Zpevnění příčky ytong

Od: Datum: 21.01.14 09:54 odpovědí: 14 změna: 22.01.14 19:56

Mám následující dotaz:

Stavíme srub a v přízemí něco málo příček z ytongu. Ale mám zásadní problém s jejich pevností vzhledem k tomu, že není mořné dozdít až do stropu - stavba si bude ještě takové dva roky sedat. U příček, které jsou provázané k sobě (kolmé jedna na druhou) to není problém. Ty jsou pevné dost. Ale jedna příčka (navíc naní budou panty pro dveře) je široká cca 55cm, navazuje na srubovinu (k té také nelze uchytit kvůli sedání) A je tím pádem jen založená na maltě, vysoká 250cm. Nemám rozhodně odvahu se o příčku opřít. Když do ní bouchnu, nikterak velkou silou, tak se obstojně rozvibruje. Všude jsem se dočetl, že příčky z porobetonu drží díky tomu, že jsou vlastně rozepřené mezi podlahu a strop...a to já jen tak udělat nemůžu. Napadlo mě udělat nějaký rektifikační šroub, který bych postupně povoloval a který by rozpínal cca 15cm mezeru mezi příčkou a dřeveným podbitím stropu. Neměl by někdo nějaký tip na lepší řešení. Strop padně ještě o cca 10-15cm.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.14 10:59

Dejte foto prostoru nad příškou a pod dřeveným podbitím stropu.

Vždy se najde řešení..

doplněno 21.01.14 13:09:

poslední řádek Ytongu... kde bude výška stropu? jaká bude tepelná izolace nad příčkovkou? foto, či nákres..

.

doplněno 21.01.14 13:47:

Tak jinak,... tedy cca 255-260cm od podlahy... poslední řádek z Ytongu, jeho horní úroveň je maximální výška stěny. Od této úrovně, bude umístění stropu kde? Bude procházet nad příčkou, nebo bude ukotven do příčky? Kolik cm příčkovky bude nad stropem?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.01.14 13:34

Výška stropu bude ve finále cca 280cm od nuly (základová deska) tedy cca 255-260cm od podlahy. Nákres dodám večer, foto snad zítra.

Datum: 21.01.14 11:18
Podle mne takova pricka nikdy nebude stabilni.
Svaril bych z jeklu ram potrebne velikosti a oblozil sdk deskou. Ukotveni ke stropu muze pak byt treba tou zavitovou tyci.

Od: hudzi*
Datum: 21.01.14 12:11

Možná řeknu blbost, ale normálně se příčky nahoře mezi zdí a stropem foukají pěnou. Co Vám brání to tak udělat u Vás?

Datum: 21.01.14 12:26

Ahoj. A jak hodně, nebo málo bude ta pěna ustupovat těm sedajícím konstrukcím? Možná, že by šlo do toho stropu navrtat- našroubovat 2x kulatinu zároveň s lícem zdi a ta by se o ně opírala a nemohla by se někam vyklánět. Po sednutí by se vyšroubovaly a otvory by se mohly potom nějak zakrýt. Lištou, omítkou.

Datum: 21.01.14 13:09

To se obávám, že bude málo stabilní. Záklop stropu tvoří nesámovaná prkna 25mm a tam se obávám, že ta tyč bude mít vůli danou krutem dřeva.

doplněno 22.01.14 00:34:

Doplňuji nějaké malůvky. Je z nich zřejmé jak to tam vypadá a jak si to uchycení přdstavuji...

doplněno 22.01.14 00:36:

Povolováním těch horních matek, bych nechával seadt záklop stropu...vizuální stránku netřeba řešit, o tu bude postaráno...

Datum: 22.01.14 08:00

Heká malůvka, jste šikovný, kéž bych toto uměl.

Nicméně mne chybí důležitá informace, kde bude čistý strop. Na posledním obrázku je krásný řez příčkovkou. Sdělte, prosím, kde u poslední tvárnice bude strop. Od horní části -5cm, -10 cm atd.. nebo čárou udělejte strop, kolik bude tepelné izolace. (aby se eliminoval tepelný most.)

Nedomnívám se, že bude tak velký pohyb mezi příčkovkou a záklopem..

doplněno 22.01.14 18:29:

jsem z toho jelen. Myslel jsem že problém chámu, na stvbách jsem ho monokrát řešil, ke spokojenosti stavitelů. U vás jsem se domníval, že jako i jinde, se použije UW profil, nevlékne se na ytong, přišroubuje do ytongu vruty, a zajistí proti vazníkům. U Vás jsem po dnešku na pochybách jak je to řešené. Páč vůbec netuším, proč nemáte zeď až ke stropu, déle co má sednou "sednutí bude určitě minimálně 10cm"

Datum: 22.01.14 18:05

Přikládám doplněné řezy, ze kterých by mělo být patrné jak to myslím. To sednutí bude určitě minimálně 10cm. Nahoře zůstane nějaká mezera (rezerva) A následně bude vršek obložený. Podobně kolem stropních kuláčů. Tepelná izolace nebude, jen kročejová (nad záklopem: folie, kročejová izolace, trámky, mezi nima zvukobá izolace, na tom dubové podlahové fošny. Nad tím bude ještě plnohodnotně obývané podkroví, takže není co tepelně izolovat.

