Jak na dřevokazné houby?

Od: Datum: 20.01.14 15:07 odpovědí: 10 změna: 24.01.14 21:17

Zdravím,

poraďte prosím vyzkoušenou chemickou metodu odstraňující vlákna dřevokazných hub, bílá mycélia?

Jedná se o latě pod taškami u starého domu.

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: zabu
Datum: 20.01.14 18:37

Jediný chemický prostředek který na dřevomorku opravdu funguje, je namočit nebo opravdu důkladně vystříkat přípravky s obsahen kyseliny borité. Na českém trhu snad jedině Bochemit QB. Prodává se v litrovém balení, nebo v tří(?pěti?) litrovém balení. Není to ale ani 100%ni ani levné. Výrobcem doporučené ředění 1:5 mě moc nefungovalo. Nakonec jsem skončil u ředění 1:2. Je fakt, že jsem s ní bojoval ve sklepě, nikoliv ve střeše. Co ale musíte, je velice důkladně vysušit střechu. Sucho je to jediné, co houba opravdu nesnáší. Ta mycelia, jsou v podstatě vlákna, kterými si hledá další vodu. A dokáže je prý mít až tři metry dlouhá, takže po chemickém zničení, se doporučuje její mechanické odstranění(okartáčování).

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.01.14 08:52

Děkuju za tip, nějak takto jsem si to představoval. V létě, po dostatečném

vyschnutí zabojuji.

Hezký den

Datum: 22.01.14 10:09

Nečekejte na léto. Bojujte co nejdříve, at houba nemá čas se rozlézt ještě dál. Postříkejte rozprašovačem alespoň viditelná mycelia. Nebo se Vám rozroste, a jakmile vyrostou a uzrajou plodnice, začnou vystřelovat miliony drobounkých, lehounkých hnědých zrníček, a z každého může vyrůst další houba. Zatím to nehrozí, ale pokud má vlhko, stačí aby se oteplilo a bude. To se nedá uhlídat, ta plodnice, když má podmínky, dokáže vyrůst během jednoho týdne.

Datum: 23.01.14 09:10

Dobře, děkuju.

Vysvětlivky: je to stará chalupa, vlastním ji 1/2 roku, krov

je v pořádku, některé latě jsou " chycené ".

Hezký den

Datum: 23.01.14 09:14

teď v tomhle okamžiku je potřeba zahubit to co vidíte. Ale preventivní nástřik celého krovu a latí Vás stejně nemine.

Datum: 23.01.14 16:48

Použil jste Bochemit QB Hobby anebo Profi?

Tuším, že rozdíl je pouze v koncentraci. Profi se ředí cca 1:9,

Hobby cca 1:2. Nikde jsem nenašel zda lze aplikovat i při nízkých

( mrazivých = současných ) teplotách.

Děkuji

Datum: 23.01.14 19:42

Ze začátku Hobby a potom Profi, ale to jen, že jsem koupil co bylo k mání. Nechtěl jsem čekat, až objednají zase Hobby.
Abych se přiznal, nevím jestli lze aplikovat za mrazu, jestli to vůbec má cenu. Houba v těchhle teplotách určtě neroste, a tak bych asi počkal až bude nad nulou. Na houbu, a alespoň půl metru až metr okolo.

Datum: 24.01.14 17:55

Myslel jsem si taky, že teď asi " spinká ". Potřebuje vlhko, tmu ( šero ) a určitě

plusové teploty. Poladím celou půdu. Jednak jako zásah, jednak jako prevenci.

Rád bych Vaše odpovědi ohodnotil jako skvělé, leč nevím jak se to dělá.

Takže aslespoň takto: Děkuji za Vaši perfektní práci.

Datum: 24.01.14 18:52

Děkuju. To jsou jen zkušenosti z dvouletého boje s ni ve sklepě. Ať se daří. Dejte koncem léta vědět, jak jste dopadl.

Datum: 24.01.14 21:17

Mám za sebou vlastnoruční likvidaci dřevomorky ( Serpula Lacrimans ) na chalupě a tak snadné to zas není. Především je nutno všechno napadené dřevo odstranit a zlikvidovat, protože je v něm nejen mycelium ale hlavně ztrácí na pevnosti. Poškozené mohou být nejen latě, ale i trámy pod nimi - houba je rozkládá na kostičky. Teprve nepoškozené dřevo má smysl chemicky ošetřit a to včetně zdiva, kde se napadené dřevo dotýkalo. V mrazech se dřevomorka skutečně nerozšiřuje, ale ve vhodných podmínkách je schopna vytvářet provazce ( rhizomorfy ), kterými se dostává i na vzdálenost několika metrů ve zdivu, v omítce, na povrchu, aby našla vhodnou "potravu". Patronka

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.