Zapojení vícenásobné zásuvky (rámečku)

Od: Datum: 17.01.14 09:13 odpovědí: 17 změna: 20.01.14 09:51

Dobrý den

mám 2 dotazy:

1. mohu zapojit 5 zásuvek v rámečku (pod TV) a 5 zásuvek v rámečku (u PC) + další 2 zásuvky pod oknem na jeden okruh? (myslím si ze pokud nepřesáhnu 3,2kW tak bych mohl)

2. zapojení té pětizásuvky v rámečku je potřeba od pojistek přes svorku a pak smyčkováním od jedné k druhé (dále pak od svorky pokračovat k dalším zásuvkám), nebo mohu rovnou smyčkováním a od poslení zásuvky (z té pětizásuvky) pokračovat k dalším zásuvkám.

Děkuji za reakce.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.01.14 09:20

ad 1/ norma říká, že na jeden okruh má být připojeno nejvíce 10 zásuvek, s tím, že každá ze zásuvek, byť ve společném rámečku se počítá jako jedna samostatná zásuvka, čili správně by jste toto už měl rozhodit na dva okruhy. 12 zásuvek v obvodu je snesitelných, ale jak píšu, být by to nemělo. Raději udělejte obvody dva, vyhnete se pak komplikacím v budoucnu.

ad 2/ zásuvky je odeální smyčkovat, tedy od jističe k první nejbližší zásuvce a pak smyčkovat další a další. Pokud dobře rozumím otázce, tak obě varianty jsou možné, ale 2. varianta bude asi lepší (záleží na konkrotní dispozici zásuvek, kterou neznám)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.01.14 09:26

právě když mám obývací pokoj kde mám TV i PC a pak dětský pokoj kde je taky TV a PC tak to už mám 4 okruhy jen na 2 pokoje :( nepočítám zbytek bytu

Od: 111®
Datum: 17.01.14 09:30

jestli je to rekonstrukce , tak to je tak správně..

doplněno 17.01.14 10:33:

tak syn dělá rekonstrukci a těch kabelů tam má na2+1 asi 15..rekonstrukci musí také někdo zrevidovat! a oštěmplovat..

Datum: 17.01.14 09:35

ano je to rekonstrukce, ale ta norma mi prijde zbytečně přehnaná když si vezmu že dnešní LED TV nemájí takovou spotřebu jako CRT TV a když si místo PC koupím třeba notebook tak nemohu nikdy přesáhnou max. zatížení 3,2 kW i když to všechno zapojím najednou. tak proč je "kruci" max 10 zásuvek na jeden okruh?

Datum: 17.01.14 09:59

Víte, ono ani tak nejde o maximální zatížení obvodu, toho opravdu dosáhnete jen málokdy, ale proč zbytečně šponovat zatížení vodíčů.. Jde o to, že s přibývajícím počtem zásuvek, máte přibývající počet spojů (svorky v zásuvkách, případně odbočných krabicých) a tedy se Vám radikálně zvyšuje možnost (počet míst) pro poruchu. Taky se zvyšuje impedační smyčka, což může mít nepříznivý vliv na chování instalace při poruše. I z jiných důvodů je lepší mít obvodů spíš více, než méně, samozřejmě ale platí - nic nepřehánět.

Věřte, že normy píší odborníci a nic tam není pro nic za nic (samozřejmě jsou vyjímky, o kterých můžeme diskutovat a můžeme s nimi nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se s nimi dá udělat)

Datum: 17.01.14 10:11

Zkusím Vám dát jeden tip, možná momůže, nevím jestliu to víte. Zkuste se vyprdnout na vícenásobné rámečky, které jsou stejně schované někde za nábytkem a místo nich dejte dvouzásuvky. Dvouzásuvka se v obvodu počítá jako jedna, čili můžete mít v obvodě vlastně jednou tolik "zásuvkových" míst. Vyrábějí se dnes běžně dvouzásuvky, které mají jednu se sdířek pootočenou o několik stupňů a dají se do ní pak bez problémů zapojit i dvě lomené flexosňůry.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.01.14 11:09

děkuji za tip, ale bohužel by dvojzásuvky narušily celkový vzhed interiéru (prostě narovinu nelíbí se mi a nechci je )

Od: hudzi*
Datum: 17.01.14 11:32

S počtem bych problém neviděl. Ale doporučuji si na každou místnost udělat samostaný okruh minimálně na zásuvky, nejlépe i na světla. Jinak zapojení smyčkováním. Stačí když si s kabelem vždycky dojedete do první krabice a pokračovat můžete zase až z poslední. Mezi sebou je prosmyčkujete až potom.

Datum: 17.01.14 11:39

Děkuji to mám v plánu na každou místnost jeden okruh a další okruh na zásuvky pod vypínačema na vysavač. Na světla jsem myslel na 2 okruhy půl bytu na jeden a druhy na druhou půlku bytu.

Datum: 17.01.14 11:54

Světla nejsou normou v podstatě omezena, nebo aspoň ne tak, že by Vás to mohlo zajímat. Většinou se dělá Koupelna, WC a případně chodba+zbytek bytu, ale je to opravdu individuální, jak chcete.

Od: hudzi*
Datum: 17.01.14 12:44

Ano, mě spíš šlo o to, že když je to pěkně rozokruhovaný, život někdy bývá jednodušší. :) Osobně mám v bytě 2+1 19 okruhů (2x ložnice, 2x obývák, 6x kuchyně, 2x chodba, 2x koupelna, 2x technická místnost + 1x kotel, 2x sklep) přes 300 metrů kabelů. :) Ale nikdy bych neměnil. :)

Datum: 17.01.14 12:56

Tak tohle třeba já považuji za šílenost, ale bydlíte tam Vy, hlavně že jste spokojený

Datum: 17.01.14 13:01

souhlasím ale kdybych to nepovažoval za zbytečnost tak bych to udělal taky pro lepší přehled a organizaci. *palec*

doplněno 17.01.14 13:15:

Jenom se zeptám mimo předmět původní otázky... světla také zapojit smyčkováním z vypínače na vypínač?

Datum: 20.01.14 07:59

Zdravím má někdo odpověď na ty světla?

Díky moc

Od: hop®
Datum: 20.01.14 08:17

Světla mi můj revizák doporučuje zapojit (obdobně jako zásuvky) též v počtu maximálně 10 svítidel na jeden okruh.
Na běžný byt dělám dva okruhy. Přes FI zapojuji koupelnu a světla pod kuchyňskou linkou, mimo FI světlo v místnosti kde je bytový rozvaděč. Ostatní připojuji nějak logicky, s ohledem i potřebnou délku kabelů.
Pokud si zákazník nepřeje rozvod s použitím krabiček, tak smyčkuji ve vypínačích.

Datum: 20.01.14 09:51
Datum: 17.01.14 14:32

Ahoj. Jo hochu, a to jsi neviděl, co mám v baráku já. Soused to nazval Malý Temelín. To jsem se až nepříčetně rozvášnil. A všecko v krkách a drátech. Mám to rád hezky od sebe rozdělený. Na vodě ujíždím podobně.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.