Trvalé bydliště při přestěhování

Od: Datum: 10.01.14 10:20 odpovědí: 10 změna: 10.01.14 23:55

Docela by mě zajímalo, jak to funguje ohledně trvalého bydliště, pokud prodáváte příbytek a kupujete nový. Většinou tam nastává určitá prodleva, kdy je člověk de iure bezdomovec. Prodáte byt, dostanete prachy a pak si teprve koupíte byt nový. Jinou nemovitost nevlastníte. Jak je řešeno trvalé bydliště v tomto "mezidobí"? Z hlediska technického samozřejmě o nic nejde. Můžete si někde pronajmout byt a z něj se "rozhlížet" po vhodném příbytku k zakoupení. Pak ho pořídíte a je to. Ale co s agresivním úředním šimlem? Funguje to na bázi jakési dohody, nebo je to úřadům putna a za těch pár měsíců prostě zajdete na spádový obecní úřad a řeknete - Čau, ty kůže líná, zápecnická, koupil jsem tady kvartýr a jdu přihlásit trvalé bydliště. Počítám, že kupec mého původního bytu asi nebude skákat nadšením, když mu řeknu - Poslyš, Venco, ty kluku ušatá, musíš prostě vydržet, dokud nekoupím nový byt, pak se odsud milostivě odhlásím. Jak to tedy funguje? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 10.01.14 10:26

Funguje to tak že v mezidobí budete mít trvalé bydliště na městkém uřadě,tedy pokud vás kupec odhlásí z předchozího ,jinak máte trvalé bydliště na staré adrese

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vis*
Datum: 10.01.14 10:44

Přesně to jsem chtěl vědět. Děkuji a přeji hezký den.

Od: buss
Datum: 10.01.14 10:36

Kůže líná zápecnícká postupuje dle zákona. Kde se ubytujete v mezidobí je váš problém, třeba na chatu, ubytovnu .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 10.01.14 11:43
avatar

Dobrý den, jenom doplním, že k odhlášení trvalého pobytu je nutné podat formulář. A v něm je nutné uvést i dva svědky. Potom se čeká na správní řízení, doručení nebo i odvolání. Tak to celé trvá někdy i dlouho. Další věc je ta, že od letošního roku by toto mělo být zpoplatněno (asi 300,- Kč) a údajně to lze udělat až po půl roce od "nebydlení" oné odhlašované osoby. Je to z důvodu, že radnice nejsou nadšené z trvalého pobytu osob na jejich adrese. Jiná věc je, když se člověk odstěhuje a přihlásí se sám na jiné adrese, kde bydlí. Zdravím!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: naoko
Datum: 10.01.14 14:05

Jestli prodáváte byt a jdete do pronájmu a majitel bytu nesouhlasí trv. pobytem a vy nemáte příbuzné u kterých byste si mohl trvalý pobyt nahlásit, tak vám nezbývá než se na ten obecní úřad přihlásit. Ale na to jste se neptal..

Ale jestli opravdu máte v úmyslu si souběžně s prodejem hned po obdržení peněz koupit nové bydlení, tak to nekomplikujte s úřadem.

Prostě si na poště zařídíte dosílací adresu (třeba do podnájmu kde stejně budete cca měsíc, nebo prostě tam, kde se budete ten krátký čas zdržovat ). To stojí asi 160 kč /měsíc a nepřijdete o žádnou poštu. S tím komu jste nemoviost prodal se hodnete, že si občas zavoláte a zkontrolujete si , zda vám k němu nějaká zatoulaná pošta ještě nepřišla.

A až bude nový byt váš, tak si prostě změníte trvalý pobyt a dáte to v rámci sluušného jednání na vědomí tomu, co od vás koupil byt aby byl v klidu. Takže měníte adresu trv. pobytu jen 1x a úřad do toho vůbec netaháte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 10.01.14 15:32
majitel bytu nesouhlasí trv. pobytemTohle uz s platnosti noveho Obcanskeho zakoniku snad neplati.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 10.01.14 16:10

jojo, pardon, to je pravda, už je leden . Jen na okraj - osobně si myslím, že to bude ale jedna z prvních věcí, ( jedna z mnoha věcí) která bude brzy novelizovaná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 10.01.14 17:46
Obc. zakonik jasne uvadi, ze trvale bydliste nezaklada zadny zakonny narok na danou adresu. Nejak to ted nemuzu ale dohledat :(
Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 10.01.14 18:54

Nezakládá, ale exekutoři jsou stát ve státě a hledají, kde se jejich ovečky zdžují. A najdou, to si pište.Vy se o podnájemníkovi nemáte možnost předem nikde dozvědět že má exekuční problémy. Pronajmete mu zařízen byt.Tříměsíční výpovědní lhůta je vám k ničemu, protože jak se borec nastěhuje, už vám ex. polepuje váš majetek. Vymáte pak sice máte možnosti jak se bránit ale... No, neřešte to, nechte to vykysat. Ono toho bude víc...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 10.01.14 23:55
avatar

Dobrý den, můj (netvrdím, že správný) výklad podle NOZ je tento. Souhlas majitele s přihlášením se k trvalému pobytu je stále nutný. Ta novinka je v tom, že takto přihlášený člověk si potom už může (bez dalšího souhlasu majitele) přihlásit do bytu další osoby. Je pouze podmínka oznamovat změnu v počtu osob. Takže, v praxi to potom může být tak, že majitel dovolí přihlášení jedné osoby a ta už si pak přihlásí dalších x osob do jednoho pronajatého bytu. No, snad jsem to pochopil správně, ale není to dobré pro majitele bytů. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.