Blikájící světla v bytě

Od: Datum: 14.01.14 16:55 odpovědí: 9 změna: 19.01.14 13:37

Dobrý den,měl bych jeden dotaz,v poslední době nám velice rychle a intenzivně problikávají světla v bytě.Po určité době jsem zjistil, že to dělá když se zapne trouba, která je chlazená ventilátorem.Po zapnutí se roztočí rychle to je v pohodě, pak zpomalí a právě v tu dobu začnou poblikávat světla.Když se trouba zahřeje, tak ventilátor zase zrychlý a je poblikání.Nevíte čím to může být, mám troubu vzít a vyhodit?Nebo do servisu s ní?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.14 16:58
avatar

Já osobně bych to viděl na špatný spoj někde. A nenechával bych to být, takový vyhřátý - vypálený spoj může způsobit i požár.

Zkuste do té zásuvky místo trouby rychlovarnou konvici, jestli to bude dělat to samé (má zhruba stejný odběr jako trouba)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 14.01.14 17:00
avatar

Dobrý den, jsem v tomto vcelku laik, ale asi záleží na tom, jak je trouba zapojena.

Je to spotřebič s velkým odběrem elektřiny a měl by mít snad vlastní jistič. Pokud je připojena jen do zásuvky, tak to bude asi tím odběrem. Zdravím!

doplněno 15.01.14 19:30:

neeo74 - ten problém problikávání LED světel a "úsporek" se tady řešil vícekrát. Zkuste si to dohledat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 14.01.14 17:04
avatar

Pachatelem nebude trouba, praqvděpodobně jde o uvolněný drát někde na přívodní elektroinstalaci, doporučuji závadu nepodceňovat!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fribble*
Datum: 14.01.14 17:19

A znamená to, že buď nemáte oddělený zásuvkový a světelný okruh, nebo je chyba mezi hlavním jističem a bytovým rovaděčem (o to rychleji řešit).

doplněno 14.01.14 17:20:

- rozvaděčem

Ohodnoceno: 0x
 
Od: neeo74
Datum: 15.01.14 17:16

Je to sestava z ikei, dolní vestavná trouba,nad ní vestavná sklokeramika, která je napojená do té trouby a ovladací knofliky jsou na té troubě..Když zapnu jakou koli plotýnku tak jak jsem psal chladící ventilátor se roztočí rychle pak zpomalí a v tu chvilku to začne problikávat a když vypnu tak klid.U trouby, když ji zapnu tak ventilátor se roztočí naplno nezpomalý a tudíž neblikají ani světla,příjde mi jako by byl ovladače v té troubě nějaké divné,je tam i procesor a spostu polovodičů.

Taky je divné že blikají jenom úsporné zářivky a led světla, žárovky ne(možná nejsou na to tak choulostivé).

V bytě (2+kk) mám 380V, elektoistalace je dělaná v mědi před 6 roky a revizí prošla bez problémů,no asi budu muset požádat nějákého elektrikáře aby na to mrknul...

Datum: 15.01.14 19:43

Dělá to regulace výkonu PWM-vyp/zap/vyp/zap...Jmenuje se to flickr. Přesto přeměřit instalaci, alespoň impedanci smyšky. Revizák nebo šikovný elektrikář

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fotom
Datum: 19.01.14 07:59

Měl jsem stejný problém a pak zjistil, že mi praská v jezné zásuvce. Dotáhl jsem šroubky a bylo to OK.

Nejsem elektrikář a proto mě překvapilo, že se jednalo o zásuvku, která je už léta nepoužívaná! Opravdu může takový problém v celém bytě způsobit zásuvka, na kterou léta jen padá prach za knihovnou a na které není žádný spotřebič?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.14 08:17
avatar
Fotom,
Ano, je to možné. Ta nepoužíváná zásuvka je zřejmě první nebo na začátku řetězu zásuvek zapojených za sebou. Proud tekoucí ve vodičích je ohřívá, materiál vodiče se teplem roztahuje, měď méně, hliník více, hlavička šroubu nepovolí a vodič se deformuje. Po vychladnutí se vodič už zpět nevrátí, vznikne mezera a zvýší se přechodový odpor. Tím se to místo znovu ohřívá, opět se deformuje vodič atd. Potom při nedokonalém kontaktu se pálí izolace, skáčou jiskry, slyšíme praskání.
Je pravda, že na té zásuvce není spotřebič, ale v těch drátech teče proud z jiných spotřebičů v jiných zásuvkách.
Snadná pomoc: Vypnout hlavní jistič, dotáhnout šroubky! Teda to, co jste správně udělal.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: neeo74
Datum: 19.01.14 13:37

Děkuji moc všem za odpovědi, problém je vyřešen.Ač jsem přešel vše, co jsem mohl a podotahoval vše co jsem mohl tak problém přetrvával.V pátek večer v 20.00 přestala jít jedna fáze tak jsem ji proměřil u sebe v bytě na hlavním jističi a ani tam nebyla.Šel jsem na chodbu k jističi co jsou ve stoupacích větvích (bydlím v paneláku) s tím, že zkusím shodit a nahodit jistič a ozvalo se divné prskání.Včera jsem tu měl elektrikáře a jedna fáze mezi chodbovým jističem a hlavní fází ve stoupačce byla odpálená.Teď už je vše O.K. Bohužel tady jsem se fakt nekoukal protže to bývá zablombované.

Ještě jednou všem děkuji.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.