívám na nabídku plynových kotlů, tak jediný Genimox 0,9-10kw splňuje podmínky pro prakticky stálé topení bez většího cyklování, ale za nehorázné peníze. Jiní výrobci začínají na cca 3-4kW což znamená že kotle poměrně často cyklují. Dotaz tedy zní - jak cyklování zvyšuje spotřebu? Je lepší kotel nechat cyklovat, neustále zkoušet teplotu vody nebo pomocí ho odstavit a nechat zase topit až v místnosti poklesne teplota - což podle mě vede ke značnému pocitovému nekomfortu - u velkých místností toto chladnutí může trvat poměrně dlouho, ale chlad od okna či změna cyrkulace může být pocitově znát podstatně dříve. Jak to řešíte?

Díky za názory

Brambor

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 23.01.14 15:03

Co uvadice jsou vypoctove ztraty, ktere nemusi za topnou sezonu vubec nastat. Cyklovani nema na spotrebu zas tak velky vliv. Ale da se poresit treba vlozenim akumulacni nadoby, ktera muze mit i funkci ohrevu TUV.

Ohodnoceno: 0x

Od: brambor*
Datum: 23.01.14 15:44

Ta akumulační nádrž - je to standart? Zajímalo by mě více - velikost nádrže, jak pak funguje regulace atd.. dá se najít více informací? Přesto si myslím, že většina domácností jete tak, že cykluje.

Brambor

Od: paw®
Datum: 23.01.14 16:22

poslal bych vam po vnitrni poste zpravu s detaily, ale nejste registrovany.

Spousta domacnosti s temito ztratami topi proste elektrikou, kde cyklovani uz vubec nevadi nebo tepelny, cerpadlem. Neuvedl jste typ topenu. Ale predpokladam, ze bud niykoteplotni radiatory nebo podlahovka.

Datum: 23.01.14 19:10

JJ, nízkoteplotní radiátory, pošlete na sebe nějaký kontakt na mail, ozvu se vám.

Brambor

Datum: 23.01.14 16:12

jj, tak se projevuje negativní vliv moderních trendů, dělat trubky a topná tělesa s co možná nejmenší tepelnou kapacitou, kdy celá soustava se mnohem rychleji zahřeje, ale taky mnohem rychleji vychladne. Jestli chcete tento problém omezit, potom potřebujete hutnější a hmotnější trubky a otopná tělesa nebo akumulační nádrž. Obojí řešení vám citelně vleze do peněz. Takže radím, kupte normální kotel přiměřené velikosti a výkonu, nastavte teplotu na termostatu a nechte kotel cyklovat.

Datum: 23.01.14 16:46

Na každám plynovým kotli se dá poladit výkonová křivka na diagramu. Aby kotel šel pomaleji-topil déle-s menším výkonem a tak se ubralo na počtu cyklů. V návodu by to mělo být k nalezení.

Datum: 23.01.14 16:54

To jste napsal ovšem velmi nepřesně.

Nastavit topná křivka jistě jde..nicméně strejně ji nenastavíte pod minimální výkon kotle a ten při dosažení nejmenšího výkonu (a přesto vzrůstající teplotě topné vody nad hodnotu která je potřeba) musí vypnout.

A přes toto všechno je hodně lidí "schopno" si dát do domu kotel s výkonem 24-32kW..

Pro většinu dnešních zateplených nebo nově postavených domů (běžné velikosti cca 5+1) stačí po drtivou většinu topného období výkon kotle kolem 5kW.

Datum: 23.01.14 17:43

Jasně Martine. Vybrat vhodný kotel podle výkonu, je ta hlavní a zásadní věc. To případné poladění se musí udělat podle místní situace a možností toho systému.

Datum: 23.01.14 19:03

No tak bych opravdu chtěl vidět plynový kotel s max 5kW.

Datum: 23.01.14 19:38
Geminox umí modelovat od 1kW...takže potom není podstatné, že max.výkon má 9kW.Ničemu to nevadí, ba naopak.
doplněno 23.01.14 19:39: Modulovat...samozřejmě..

Datum: 23.01.14 19:52

Ano Geminox ano, ale peníze co za to chtějí, to je teda palba a myslím že ne každý na to má, proto jsem se ptal jak to řeší jiní. Jak tak koukám, tak asi neřeší a cyklují.

Datum: 23.01.14 19:59
V případě domu, který má takto nízké tepelné ztráty je ekonomicky výhodnější el.topení.A tam samozřejmě není problém kotel s nízkým výkonem, nebo použití přímotopů.

Datum: 23.01.14 20:03

Doporučíte nějaký el.kotel? Max. 7kW, ale nevím jak bych řešil ohřev TUV, když používám solární ohřev, takže nemohu nahřát přes noc, abych ráno neměl zásobník nahřátý.

Datum: 23.01.14 20:14
Pokud budu mít zítra chvilku, napíšu Vám raději do mailu.
Dejte mi Vaší adresu na "martincakl@seznam.cz".
Dnes už nepracuji..teď jsem přišel z kanceláře domu.

Datum: 23.01.14 20:26

mail : karel.krajak@email.cz

docela by mne zajímal vhodný elektrokotel + jak se reší TUV do zásobníku se solárem a jestli se dá teoreticky spočítat rozdíl v nákladech u baráku s TZ : 6,8kW

Díky

Brambor

Datum: 23.01.14 20:40

Jsem blbej, ohřev TUV není problém, protože u elektrokotle budu mít levný tarif po celý den. Ale to ostatní zůstává.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.