Riziko vzniku pořáru od rychlovarné konvice

Od: Datum: 12.01.14 15:21 odpovědí: 23 změna: 16.01.14 13:11

Dobrý den,

před x lety jsem slyšel o případech vyhořelých bytů od rychlovarné konvice. Od té doby jsem začal nainstaloval vypínač na zeď k zásuvce ve které je připojená rychlovarná konvice. Vypínač je 10A, konvice má 1700W je to okay.

Začal jsem teď ale přemýšlet jak asi tedy dochází vůbec k těm požárům... a zdá se mi že pokud se nechá podložka rychlovarné konvice pod proudem v zásuvce nemůže se vznítit.

Znáte tedy někdo co přesně bývá tou příčinou vznícení?

Mě napadá, že někdy se konvice nevypne... opotřebovanější konvice to dělají... a ta se pak následně roztaví. A pak myslím že by mohlo dojít k zapálení linky.

?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.01.14 15:24

Myslím, že odkládat konvici mimo podstavec nebo vytahovat ze zásuvky je jednodušší řešení, než vypínač. Čím méně součástek, tím spolehlivější systém.

Ohodnoceno: 0x

Od: hop®
Datum: 12.01.14 15:44

Myslím, že je to historická zpráva, některé starší konvice se ani automaticky nevypínali, bylo nutné je vypnout ručně - pak je riziko velké, pokud dáme vařit vodu a zapomeneme na ni. Dnešní konvice už mají i ochranu proti přehřátí při zapnutí bez vody, takže podle mne riziko je opravdu minimální - to Vám spíš shoří ten vypínač...

doplněno 12.01.14 19:08: Nechci tvrdit, ze nemuze vzniknout pozar od konvice nebo samotneho podstavce. Horet muze zacit od jakehokoli vadneho spotrebice, ktery je v zasuvce. Horet muze zacit i samotna elektroinstalace, pokud je vadna.
Jen jsen chtel rici, ze dnesni kvalitni konvice jsou podstatne bezpecnejsi, nez pred lety. A pokud neni konvice vadna a obsluhujeme ji rozumne (treba podle navodu), neni duvod k prehnanym obavam z pozaru.

Datum: 12.01.14 16:28

Je pravda, že zde na poradně v dotazu týkajícím se nabíječek kterýsi rádce tvrdil, že čínské výrobky nejsou šunt. Já toto přesvědčení rozhodně nesdílím, proto se snažím výrobkům ,,Made in China´´ vyhnout jak to jen jde. Rozhodně jsem nikdy nekoupil plastovou konev, stejně jako čínskou Jenže právě mnoho varných konvic je původem právě z Číny. Proto je dost pravděpodobné, že přístroj může selhat - tedy konkrétně prostě nevypne, nebo se prostě sama zapne. Ostatně netřeba ošoupávat klávesnici - stačí pohledat na netu :

http://www.pozary.cz/clanek/3…lo-o-rychlovarnych-konvicich/

http://www.novinky.cz/vase-zp…lila-rychlovarna-konvice.html

http://www.studio-sta.cz/prod…aly-u-pozaru-rekreacni-chaty/

http://nachodsky.denik.cz/poz…lovarna-konvice-20130429.html

Datum: 12.01.14 17:13

V Číně se vyrábí skoro všechno. Značkové kvalitní zboží i nejlevnější a naprostý šunt. Všechno přesně podle zadání obchodníka. Jinak by zboží nepřevzal.

Pokud jde o selhání. Konvice fungují tak, že vypínají když se začne voda vvařit. Protože nejde jednoduše přesně měřit teplotu vody, zjišťují var za masivního vývinu páry. Z nádoby vedou páru a tou ohřívají běžný mechanický bimetalový "termostat". Ten bývá umístěn v rukojeti a je konstruován tak, že po vypnutí se sám nezapne - do polohy zapnuto se přepne tlačítkem. Aby bylo páry do rukojeti dost, musí být víko konvice zavřené a musí dost dobře těsnit. Většinou taky konvice mají nějaké sítko, které jako chytá vodní kámen nebo nečistoty. Ve skutečnosti hlavně ztěžuje páře únik hubičkou a zajišťuje, že bude proudit k termostatu.

