Stavební povolení ,, ANO či NE ,,

Od: Datum: 09.01.14 20:30 odpovědí: 9 změna: 10.01.14 21:21

Zdravím,

přestavujeme starý dům po babičce /hodně starý/. Chceme nové tašky, okna a uvnitř podlahy a stropy. Někdo říká, že stavební povolení není třeba, jiný zase, že by bylo třeba alespoň ohlášení stavby a tak se chci zeptat, jestli někdo máte nějakou zkušenost.

Děkuji Vladan.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.14 20:43
avatar

I pro ohlášení stavby se bez projektu neobejdeš.Při ohlášení ti úřad oznámí,zda je to dostačující,nebo zda bude nutné povolení přestavby.Ale pak se jedná o to,jak dlouho bude "oprava"trvat.Vyměnit střechu by bylo možno udělat za pár dní,a tvářit se,že se vlastně nic neděje.Vnitřní úpravy už nikdo nemusí vidět.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 09.01.14 21:19
avatar

Jabrako, z čeho vycházíte pro tvrzení v první větě?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.14 23:58

Nevím z čeho vychází kolega Jabraka, ale mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti. Dělal jsem půdní vestavbu na ohlášku a bez projektu to nebylo možno zrealizovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: duha®
Datum: 09.01.14 20:46
avatar
Myslim si ze ne kdyz budete dodrzovat vzhled a rozmery mam tim namysli treba vymenu oken za vetsi a pod ani na strechu nepotrebujete povoleni ja jsem ji delal minuly rok a nepotreboval jsem nic nesmite vsak do strechy udelat okno a k sousedovi uz vubec ne to by jste musel mit furu povoleni jestlize jen opravujete tak nic nepotrebujete naopak jako majitel jste povinnen starat se o nemovitost
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 09.01.14 20:46

Bude-li po opravě pohledově dům jiný než dosud (třeba jiné rozměry oken), potřebujete podat ohlášení.

doplněno 10.01.14 14:31:

(1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují

a) stavební záměry uvedené v § 79 odst. 2,

b) terénní úpravy uvedené v § 80 odst. 3 písm. a) nebo úpravy pozemků uvedené v § 80 odst. 3 písm. e),

c) udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou,

d) stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou,

doplněno 10.01.14 18:24:

vladko - po pravdě, já bych jedny dveře na dvůr přes úřady neřešila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vladkos
Datum: 10.01.14 15:54

Všem moc děkuji za odpovědi. Rozměry oken zůstanou zachovány, jen jsme přidělali jedny dveře, ale ty jsou k nám na dvůr. S obvodovými zdmi jsme nehýbali. Mrknu se ještě do toho stavebního zákona. Po pravdě bych se raději úřadům vyhnul. No tak uvidíme.

Od: kami95
Datum: 09.01.14 20:56

Myslím, že pokud nebudete sahat na konstrukci domu tak nic mít nemusíte..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: celp®
Datum: 10.01.14 06:05

Dobrý den.Můžete nahlásit udržovací práce.

Jedná se o stavební úpravy, kterými se nemění vzhled stavby, nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se způsob užívání stavby. Ohlášení udržovacích prací je vyžadováno, jestliže jejich provedení by mohlo ovlivnit stabilitu stavby, požární bezpečnost stavby, její vzhled nebo životní prostředí a všechny udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou.


Ohlášení stavebních úprav a udržovacích prací musí obsahovat:

a) údaj o tom, na které stavbě mají být úpravy nebo práce provedeny,
b) jejich rozsah, účel a jednoduchý technický popis.


K ohlášení se připojí:

a) doklad prokazující vlastnické nebo jiné právo ke stavbě, který může být nahrazen čestným prohlášením,
b) písemnou dohodu s vlastníkem stavby, hodlá-li úpravu nebo udržovací práce provádět nájemce,
c) stanovisko orgánu státní památkové péče, jde-li o stavební úpravu nebo udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou, nebo se jedná o stavbu, která se nachází v památkově chráněném území. (jako u ohlášení drobné stavby)

doplněno 10.01.14 06:07:

Netuším proč se mi to tak blbě vložilo.Podívejte se do stavebního zákona.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 21:21

Pokud jde o výměnu střešní krytiny, je nutné posoudit stavebně technický stav krovu. Bude-li ze statického hlediska v pořádku a zůstanete tedy pouze u statiky (přepokladám, že krov novou krytinu s rezervou unese), jedná se o udržovací práce ve smyslu ustanovení § 103 odst. 1 písm. c) stavebního zákona, které stavební povolení ani ohlášení nevyžadují (nejedná-li se o stavbu, která je kulturní památkou).

Pokud jde o výměnu oken, jedná se taktéž o udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu (okna vyměňována do stávajících stavebních otvorů). Vzhledem ke stáří domu by u Vás mohl nastat problém, pokud byste musel provés nové překlady nad okny nebo dveřmi, neboť by se samotná realizace překladů považovala za stavební úpravy, které nejsou změnou stavby ve smyslu ustanovení § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona (zásah do nosné konstrukce stavby), a které by vyžadovali buď ohlášení stavebnímu úřadu za předpokladu, že zastavěná plocha rodinného domu je do 150 m2, nebo stavební povolení, jednaalo by se o dům o zastavěné ploše větší než 150 m2. K ohlášení i k žádosti o stavební povolení je předepsaná totožná projektová dokumentace podle přílohy č. 5 vyhlášky č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb.

Nové podlahy moho být zařazeny buď pod udržovací práce nebo pod stavební úpravy zpravidla nevyžadující stavební povolení ani ohlášení. Nové stropy vyžadují ohlášení nebo stavební povolení (rozhodná je zastavěná plocha domu 150 m2).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.