Zodpovědnost realitní kanceláře

Od: Datum: 10.01.14 18:55 odpovědí: 10 změna: 16.01.14 21:49

Pěkný den všem,

pronajali jsme byt přes makléře nejmenované realitní kanceláře. Ten v nájemní smlouvě uvedl, že je oprávněn vybrat od našich nájemců částku, odpovídající výši jednoho měsíčního nájmu i kauci. Tato částka na náš účet nikdy nedorazila a jak jsme se později dověděli, makléř žádné takové oprávnění od realitky neměl. Realitka však tvrdí, že není za jím způsobenou škodu zodpovědná. Nemá s tím někdo zkušenost?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.14 19:30

S realitkami se vždy pouštíte tak trochu na tenký led. Je ale obvyklé, že realitka si řekne o první platbu ve výši nájmu - to většinou bývá její provize za zprostředkování.

Jestli to ale realiťák udělal za zády realitky, je to nemilé. Těžko říct, jaký mezi ním a realitkou byl vztah. Jestli standardní pracovní smlouva, nebo pro ně dělal na vlastní živnosťák... To Vám asi realitka neřekne (nebo neřekne pravdu). Ale solidní tedy moc nejsou, když od něj dávají ruce pryč... Mrkněte na smlouvu - jestli tam je, že on je "oficiální" zástupce realitky, jde to za nimi...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.01.14 00:59
avatar

Podle mne jde o provizi pro realitku nebo pro makléře. Žádnou škodu nevidím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fialka
Datum: 11.01.14 22:49

ivzez, o žádnou provizi se nejdenalo, tu zaplatil nájemce. Sám makléř i realitka uznali, že nám ta částka patří, ale platit nic nehodlají.

Datum: 15.01.14 21:09

Tak teď tomu úplně nerozumím. Ve smlouvě bylo, že nájemce zaplatí provizi ve výši jednoho nájmu. Nájemce ji zaplatil a částka šla realitce nebo jejímu zástupci. Kde vidíte onu škodu? Vám ty peníze jít neměly. Nebo to tak ve smlouvě bylo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fialka
Datum: 16.01.14 15:35

tomasek, ve smlouvě o provizi není vůbec zmínka. S předchozí makléřkou, po níž to převzal tento makléř, jsme měli dohodu, že až nájemníci zaplatí, pošle nám fakturu a s naším souhlasem si provizi strhne z této částky. V tomto případě k našemu překvapení zaplatili provizi nájemníci, což jsme však zjistili až tehdy, když jsme marně čekali na fakturu i peníze a požádali je o kopii účtenky od makléře. I kdybychom však provizi platili my, pořád by nám makléř dlužil částku ve výši jednoho měsíčního nájmu, které se platí vždy dopředu.

Datum: 16.01.14 20:29

Už tomu snad začínám rozumět . Takže dohoda byla, že nájemce na začátku zaplatí částku ve výši dvou nájmů (nebo tak nějak) realitce a ta si strhne provizi (jeden nájem) a zbytek Vám pošle jako první splátku nájmu, ano? Ale realiťák to shrábnul celé a Vám nic nepřišlo.

Obávám se, že jestli to nebylo dobře smluvně ošetřené, tak z nich už nic nedostanete :(. Já nevěřím ani právníkům, které s realitkami spolupracují - většinou "nadržují" realitce a/nebo se v daném oboru (prodej/pronájem nemovitostí) moc nevyznají...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fialka
Datum: 16.01.14 21:18

Jj, pochopil jste to správně. Ale mám dobrou zprávu - policie si na základě našeho trestního oznámení makléře předvolala k výslechu a ten konečně zaplatil. Takže jsme nakonec měli celkem štěstí. Realitkám taky nevěřím a s právníky je to všelijaké... A díky za reakce!

Datum: 16.01.14 21:48

Tak to bych nečekal, že se panáček takhle lekne policie . A policie s tím trestním oznámením neměla problém? Když si vzpomenu na situaci, kdy jsem jej podával kdysi já a viděl tu jejich neochotu... Za reakce nemáte zač (stejně jste si nakonec pomohla sama ).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 16.01.14 21:27

Přes realitní kancl bych nikda neprodával, nekupoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.14 21:49

To já po jedné hororové zkušenosti už také ne. Ještě že jsem realitce nevěřil (důvodně) a měl vlastního právníka... Bohužel realitku nešlo obejít (prodávající na tom trvala)...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.