Systém je jednoduchý, ale má několik slabin. Jednak může být (v rozporu s návodem) vody tak málo, že vzniklá pára nestačí ohřát termostat, voda se vyvaří a další pára nemá z čeho vzniknout. Některé "termostaty" se ve výjimečných případech chovaly jako termostaty a po ochlazení se zapnuly. Sám jsem to viděl u konvice značky Philips (která nebyla vyrobena v Číně). Dalším zdrojem nebezpečí je to, že termostat bývá párou ofukován přímo a celý, včetně kontaktů pod napětím. Pára moc problém není, ale pokud se dává vody víc, než dle návodu, voda s rozpuštěnými minerály teče na kontakty a vodiče.

Pro tyto případy je v konvici další nevratná pojistka proti přehřátí. Věřím, že je ve všech alespoň trochu značkových.

Dnešní "bezkabelové" konvice lze snadno vypínat postavením mimo základnu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.01.14 16:43

Vem starou konvici a podívej se do ni ,poznáš co je to ten jistící prvek*sok*zač !Já raději rychlovarnou konvici nepoužívám po té co se mě před očima jedna roztavila*sok* *sok*

Datum: 12.01.14 17:06

mám osobní skušenost léta sem měl konvici v zásuvce až jednou schodou okolností sem byl doma sem s kuchyně slyšel takový divný praskání a když sem se rozhoupal k tomu abych se šel kouknout jen sem se divil konvice se bortila v modrém plameni vyškub sem jí ze zásuvky uhasil ve dřezu a vyhodil otevřeným oknem ven

od té doby dávám konvici do zásuvky jen když se v ní vaří voda a mám jí pod dozorem

léta mi kamarád hasič varoval a vyprávěl o vyhořelých bytech jen sem se usmíval jo neni nad osobní zkušenost

Datum: 12.01.14 17:44

Běžné konvice mají jako tepelný vypínač obyčejný bimetal - zkrátka dřív nebo později se stane, že při zapnutí konvice se bimetal jednoduše připeče (např. jako kontakty stykače) Voda vře... až se odpaří tak propukne peklo.

Některé konvice se sami ani nedokáží vypnout při vření vody, když je otevřené víčko !, případně velmi opožděně když chybí sítko, které zabraňuje abychom jsme si nalili do šálku kávy kus šutru. A pokud se toto někdy stane a obsluha zapomene že ohřívá vodu, a odejde někdě do povzdálí, průser je na světě. Dokonce běžné konvice (jednoduché ne žadádný hi-end xDD) ani nepozná, že vnich není voda.

Jako opatření je vhodné buď konvici postavit mimo odstavec, nebo ještě lépe odpojit od přívodu elektřiny. I mistr u nás ve škole(elektro) ji vypojuje ze zásuvky... a ví proč.

Je to jen na vás, jestli podstoupíte toto riziko, nebo jestli jednoduše vytáhnete zástrčku ze zásuvky. Je to otázka pár vteřin, a to za to riziko stojí.

Datum: 12.01.14 17:48

Mistr ve škole samozřejmě ví proč! Odpojuje ji proto, že to má nařízené interními požárními předpisy a nechce riskovat pokutu!
Podobně to funguje ve většině podniků třeba i s malými elektrickými vařiči, pokud je jimi kuchyňka vybavena...

Od: buss®
Datum: 12.01.14 17:57

Ano, nebezpečí zde je. Porucha, nevypne, voda se vyvaří a už to jede, zkušenost. Takže odkládám vedle. Mimo ledničky zapnuto nic. Nejste doma, bouřka, blesk a už to jede.

Datum: 12.01.14 18:24

zrovna nedávno mi máma vyprávěla, jak jim ve fabrice hořelo v kuchyni... naplnovali konvici plnou a sundávaly ji dříve, než sama vypla a pokládali ji zpět na její "podložku". Ani ne rok na to vznikl požár. A při požárním školení v naší fabrice nás školitel informoval, jak si údržba vyrobila z rychloverné konvice průtokový ohřívač, kdy do konvice vyvrtali dírku pro odtok, zrušili víko a konvici pod proudem postavili pod kohoutek - ale tohle je prý známý problém, který už tak trochu hraničí s blbostí :)

Datum: 12.01.14 18:29

Vybavila se mi situace z dávné doby a znovu mě polil pot. V práci jsem měla malou vlastní konvici značky Tefal. V pátek odpoledne jsem se chystala domů a slyšela divné lupání. Spěchala jsem a nevěnovala tomu moc pozor, ve staré budově lupalo a praskalo pořád něco.