Datum: 22.01.14 19:39

Já to možná na začátku málo osvětlil. Obvodové "zdi"+jedna hlvní příčka v domě jsou ze sruboviny. Celkem výška asi 3m. A tyhle klády si budou pod zatížením krovem a krytinou sedat. Poměrně o dost. Takže vše co je na srubovině:

Stropní kuláče, na nich záklop, krov...to všechno bude do dvou let o cca 10cm níž než je teď. Kdežto ta ytongová příčka se nezmenší. Líp to už asi nevím jak vysvětlit

Vypůjčeno z webu jednoho stavitele srubů, pana Urbana:

V přízemí se staví z cihel, lehkých zdících prvků např. Ytong a kamene. V podkroví převážně z lehkých materiálů _ dřevovláknité desky a sádrokarton, které lze použít i v přízemí.

V přízemí je nutné dbát na dilataci mezi stropem a příčkou, protože srub sedá cca o 15 - 20 cm.

doplněno 22.01.14 19:40:

To co je vidět na té fotce je právě zakrytí té mezery mezi příčkou a stropem

Datum: 21.01.14 13:06

Pěna není řešení. Nyní musím nad příčkou nechat 15cm. Dřevo seschne celkem o 6%. Nyní má tak dvě za sebou. Na 3m výšky tedy ještě o 12cm teoreticky. prakticky to bude tak 10. ale raději tam nechám o pár cm víc než pak u stropu řezat ytong až zjistim, že si to sedlo o 5mm víc než jsem čekal. Takže pěna nepřipadá v úvahu.

Vařit to z jeklu bych viděl jako krajní řešení.

Upozorňuji, že až si dům sedne, tak bude možné to ukotvit ke stejně pořádně. Takže by připadalo u úvahu i nějaké provizorní řešení. Myslím, že by se to mohlo zpevnit i potom, co na tu příčku přijde překlad nade dveřmi, ten to zatíží poměrně dost.

Fotku dodám, někdy v týdnu, na stavbu pojedu nejdříve zítra. Představoval jsem si to tak, že na horní hranu poslední tvárnice posadím pásovinu (zadlabu o její tloušťku) cca 80x2, do pásoviny tři díry 20mm, které rozdělí příčku cca na pětiny. a totéž do ytongu do hloubky 80-100mm. Do děr závitovku M20, na to matky. na druhé straně pod stropem, také stejná pásovina, stejné díry, skrz záklop stropu a rozepřené maticemi, které budou pod tou horní pásovinou. K tomu bych příčku zkusil připevnit další pásovinou do drážek ve srubovině podél. Do ytongu na pevno, do sruboviny "kluzně". Pak se to celé přetáhne perlinkou, a omítne. To s tím přichycením do drážek ve srubovině jsem už musel aplikovat do jedné příčky, protože jsem na ní věšel rozvodnici a pomohlo to poměrně dost. A to mám přichycené spíš jenom tak provizorně tenkými pásky, které se používají k uchycení ytongových příček k nosmému zdivu. Tloušťka řádově desetiny mm.

Datum: 21.01.14 16:00

Zdravím . |Mně zaujal ten materiál Ytong. Když je to dřevěný srub neměl by se používat nějaký vysoce akumulační materiál?

Datum: 21.01.14 16:13

Těch příček je tam maličko. Celkem asi 9m délkových a v části, kde by ta akumulace k ničemu moc nebyla. Je to v části kde je chodba, technická místnost, koupelna a pracovna. Takže jedině kvůli té pracovně. V obýváku budou nějaké cihlové prvky...

Od: rv
Datum: 21.01.14 18:51

Zvážil bych vyplnění mezery polystyrénem + dopěnění, aby to drželo. Při sedání dřevostavby se bude polystyren deformovat, ale nějak držet to bude, zvlášť, když se to občas zkontroluje. Příčku bych si spočítal na vzpěr a dle toho bych zvolil vhodný typ polystyrénu (zvolím-li moc pevný polystyrén, hrozí při sesedání vybočení příčky, zvolím-li moc měkký, bude zakotvení slabé). Polystyrén bych zvolil proto, že od určitého stlačení u něj dochází k trvalé deformaci a síla moc neroste. A pokud to spadne, tak já nic, já muzikant.

Od: hop®
Datum: 22.01.14 19:56

Mám dojem, že řešíte vyřešené, stejný problém je v dřevostavbách i s dřevěným příčkami, ani ty se nesednou stejně, jako onbodové "zdivo". Příčky jsou nahoře volné, jen z obou stran fixovány proti výkyvu prknem, pevně přidělaným ke stropu. Když stavba sedá, příčky se postupně do těchto prken zasouvají.
Vzpírání příček proti stropu ja zbytečné, nahoru příčka neuhne...

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.