V pondělí ráno to lupalo ještě. Dala jsem se do hledání a zjistila, že mám zapnutou konvici. Zapínala a vypínala pořád dokola. Blbí mají štěstí...

Už ji nepoužívám, ale stále ji mám jako funkční rezervu.

Datum: 12.01.14 18:56

Ahoj. Lidi, nenechte se mýlit tvrzením, že když se konvice položí vedle podstavce, že nemůže dojít k zahoření toho podstavce. Z různých důvodu někdy dochází k vyskratování mezi dráty v jeho podstavci. V jeho svorkovnici. Ukazovala mi to naše nejvyšší okresní hasička na školení na fotkách z vypálených bytů, zahradních domků a mnoho dalších případů. Ale musím se přiznat, že to taky moc ze zásuvek navytahuji. Ale ani moc nepoužívám.

Datum: 12.01.14 19:00

No podle me pokud tam neni odber a jakoze neni, tak nema duvod co zahorivat. Jiste stane se, ale to se muze stat s kazdym elektrozarizenim.

Datum: 12.01.14 19:30

Mám konvici cca 12 let. Značka Concept, 3kW. Made in china ovšem. Funguje denně několikrát celou dobu, vše OK. Řekl bych, že starší věci, vyrobené v p r c jsou lepší. Ostatně jako vše dnes..

Datum: 13.01.14 00:08

Ahoj. No právě. Díky nějakému prcáku mezi drátama tam asi k nějakýmu odběru může dojít a jak je jisté, i dochází.

Datum: 13.01.14 00:14

Jasněěě, se bavíte konkrétně o rychlovarné konvici, nebo obecně?! Vašemu tvrzení totiž vyhovuje každý porouchaný elektrospotřebič...

Datum: 15.01.14 22:24

Ahoj. Jasně HOPe. Když je nějaký spotřebič porouchaný, tak se zastaví, nebo přestane něco dělat. Když je elektrický a skratne se, tak holt může vyčudit. A když vyčudí, může kolem něho shořet byt nebo barák. Fakt jsem ty fotky viděl a bylo to na nich dobře vidět.Taky jsem viděl orezlou pancéřovou hadičku pod umyvadlem a do tý 65m2 místnosti bylo pod tlakem nastříkáno 3.5 m3 vody.Takováhle voda sama o sobě nezabíjí. Jen trochu promáčí.

Datum: 15.01.14 22:31

Jo, já to chápu a nesnažím se to nějak moc zlehčovat, taky jsem viděl propálenou plynovou hadičku od jisker kvůli blbýmu pospojení, nedávno jsem ji tady zas dával, myslím že se na něco ptal náš Vlčák v souvislosti s napětím mezi nulákem a topením...

Ale to neznamená, že budu z něčeho předpokakanej, se nezlobte,..

Od: lk
Datum: 15.01.14 22:36

vadí, když babička u rychlovarné konvice nečeká, až se konvice sama vypne , ale vypíná jí hned, jak slyší, že se voda vaří, ručně?

Datum: 15.01.14 22:44

Ne, nevadí to ničemu, akorát ta voda má o trošku nižší teplotu, ale to je asi zanedbatelné...

doplněno 15.01.14 22:46:

... jde spíš o to, že u dna nebo spirály voda začíná vřít (podle zvuku) a na hladině má daleko menší teplotu, osobně by mi vadil nespařený turek. Ale jiný problém fakt není...

Od: lk
Datum: 15.01.14 23:03

díky, babičce vadí oblaka páry, která se vytvoří, než konvice vypne a tak jak vidí vodu vařit, vypíná ručně.

Datum: 15.01.14 23:35

Babička to dělá celkem rozumně, vodu vypíná hned, jak začne vařit a nečeká, až se varem vytvoří dostatek pary k vypnutí vypinače. Čili šetří si el. energii. To s tou teplotou je blbost, pokud voda vaří (aspoň v množství varné konvice), pak má téměř 100stupňů v celém oběmu.

Datum: 16.01.14 13:11

Ano, babička je chytrá.

Já to také tak dělám - voda na kafe nemá dojít k varu

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.